Harry Potter Evreninin En Yanlış Anlaşılmış Karakterlerinden Biri: James Potter

Sırf öğrencilik döneminde arkadaşlarıyla birlikte Severus Snape'e zorbalık yaptığı için okurlar tarafından adeta aforoz edilen James Potter'a bir de bu gözle bakın.
Harry Potter Evreninin En Yanlış Anlaşılmış Karakterlerinden Biri: James Potter

harry potter evreninin en yanlış anlaşılmış karakterlerinden biridir james potter.

beşinci kitap zümrüdüanka yoldaşlığı'nın yayınlanmasının ardından severus snape fanlarının bir numaralı hedefi olmuş ve serinin en nefret edilen karakterlerinden birine dönüşmüştür. bunun temelinde ise iki neden bulmak mümkün: filmlerde james'in hikayesinin verilmemesi ve snape fanlarının "öteki" kavramını james'in üzerinden tanımlaması.

filmlerde james'in hikayesinin eksikliği

her şeyden önce harry potter filmlerinin kitaplarından oldukça farklı ve eksik olduğu bilinen bir gerçek. ana karakterlerle ilgili bilgiler bile tam anlamıyla verilmedi, nerede kaldı ki james potter'ın hikayesi. filmler snape üzerine odaklandı ve kitapta james'in lehine olan bölümler birkaç küçük sahne haricinde yok sayıldı. sadece filmi izleyen harry potter fanları james'in etrafındaki insanlar tarafından çok sevildiğini, okulun son yılı çok değiştiğini, okul sonrasında remus ve peter'a para verip geçimlerini sağlamalarını kolaylaştırdığını, voldemort harry'yi öldürmek için geldiğinde sırf ailesi kaçacak birkaç saniye bulsunlar diye kendini voldemort'un önüne attığını bilmiyorlar. sadece akıllarında beşinci filmden james'in snape'e zorbalık yaptığı bir sahneyi hatırlıyorlar.


bir diğer neden ise james'i ötekileştirme çabası

bir şeyi yüceltmek ve en iyi olarak tanımlamak için kendinize bir "öteki" seçersiniz. o "öteki" tüm kötü niteliklere sahip olur, siz de kendinizi "öteki" üzerinden tanımlayarak "onun olmadığı şey" olursunuz, başka bir deyişle onu kötülerken kendinizi iyi niteliklerle tanımlarsınız. öteki korkaksa siz cesursunuzdur. öteki yeteneksizse siz yeteneklisinizdir. snape fanları, severus snape'i yüceltmek için işte tam olarak bunu yapıyorlar: james'i yerin dibine gömüyorlar. james korkak, hoppa, diğerlerinin sevdiği kadınları çalan, beceriksiz bir züppeyken; snape cesur, ağırbaşlı, sevdi mi tam seven, yetenekli bir kahraman. yani james'in olamadığı her şey. "neden illa james hedef alınsın?" derseniz, bunun en önemli örneği james'e gösterilen tepkinin sirius black'e gösterilmemesi. oysa sirius da james gibiydi ve her şeyi birlikte yaptılar. şu beşinci kitaptaki snape'i hedef aldıkları sahnede sirius da olayın bir parçasıydı ama sirius'un tepki aldığını pek görmezsiniz. tersine, sirius'un o olaya dahil olduğu kolaylıkla unutulur ve sadece james hatırlanır. temel sebebi ise sirius'un hayatta kalıp kitaplarda aktif olarak rol alması ve insanların kafasında bu imajla yer edinmesi. eğer james yaşasaydı muhtemelen o da remus ve sirius gibi sevilen bir karakter olacaktı. oysa biz james'i diğerlerinin anılarından, rowling'in pottermore'a verdiği bilgilerden ve 2007 röportajlarından tanıyoruz.

bu bilgilere göre james potter, safkan ve zengin ama çok uzun süre çocuk sahibi olamamış bir ailenin çocuğu olarak 27 mart 1960'ta dünyaya gelir. babası fleamont potter ve annesi euphemia potter, james dünyaya geldiğinde kırk yaşını çoktan geçmiş ve artık umutlarını kaybetmişlerdi. bunun sonucu olarak james aşırı sevgiyle ve şımartılarak büyüdü. hogwarts'a gittiğinde özgüveni yerinde bir çocuktu. bir taraftan şımarık bir öğrenciydi diğer taraftan arkadaşlarına sadık ve onları koruyan bir kişiliği vardı. remus lupin'in kurtadam olduğunu öğrendikten sonra onun sırrını saklamakla kalmayıp animagusa dönüşerek ona eşlik ediyordu. okulun en popüler öğrencilerinden biriydi ve quidditch'deki başarılarıyla meşhurdu. bu noktada minerva mcgonagall james ve sirius için "ikisi de çok parlaktı tabi, hatta ender görülür derecede parlaktılar" ifadesini kullanır.

