Harikulade Animasyon Film Monsters Inc'in Vermek İstediği, Gözden Kaçan Yan Mesaj

Pixar'ın mütevazı başyapıtlarından 2001 tarihli Monsters Inc.'in vermek istediği esas mesajın yanında, gözlerden kaçan bir alt mesaja değinen güzel bir yazı.
Harikulade Animasyon Film Monsters Inc'in Vermek İstediği, Gözden Kaçan Yan Mesaj

dikkat! işbu yazı birtakım spoiler'lar içerebilmektedir.

monters inc. (sevimli canavarlar) aslında inanılmaz derin mesajlar taşıyan, tarihin en başarılı animasyon filmlerinden birisidir. film boyunca korkutucu canavarlar ve onların yardımcıları üzerinden vurgulanmak istenen çok ince bir detay var. örneğin mike wazowski, yani korkutucu sullivan'ın yardımcısı, sürekli hor görülmektedir. daha doğrusu, genel olarak yardımcılar canavarların içerisinde daha alt bir tabakada bulunmaktadırlar ve sully ile wazowski'nin sevgilisi aslında reklam ve dergi sahnesinde bunu yansıtmaktadır.


özellikle ikinci film olan monsters university'de de böyle bir ayrım görmek mümkün

eğer bir canavar başarılı bir korkutma derecesiyle o okuldan mezun olmak istiyorsa hem fiziki korkunçluk gerektiren derslerde başarılı olmalı hem de teorik olanlarda. bu noktada fiziki olarak korkunç görünmeyen tüm canavarlar ilk filmde de gördüğümüz üzere tamamen yardımcılar olarak görev alıp ayak işlerini devam ettiriyorlar.

ama o da ne! filmin sonunda sully korkutulan çocukların aslında güldürülerek enerji konusunda çok daha verimli olabileceğini keşfettikten sonra filmin sonunda tamamen yardımcılar güldürme işinin başını çekiyor. zaten son sekanslarda wazowski'nin ilk güldürmesinden çıktığını görebiliyoruz.


özetle

toplum içerisinde "toplumun" belirli standartlarını yakalayamamış, hor görülmüş; aslında beklentilere ayak uyduramamış insanların yetenekleri doğru yönde kullanıldığı zaman ne derece verimli/başarılı olabildikleri gözler önüne serilmiş bence.

bu noktada monsters inc. aslında hem çocuklar hem de büyüklerin birçok mesaj yakalayabileceği, gerçekten çok başarılı bir film.