Harry Potter'ın Yazarı J.K. Rowling'in Yeni Filmi: Fantastic Beasts and Where to Find Them

18 Kasım 2016'da vizyona girecek olan film, Harry Potter'ın hikayesinden 70 yıl önce yaşanan olayları konu alıyor.
Harry Potter'ın Yazarı J.K. Rowling'in Yeni Filmi: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Warner Bros. Pictures

önümüzdeki sonbaharda gösterime girecek olan spin-off üçlemeden önce bu üçlemede - en azından bir bölümünde - konu edilecek olan amerikan büyücüleri ve amerika'daki büyücü dünyasının temellerini oluşturan hikayelerin, yazar j.k. rowling tarafından pottermore internet sitesinde yayınlanmaya başladığı efsanevi seri. buna göre ;

- yeni kıtanın büyücülük tarihi 14. yüzyıldan (1300'ler) başlıyor ve film serisinin geçtiği 1920'lere kadar geliyor

- amerika'daki büyücülük okulunun adı : ilvermorny

- salem büyücüleri ve cadı yakma muhabbetleri, yapılan duruşmalar işlenecek konular arasında

- skin-walkers serideki yeni yaratıklardan ki hikayeleri amerikan yerlileri'nden esinlenilerek yazılmış

- ayrıca hikaye amerika birleşik devletleri sihirli kongresi'ni de ele alacak.

Filmin ilk fragmanı özellikle Harry Potter hayranlarında biraz hayal kırıklığı yaratsa da birkaç gün önce yayınlanan yeni fragmanla gönüllere biraz su serpildi

yeni fragmanı düşmüş filmdir. ilk kısacık teaserdan sonra ilaç gibi geldi, büssürü de şey gördük. ama, ne bileyim, david yates belasından mıdır nedir, heyecanlandırmadı da öyle hayvan gibi. bu adam yönetmen oldukça çok bir şey bekleyemiyor insan zira. buyrunuz:

son teaserındaki hedwig's theme ile bayağı duygulandırmıştır. anılar canlandı birden...

fragman belli başlı yerlerde heyecanlı olmasına heyecanlı ama sanki bu düşük tempo bizler için daha hayırlı gibi geliyor. beklentileri yüksek tutup hayal kırıklığı yaşayacağımıza şu haliyle olanı kabul edip her türlü mutlu ayrılmak iyi olacaktır kanaatindeyim.

ayrıca türkçe altyazılı fragmanı için.

Filmden umutlu olanlar da var...

harry potter serisinden daha başarılı olacağını düşündüğüm film. serinin filmleri çekilirken, okurlar birçok açıdan hayal kırıklığına uğramışlardı.

fantastic beasts and where to find them'de ise böyle bir durum söz konusu değil. sıfır beklenti ve muazzam bir özlemle izleyeceğiz. eddie redmayne ve colin farrell da cabası.

ayrıca büyücülük bir insana bu kadar mı çok yakışır.*

Tam bir fiyasko olacağını düşünenler de...

tüm zamanların en muhteşem kitap serilerinden birini alıp tüm zamanların en vasat ve en yanlış tonlardan uyarlanan film serilerinden birine çevirdikten sonra, o seriden deli dehşet film yapılmayı bekleyen bir sürü spin-off hikayesi varken, kalk git 50 sayfalık hikayesiz bir yan sanayi ürünü kitaba 3 tane film çek. 

hobbit gibi bir kitaptan 3 film çıkarma fikrinden daha da facia bir fikir. olsa olsa en fazla her seferinde şehre mutasyon geçirmiş yeni bir canavar indi misali çizgi roman filmleri gibi bir şey olur. hikayeyi alıp ingiltere'den çıkartarak amerika'ya taşımaları da üstüne tuz biber oldu. tam bir amerikan filmi olmuş görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla, hiç harry potter'ın sihirli dünyası atmosferi yok. açlık oyunları'nın lady gaga tipli karakterinin aynısını bile koymuşlar. yazık...

Bakalım J.K. Rowling, Harry Potter'dan sonra sahalara nasıl dönecek. 18 Kasım'da hep beraber göreceğiz