Harry Potter Serisini Devam Ettiren Türkçe Hayran Kurgusu: Harry Potter ve Kızıl Pelerin

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları ile tiyatro oyunu Harry Potter ve Lanetli Çocuk arasındaki boşluğu dolduran Türkçe hayran kurgusu (fan fiction), serinin okurları tarafından epey beğenilmiş durumda.
Harry Potter Serisini Devam Ettiren Türkçe Hayran Kurgusu: Harry Potter ve Kızıl Pelerin

Nedir?

harry potter ve kızıl pelerin, hayran yapımı olan ve ilgiyle takip ettiğim, harry potter'in devamı niteliğindeki öykü. normalde hayran yapımı hikayeleri hiç sevmeyen bünyeme büyücülük dünyasını damardan enjekte ederek tüm o hasreti giderdi. özellikle lanetli çocuğun açtığı derin yaraları da tamir edici özelliği var üstelik.

her okuyanın "bunu rowling mi yazdı?" gibi bir tepki vermesine sebep olan bir dili var hikayenin. onunki gibi bağlayıcı bir dile ve zekice döşenmiş ayrıntılara sahip.

ölüm yadigarları ve lanetli çocuk arasındaki o muazzam boşluğu doldurabilecek bir hikaye. hatta ve hatta lanetli çocuk'ta kafamızı kurcalayan bazı sorulara cevap verecek nitelikte bir olay örgüsü işleniyor. örneğin lanetli çocuk'ta kafamızı allak bullak eden zaman dondurucu bu hikayede bir yerlere oturtulmuş ve oldukça başarılı olmuş.

benim bu öyküye dair söyleceğim şey "ne olur bunu çevirip rowling'e ulaştırın". bakın lanetli çocuk da rowling'in eseri değil; jack thorn denen hayal gücü yoksunu bir adam yazmış. rowling birkaç değişiklik yapıp devam öyküsü diye yayınladı. o cılız öykü tiyatro oyunu olduysa bundan olabilecekleri tahmin edemiyorum. hatta inanılmaz gaza gelip "türk yazarın büyük başarısı" başlıkları atılmış gazete haberleri bile hayal ettim bugün (hehe). umarım yazarımız bu tavsiyemize uyar ve bu öyküsünü kendisine iletir. ne olacağı belli mi olur?

öyküyü buradan takip edebilirsiniz;

http://fantastikcanavarlar.com/…n-bu-cuma-basliyor/

Olumlu bir yorum

hikayenin ilk bölümünü okudum. yazar ömer şahin'in rowling’in kitaplarını tekrar tekrar ayrıntılara dikkat ederek okuduğuna eminim. çünkü gerçekten rowling’in diline çok benzettim, ilk bölümü okurken hiç de yadırgamadım en azından. hem o esprili tarzı yakalamış, hem ayrıntılara dikkat etmiş. epey başarılı bir iş olmuş gibi ve çok mutluyum şu an.

Olumsuz bir yorum

iyi deneme, ama çok eksikleri ve kör göze parmak rahatsız eden kısımları var.

öncelikle tüm harry potter kitaplarının en öne çıkan özelliği kolayca okunur olmalarıdır. öyle ki ister 300, ister 750 sayfa olsun hiçbir harry potter kitabını uyuya kalmadan veya ne bilim acıkmadan vb elimden bırakmam. o derece insanı içine alır.

bu abimiz ise klasik "türk yazar tribi"ne girerek hp evrenini betimleyecem diye kendinden geçmiş. bir odaya giriyorlar 2 paragraf odayı tasvir ediyor arkadaş. doloris umbridge'in yargılanma kısımlarında resmen gerekçeli karar okuyormuşçasına sıkıldım, naptın abi sen? kasma bu kadar ya.

diğer bir can sıkıcı durum ise, yazar arkadaş hp evrenine biraz da "türklük" katmış. harry ve arkadaşları bir restorana gidiyor, yemek sonunda hesabı ödemek için kasaya doğru ilerliyorlar ve bingo! hesap tartışması çıkıyor! :) tanıdık geldi mi? "şiddetli bir hesabı kim ödeyecek tartışmasından sonra" diye yazmış bir de haspam. harry ödedikten sonra ron "eyvallah harry ama bidahaki benden darılırım" filan diyecek diye korkmadım değil hani.

uzun lafın kısası, kesinlikle jk rowling'in anlatım dilini devam ettirmiyor. ama yine de hp özlemini bir nebze de olsa gidermek için okunabilir.

Harry Potter'a Miras Kalan Büyük Servet Nereden Geliyor?