Harvard'lı Bombacı Theodore Kaczynski'nin Yakalanması Neden 17 Yıl Sürmüştü?

Harvard'da matematik hocasıyken kariyerini bırakarak dağa yerleşen ve yıllar boyu çeşitli bomba patlatma eylemleri yapan, bu esnada da 3 kişinin ölümüne sebep olan Kaczynski ilk eyleminden yaklaşık 17 yıl sonra yakalanabilmişti. Nedenine kısaca bakalım.
Harvard'lı Bombacı Theodore Kaczynski'nin Yakalanması Neden 17 Yıl Sürmüştü?

theodore john kaczynski'nin hayat hikayesinde ilgimi celbeden husus şu ki; bu adam her hamlesini basit tutmuştur. bu sayede uzunca süre bulunamamıştır.

uzun yıllar yakalanamayan suçluların hepsinin hareketlerinde aynı basitliği görebilirsiniz. örneğin kazcynski sonrasında verdiği röportajda insanlarla samimi olmadığını ve övünmediğini söylemiştir. bunun en büyük hata olduğunu, insanların boş ağızlı olduğunu özellikle belirtmiştir.

herif dağ başında elektriği suyu olmayan bir kulübede yaşıyor. çevrede etkileşimde olduğu kimse yok. ayda bir diyalog kurduğu komşusu da tam bir white trash. bakmayın belgeselde karısı ve kızının zırvaladıklarına. yanlarında yirmi yıl daha bomba üretmeye devam etse farkına varamazdı bunlar.

Yaşadığı kulübe

sabırlı davranıyor. tekniklerini giderek geliştiriyor. bomba üretirken eldiven kullanmak gibi basit bir hareket yapıyor ki bu sayede fbi, yıllarca kim olduğuna dair hiçbir bilgi edinemiyor. bomba için kullandığı parçaların büyük kısmını hurda ve ağaçlardan üretiyor. tarım ofisine gidip bombalarında kullanmak için gübre satın alma salaklığı yapmıyor.

yerel polis ve fbi'ı keriz gibi yıllarca bakkala göndermesinin altında işte bu basitlik yatıyor. ne vakit iş, diğer bütün psikopatlarda olduğu gibi şöhrete geliyor işte o vakit sıçıyorlar. o kadar insan öldürdüm/eylem yaptım kimse adımı sanımı bilmiyor sevdasından edmund kemper veya robert durst gibi gidip kendi teslim olan katiller var. gerçi robert durst tozutmuş da olabilir fakat bu kadar keskin zekalı sayko bir adamın kazara kendi kendine konuşurken plansız şekilde yakalandığına inanmıyorum.

yalnız kaczynski'nin diğer seri katillerden farkı aslında hiçbir zaman bombalarının patladığına şahit olmaması. kurbanlarının hiç birisinin ölümüne şahit olmadı. bundan anlık bir haz almadı. çok daha büyük hasar verebilecek saldırılar yapma imkanı olmasına rağmen buna yeltenmedi. ideolojisine saplantılı hale gelmesi bir nevi daha çok katliamı önlemiş. belki biraz da vicdan azabı. mahkemede ısrarla akıl sağlığının yerinde olduğunu söylemesi ve eylemlerinin kafayı sıyırmış bir psikopat ile bir tutulmaması gerektiğini özellikle belirtmesi bu yüzden olsa gerek.