Harley Davidson'ın Aslında Özgürlüğü ve Rock'ı Değil, Faşist Anlayışı Temsil Etmesi

Ülkece yanlış anladığımız konulardan biri de Harley Davidson markasının temsil ettiği kültür.
Harley Davidson'ın Aslında Özgürlüğü ve Rock'ı Değil, Faşist Anlayışı Temsil Etmesi

harley davidson, sanıldığı gibi özgürlük ve rock müziği değil; tam tersine, güneyli, faşist, wasp, muhafazakar cumhuriyetçi anlayışı temsil eder. 

dolayısıyla hippilik olayına sempati duyan insanlar, günümüzde bu markadan hoşlanmaz. ayrıca gaylerin anti-liberal olan ve "bear" olarak tanımlanan sakallı, şişman modeli de bu markanın fanatiklerindendir. elbette o düşüncede insanlar da olabilir ama çok marjinal ve "ben özgürüm" havasında olan ve fakat işin aslını bilmeyen bazı insanlar, olayın içini bambaşka değerlerle doldurup komik duruma düşmektedir. yoksa neyin gerçekten ne olduğunu bildikten sonra isteyen istediği haltı savunabilir. 

bu arada tabii harley davidson'ı bir konsept olarak kabul edip benimsemek başka bir şeydir, sıradan bir marka olarak görmek başka bir şey... zaten bu markayı bilinçli ya da bilinçsiz, yaşam tarzı olarak seçen birileri olmasaydı, kökenini ya da temsil ettiği değerleri irdelemek, herhangi bir markayı irdelemekten farksız olurdu.

bu markanın "yaşam tarzı" konseptini daha iyi anlayabilmek için, gelin ilgili sembollere, mottolara bir göz atalım:

(bkz: konfederasyon bayrağı)
(bkz: wasp)
(bkz: güneyli)

doğum yeri olan amerika'da, beyaz, amerikan milliyetçisi, çoğunlukla ırkçı ve faşist, yine çoğunlukla hırsızlık, gasp gibi suçlara bulaşmış çetelerin üyesi (bkz: hell's angels), seksist, çevreye saygısız ve ekonomik düzeyi ve eğitim seviyesi düşük insanların, amerikan toplumuna başkaldırı biçimlerinden biri olarak kulandıkları bir motor harley davidson.

bu motorları kullananların çoğu amerika'da yollarda sürü halinde gezerler, her biri aşırı gürültü çıkaran motorlarıyla etrafı terörize ederler. bunların motorları, sırf ezikliklerini etrafı rahatsız ederek tatmin etmek için, özel olarak modifiye ettikleri egzozları ile, ne kadar çok gürültü çıkarırlarsa o kadar makbuldür.

harleyciliğin amerika'da özgürlükçülükten çok başkalarına rahatsızlık vermenin, kardeşlikten çok ırkçılığın simgesi olarak algılanması ve barıştan çok lümpen bir saldırganlığa işaret etmesinden bizim tiki, zengin çocuğu, özenti harley'cilerimiz haberdar değiller.