Genç çapulcular.

okul döneminde james'in üzerinde en büyük etki bırakan kişilerden biri lily'dir

beşinci kitapta harry'nin geçmişe gittiği sahnede, james saçını karıştırmakta, snitch'i atıp yakalamakta ve arkadaşlarıyla havalı havalı dolaşmaktadır. başka bir deyişle on beş yaşında normal bir ergenin hoşlandığı kıza hava atmak için doğru olduğuna inandığı şeyler neyse ona yapmaktadır. severus'a saldırdığı sahnede bile yaptığı şeyin lily'yi etkileyeceğini inanarak sürekli tek gözüyle ona bakmaktadır. rowling bununla ilgili olarak 2007'de verdiği röportajda "james, içten içe snape'in lily'den hoşlandığından şüpheleniyordu ve bu hareketlerini etkiliyordu" der.

işin ilginç tarafı bu noktada james ve severus arasında inanılmaz bir benzerlik olması. rowling, snape'in karanlık büyünün peşinden gitmesiyle ilgili "daha büyük bir şeyin parçası olursa lily'nin ondan hoşlanacağını düşündü, onun ne kadar nefret ettiğini göremedi" der. snape sürekli james ve arkadaşlarının peşinden gidip onları takip eder ve okuldan atılmaları için açıklarını bulmaya çalışırdı. james gibi, snape de james'in lily'den hoşlandığının gayet farkındaydı ve yine tıpkı james gibi bulduğu her fırsatta ona saldırarak lily'den uzaklaştırmak istiyordu.

aralarındaki fark ise içlerinden birinin hatasını erkenden fark etmesi ve kendine çekidüzen vermesidir. lily ne snape'in karanlık sanatlara bu kadar düşkün olmasından hoşlanıyordu ne de james'in bu kadar şımarık ve kibirli olmasından. yedinci kitapta snape'in anılarına geri döndüğümüz bir sahnede lily, snape'in arkadaşlarından hoşlanmadığını ve onlarda ne bulduğunu sorar, ancak snape bu uyarıyı göremez. beşinci kitaptaki james sahnesinde ise james'i eleştirir ve dünyada bir tek o ve mürekkep balığı kalsa mürekkep balığını seçeceğini söyler. işte james bu çağrıya cevap vererek değişmeyi tercih ediyor. kendini düzeltiyor ve hataları büyümeden, snape gibi başkalarına ciddi zararlar vermeden kendini durduruyor. hatta öyle değişim yaşıyor ki beşinci sınıfta sınıf başkanı olmamasına rağmen yedinci sınıfta öğrenciler başkanı oluyor. yedinci sınıfta öğrenciler başkanı olması onun değişminin bir göstergesidir.


james'in en büyük şanssızlığı çapulcular arasında en erken ölen kişi olmasıdır

bugün remus lupin herkes tarafından sevilen bir karakterdir ve harry potter okurlarına remus'la ilgili ne hatırladığını sorarsanız, size "beşinci sınıfta şöyle bir olay yaşandı ve remus sınıf başkanı olmasına rağmen james'i durdurmayarak yardım ve yataklık yaptı" demez. bu kimsenin aklına bile gelmez. aynısı sirius ve peter için de geçerlidir. kitapların içinde aktif rol aldıkları için okul döneminde yaşadıkları olayların bir önemi yoktur, ancak james o beşinci sınıfta yaşanan olayın içinde sıkışıp kalmıştır. harry potter okurları onu ilk önce o sahneyle hatırlarlar. özellikle beşinci kitaptan sonra snape'in olay örgüsündeki etkinliği arttıkça ve temel motivasyonunun lily'ye duyduğu aşk olduğu görüldükçe snape'e olan sevgi artıp james iyice nefret edilen bir karaktere dönüştü. oysa okul dönemlerinde birbirlerinden çok da farklı değillerdi. hatta james'in yaptığı ergenlik şımarıklığı iken snape bariz bir şekilde insanları öldürmenin, aileleri parçalamanın güç kabul edildiği bir örgütün parçasıydı ve hatasını anlaması da masum insanların ölümü sonucu oldu. james'in aksine o noktaya gelmeden durması gerektiğini fark edemedi.

james de diğerleri gibi kitaplarda canlı bir şekilde karşımıza çıksaydı okul döneminde yaşanılanların pek önemi olmayacak, sirius ve remus gibi sevgiyle hatırlanacaktı.