Harry Potter Serisi, Hz. İsa ve Kutsal Kase Efsanesinin Modern Bir Yorumu mu?

Özellikle Harry Potter severler için duyulmadık bir komplo teorisi diyebiliriz.
Harry Potter Serisi, Hz. İsa ve Kutsal Kase Efsanesinin Modern Bir Yorumu mu?

ben kurgu yapıtlar konusunda teorileri yazmayı pek sevmem. ancak harry potter serisi hakkında çok sağlam bir teorim var. sağda solda araştırdım ama sanırım kimse bahsetmemiş. buradaki iddialar tamamen başka kurgu metinlere dayanıyor çünkü bahsedilen belgeler kanıtlanmadı. bu arada bu teoriyi anlatırken tüm harry potter serisinden spoiler yapacağımı da bildireyim.

ön hazırlığı yaptığımıza göre teorime başlayabilirim. harry potter kitapları bir çocuğun kötü bir büyücüden kurtulma hikayesi değildir. harry potter serisi kutsal kasenin bir alegorisidir. hatta j.k. rowling'in işaret ettiğine göre harry isa'nın soyundan gelmektedir.

şimdi iddia büyük, o yüzden parça parça başlayalım

ilk önce bilmemiz gereken şey şu, iddia edilene göre isa gerçek hayatında tanrı'nın oğlu değildi. kendisi bir yol göstericiydi. tanrılık sıfatı iznik konsilince kendisine verildi ve tanrı olmadığını söyleyen bütün kaynaklar yok edildi. ancak bir problem vardı. o da isa hayattayken mary magdalene ile evlenmiş ve ondan çocuk sahibi olmuştu. bu çocuk saklanmış ve bütün avrupa'ya yayılan bir soyu başlatmıştı. katolik kilisesi için işler ortaçağa kadar iyi gitti ancak haçlı seferleri sırasında daha sonra tapınak şövalyeleri adıyla anılacak grup bir şekilde kutsal kaseye ve isa'nın insan olduğunu kanıtlayan belgelere ulaştılar. ve bu belgeler ile avrupa'ya gelip katolik kilisesine şantaj yaptılar. katolik kilisesinden yüklü miktarda altın koparan tapınakçılar bütün avrupa'da hüküm sürmeye başladı. bazı tapınakçılar aldıkları altınlar ile sefahat yaşarken bazı tapınakçılar da sakladıkları sırrın kutsal olduğuna inanıyordu. bu nedenle sırrı korumak için yemin ettiler.


bu arada kilise belgeleri bir şekilde ele geçirmeye karar verdi. çünkü dışarıda olan sır, kendi çöküşlerine neden olacaktı. bu nedenle tapınakçıları ve onlara yakın olan herkesi satanist olarak mimleyip bütün avrupa'ya yayılan bir cadı avı başlattılar. cadı avı sırasında yakaladıkları insanlara işkence ederek sırrın saklandığı yeri öğrenmeye çalışıyorlardı. bu sorgulamalar ve işkenceler nedeniyle çoğu tapınakçı öldürüldü. sırrı saklamaya yemin eden şövalyeler baktılar risk büyüyor sion tarikatı adında bir örgüt kurup saklanmaya ve sırrı da beraberlerinde götürmeye karar verdiler. ayrıca isa'nın soyunu da bulmuşlardı. onları da korumaya başladılar. cadı avı sırasında kilise istediği bilgilere ulaşamadı ancak sırra sahip olanları yeterince korkutmayı başardı. artık kimse kendilerine şantaj yapacak durumda değildi. büyük ölçekli cadı avlarını bitirdiler ancak isa'nın soyunu aramayı hep sürdürdüler. bu yüzden sion tarikatı soyu hem korudu hem yetiştirdi.

şimdi bu söylediklerim genel olarak anlatılan şeyler, herhangi bir kanıt falan yok. bunu muhtemelen j. k. rowling de biliyor. şimdi başlayalım bu anlatılanların harry potter ile ilgisine. ilk önce dikkatimi çeken şey sion tarikatı liderlerleri listesi. bu listenin gerçek olmadığı kanıtlanmış durumda. ancak listedeki nicolas flamel ismi dikkat çekici. flamel simya ile uğraşmış bir insan ve hikayelere göre kendisi felsefe taşının da mucidi. bu felsefe taşı harry potter'ın ilk kitabının da konusu. iş burada garipleşmeye başlıyor çünkü flamel, dumbledore'un arkadaşı ve bu değerli hazineyi kendisine teslim edecek kadar güveniyor. neden? çünkü dumbledore da tarikatın bir üyesi.

