Harry Potter Evrenine Ait Başka Hangi Hikayelerin Spin-Off'u Yapılabilir?

Son zamanlarda "Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?" film serisiyle hayatımızdaki aktifliğini devam ettiren Harry Potter serisi muhteşem bir zenginliğe sahipti ancak bunların çok azını kendilerine ait bir film/kitap aracılığıyla görebildik.
Harry Potter Evrenine Ait Başka Hangi Hikayelerin Spin-Off'u Yapılabilir?
Spin-off: Orijinal medya yapımının içerisindeki bir bölge ya da birkaç karakter üzerinde daha iyi yoğunlaşabilmek amacıyla oluşturulmuş bir televizyon programı, radyo programı, kitap, video oyunu ya da film.


j. k. rowling, benim gözümde sihir dünyasını yönetmede maalesef başarısız bir karakter

bunun en büyük nedeni, harry potter sürecinden yıllar öncesini konu alan fantastik canavarlar film serisi. hem de beş adet film. olmasın demiyorum olsun ama en büyük hata şu;

1- filmin ana temasını newt scamander ve fantastik canavarlar etrafında döndürme. 

2- madem böyle bir giriş yaptın, neden filmin akış yönünü grindelwald ve sihir dünyasına yaşattıkları durumuna çeviriyorsun.

bir kere, fantastik canavarlar kitabı ile tamamen farklı bir dünya, grindelwald - drumstrag ve gellert'ın kuzey avrupa ülkelerindeki vahşeti tamamen ayrı bir konu ve elbette grindelwald-dumbledore düellosu. neden bunlar çorba edildi?

harry potter gibi bir fenomen yaratmışsın. elbette dünya çapında fanlar bir dolu spin-off seriler istiyor. hem ticari açıdan hem de beklentiler sebebiyle bunu yapmak fazlasıyla mantıklı. peki soruyorum rowling abla, neden fantastik canavarlar? spin-off film serileri yapılacak o kadar çok konu var ki? belki tek film, belki seri.

aklıma gelenler

1. elbette lord voldemort'un doğumu, hogwarts'a gelişi, öğrenimi, arnavutluk'a gidişi, iyice karanlık sanatlara bulanması, hortkulukları yaratması.

harry potter serisinde bile üstü kapalı bir şekilde, gücünün "öncesinde" en yüksek olduğunu dönemde sihir dünyasına neler yaşattıkları, önüne geleni öldürmesi...vs. kitapta bunlar birkaç satırla geçiştiriliyor. son olarak potter ailesini öldürerek seri noktalanabilir. bu kadar can alıcı bir konunun spin-off yapılmaması çok ilginç.

2. hogwarts'ın kurulması, kurucuların gençlikleri ve hogwarts'ın ilk yılları. godric ile salazar'ın anlaşmazlığı. safkan takıntısının eğitime ilk yansıdığı zamanlar.

Hogwarts'ın dört kurucusu, sırayla: Godric Gryffindor, Helga Huflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin.

3. benim şahsen çok merak ettiğim, diğer büyücülük okullarının kurulması ve tarihleri. pottermore sitesinde bununla alakalı birçok içerik mevcut lakin bunların spin-off yapılması en büyük isteğim.


4. grindelwald - dumbledore gençlik dönemleri, ilişkileri, öncesi ve sonrası, muggle'lara hükmetme düşünceleri, dumbledore'un daha sonra gellert'ın gerçek yüzünü görmesi ve efsanevi düellollarına kadar geçen süre.


5. daha çok hogwarts temelli büyücü alemi değil de, büyücülerin ev ve sosyal yaşamlarına dair bir spin-off serisi de hoş olabilirdi.

bunun için en büyük şans ise lord voldemort alt edildikten sonra büyücülük dünyasının tekrar kötülüklerden arınması ve kendisini toplaması dönemini anlatabilirdi. harry -hermione-ron üçlüsünün hayatlarından kısa geçişler, iş hayatları, sosyal hayatları...vs.

6. ve elbette ölümcül kutsallar ve peverell ailesinin (yani kutsallara sahip 3 erkek kardeş) onlara sahip olma hikayesi ve özellikle yenilmez asanın kanlı el değiştirme tarihinden birkaç kesit.

bunlar aklıma gelen, fanlar tarafından hemen benimsenecek ve merak düzeyi daha yüksek spinoff fikirleri... neden fantastik canavarlar, neden?

Bonus: Üç Kardeşin Hikayesi

Bu içerikler de ilginizi çekebilir