Harry Potter Evreninin Adamlık Müessesesi Remus Lupin'in Kurtadam Olma Hikayesi

Lupin'i Harry Potter serisinde genel olarak James Potter'ın arkadaşı ve Harry'nin üçüncü sınıftaki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası olarak biliyoruz ancak babası ve kurtadam olma hikayesi de oldukça trajikmiş. Ek olarak Rowling bu karakteri, bayağı güzel bir amaçla yazmış.
Harry Potter Evreninin Adamlık Müessesesi Remus Lupin'in Kurtadam Olma Hikayesi


rowling'in karakteri yaratırkenki motivasyonu gerçekten takdire şayan

rowling lupin'i yazarken hiv/aidsle yaşayanların maruz kaldıkları ayrımcılık ve stigmadan ve toplum eliyle zorla itildikleri yalnızlık ve dışlanan olma halinden etkilendiğini söylüyor. tıpkı bir hiv+ gibi lupin de dışlanma korkusuyla tıbbi durumunu (harry potter evreninde likantrofi bir çeşit enfeksiyon gibi tarif ediliyor) gizlemek, iş bulamadığından yeteneklerinin çok çok altında işlerde çalışmak zorunda kalıyor. dahası, kurtboğan iksiri gibi bir tedavi yöntemi keşfedildiğinde, tıpkı antiviraller ilk keşfedildiğinde hiv pozitiflere olduğu gibi tedavi masraflarını karşılayamıyor bile. öte yandan kendine şans verildiğinde bütün öğrencilerin sevdiği bir öğretmen olabiliyor. durumu ortaya çıktığında ise toplum, başarısını ve yeteneklerini göz ardı edip onu istifaya zorluyor. en güzeliyse karşısına konan fenrir greybeck gibi bir psikopatla insanların karakterlerinin tıbbi durumla alakalı olmadığı, bir kurtadamın da tıpkı herkesin, tıpkı hiv pozitiflerin de olduğu gibi, iyi ya da kötü olabileceğini gösteriyor.


lupin'in kurtadam oluşunun öyküsüne dönersek

baba lupin, dünya çapında tanınan bir sihirli yaratıklar uzmanıdır. voldemort'un yükselişte olduğu ve adam topladığı dönemde sihir bakanlığı büyülü yaratık ve varlıkların politik duruşlarını öğrenmek ister ve uzmanların görüşlerine başvurur. bu sırada öldürülen iki muggle çocuğu konusunda greybeck'in ifadesi alınması söz konusu olur. ifade alınırken lupin de hazır bulunacaktır. greybeck'in lupin'e hakaret etmesi üzerine baba lupin bütün kurtadamların canavar olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söyler. bu kendi görüşleri değil toplumun genel görüşüdür; ancak bunu sinirle söylemiştir. daha sonra greybeck duruşma salonundan kaçar ve lupin'in söylediklerini diğer kurtadamlara bildirir. birkaç gece sonra da o sırada beş yaşlarında olan remus'u ısırarak babasına verebileceği en ağır cezayı verir.

Fenrir Greyback

babası ömrünün geri kalanında sözlerinden pişman olur ve uzun yıllar oğluna bunu anlatamaz. aile remus'un durumunu gizlemek için kaçak göçek bir hayat yaşamaya başlar. hogwarts'a gelene kadar remus'un hiç arkadaşı olmaz. daha sonra da arkadaşlarını teker teker kaybedecek, tam evlenip baba olduğundaysa öldürülecektir.

remus'un acıklı hayatının en kötü yanıysa karısı tonks ile birlikte harry potter evreninin en sikindirik ölümüne kurban gitmeleridir. oldukça önemli bu karakterlerin off-screen öldürülmesi bence bir ayıptır. tonks ve lupin'i kimin öldürdüğünü bile rowling özel olarak açıklayana dek bilmeyişimiz (sırasıyla bellatrix lestrange ve antonin dolohov) kabul edilebilir bir şey değildir.


remus lupin standart bir acıların çocuğu değil, derin bir karakterdir ve bu kadar sevdiğim birinin hiv+lerin yaşadıklarını yansıtmak niyetiyle yazılması da beni ayrı bir mutlu etmiştir. pottermore'da verilen bilgilerle hikayesini tam anlamıyla öğrendiğimiz ve rowling'e duyulan saygının kat kat artmasına sebep olan adamın dibidir lupin.

Harry Potter'ın Dünyasını Şekillendiren İki Karakterin Kıyası: Severus Snape mi, Sirius Black mi?

Harry Potter Doğmadan Önce Muggle Polisine Yakalanan James Potter ve Sirius Black'in Hikayesi

Muggle'ların, Haline Şükretmesini Gerektiren Durum: Harry Potter Evrenindeki Kısıtlı İş İmkanları