Nicholas Flamel

bir de harry'ye bakalım

voldemort bildiğiniz üzere harry'nin annesini ve babasını öldürdü. dumbledore da üzerindeki tılsım geçmesin diye onu teyzesinin yanına bıraktı. buraya kadar her şey normal. peki neden potter ailesinin hiçbir üyesini görmüyoruz? harry hazır olana kadar büyücülük dünyasından uzak tutuluyor ama büyücü olduğunu öğrendikten sonra nasıl olup da hiçbir akrabasıyla karşılaşmıyor? uzaktan bir kuzeni olur başka biri olur, hiç kimse yok ortada. bildiğimiz üzere potter'lar safkan ve ünlü bir aile. ancak hepsi isa'nın soyundan geldiği için bir şekilde ortadan kaldırılmışlar. o yüzden harry kelid aynasının başında otururken sadece ölü akrabalarını görüyor.

bir de harry ve dumbledore ilişkisine bakalım. sion tarikatının isa'nın soyunu koruyup yetiştireceğini söylemiştik. dumbledore da tam olarak bunu yapıyor. işe harry'i korumakla başlamıyor bundan önce lilly ve james'i koruyordu. birçok insan tehdit altında ama dumbledore harry'le özel olarak ilgileniyor çünkü o da ölürse soy yok olmuş olacak. dumbledore'un tutup anka yoldaşlığı'nı kurmasının ve yönetmesinin de sebebi bu. bu biraz da kehanet ile ilgili tabi. çünkü daha öncesinde sybill trelawney tarafından dumbledore'a temmuz sonunda doğacak bir çocuğun voldemort'un sonu olacağı şeklinde bir kehanet veriyor. bu kehanet de harry'i seçilmiş kişi yapıyor. dünyada seçilmiş kişi olarak tanınan başka kim var? tabii ki isa.

bu yaşananlarda büyücü toplumu da önemli. öncelikle harry'nin sıkıcı bulduğu sihir tarihi derslerinde sık sık cadı avlarından bahsedildiğini duyarsınız. ayrıca bu toplumda din ile ilgili hiçbir bilgi yok. yani kiliseden falan hiç bahsetmiyorlar çünkü bütün büyücüler pagan aslında. ki bu da onların kiliseden önceki dinlerini koruduğunu gösteriyor.

Trelawney ve Dumbledore.

kutsal kase efsanesine bakarsak da şöyle

kutsal kase'nin ingiltere'de saklandığını görürüz. yani genelde hikayeler bu şekilde ve kral arthur'un pek çok şövalyesinin kutsal kaseyi aramaya çıktığından bahseden efsaneler vardır. bu yüzden j. k. rowling'in harry'i kendi ülkesinde tutmasının bir sebebi de bu. çünkü harry aranan soyun temsilcisi. harry'nin ilişkileri de yine isa ile benzer. efsanede isa'nın mary ile evlendiğini söylemiştim. mary magdelene de genelde resimlerde kızıl saçlı olarak tasvir edilir. peki kızıl saçlı kim var? tabii ki ron ve daha sonra harry'nin eşi olacak ginny.

harry'nin kendisi de hep önemli bir insan olduğunu işaret ediyor. büyücü olmadan önce silik bir çocuk olan harry kalesine yani hogwarts'a gelince bir krala dönüşüyor. aslan kralların sembolüdür hep harry de sembolü aslan olan gryffindor'a yerleşiyor. sırlar odası kitabında şapkadan kılıç çıkarması da yine buna işaret. çünkü kılıç yine iktidarın ve krallığın sembolü. ayrıca son kitapta kim ölüp geri geliyor? harry. peki tarihte ölüp geri gelen en ünlü kişi kim? tabii ki isa.

harry'nin seçilmiş çocuk ya da kitaptaki adıyla hayatta kalan çocuk olması da biraz damdan düşer gibi aslında. rowling, harry'nin neden seçilmiş olduğunu tam yanıtlamıyor. trelawney'in yaptığı kehanet ve voldemort'un seçimi harry'i bu kehanetin konusu yapıyor diyorlar ama şöyle bir saçmalık var. o zaman neden james ve lily'i fidelius ile saklama gereği duydular? sonuçta voldemort'a karşı olan herkes risk altındaydı. voldy sirius'u da yakalasa öldürecekti diğerlerini de. onların üzerinde kullanılmayan bu tılsım neden lily ve james için kullanıldı?


bir de kehanet kimin seçilmiş olduğunu belirlemiyor. daha çok seçilmiş olanın ne zaman doğacağını belirliyor. yani harry'nin gelişini söylüyor. bu da şu yüzden önemli harry aslında saklanan sır ve bu sır artık açığa çıkıp kiliseyi temsil eden voldemort'un sonu olacak. kehanet de bunu anlatıyor.

gördüğünüz üzere harry potter serisi ile kutsal kase efsanesinin pek çok benzerliği var

bu paralellikler daha da genişletilebilir ancak ana fikri anlatmak için bu kadarı yeterli. ben açıkçası j.k. rowling'in bunu komplo teorisi düşüncesiyle yaptığını düşünmüyorum. kutsal kase hikayesi yada dini hikayeler pek çok masalda alegorik şekilde yer alır. bu da neredeyse bir gelenektir. ayrıca yazarlar okuyucuları için bu tür çift anlatılar kurup insanları şaşırtmayı severler. o da sanırım bu alegoriyi kullandı. ben de daha önce bir teori yazmamıştım ama yine de keyifliymiş.

Harry Potter Serisinin Büyük Finali Hogwarts Savaşı, Şans Sıvısı Felix Felicis Sayesinde mi Kazanıldı?

Harry Potter Neden Voldemort ile Her Karşılaştığında Expelliarmus Büyüsünü Kullandı?