Havacılığın İlginçliklerinden Biri: Yurt Dışına Çıkar Gibi Artvin Hopa'ya Uçmak

Artvin'de teorik olarak bir havalimanı var ancak aslında yok. Nasıl mı?
Havacılığın İlginçliklerinden Biri: Yurt Dışına Çıkar Gibi Artvin Hopa'ya Uçmak

tek bir uçağın aynı anda iki havalimanına inmesi ve artvin'de havalimanı olmamasına rağmen artvin'e uçak inmesi, ufkunuzu iki katına çıkarabilir.

sadece türk hava yolları üzerinden bilet alınan bu gizemli havalimanının adı artvin-hopa havalimanı, iata kodu xhq ve icao kodu ise hhhh olarak gözükmekte. ama aslında böyle bir havalimanı yok. eğer siz, thy üzerinden artvin'e gitmek için bilet alırsanız aslında uçağınız batum yolcularıyla beraber batum havalimanı'na inecek, yani tek bir uçak aynı anda iki havalimanına inmiş olacak.

teorik olarak iç hatlar uçuşu olarak gözüken bu uçuş için dış hatlar terminalinden biniyorsunuz. pasaport gerekmiyor ama pasaport kontrolüne giriyorsunuz. pasaport kontrolden kimlikle geçmeniz için kağıt dolduruyorsunuz, onunla giriş yapıyorsunuz. terminal dış hatlar olduğu için free shop, efenime söyleyim duty free'yi gezebiliyorsunuz ama alışveriş yapınca iç hatlar uçuşu yolcusu olduğunuz için izin verilmiyor. göster ama elletme taktiği uyguluyor devlet babamız.

batum havalimanı'na indiğinizde artvin yolcularını transfer için ayrı bir bekleme salonuna alıyorlar. havaş'ın otobüsleri karşılıyor sizi ve ücret ödemeden bindiriyorlar. valizlerinizi alamıyorsunuz çünkü yine teorik olarak hala "uçtuğunuz" için valizleri yer görevlileri havaş otobüsüne yüklüyor. ortalama yarım saatlik bir yolculuktan sonra hopa limanı'ndaki aha şuncaaz konteynerden bozma bir terminale getiriyorlar:


indikten sonra tekrardan bir kimlik-pasaport kontrolünden geçtikten sonra binerken verdikleri kağıdı alıp valizlerin olduğu yerden valizinizi alıyorsunuz: 

artvin'e hoş geldiniz

Uçaklar Neden Tibet'in Üzerinden Uçmaz veya Uçmak İstemez?

Havalimanı Çevresinde Sık Karşılaşılan Dolandırıcılık Yöntemi: Sahte Parfüm

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?