Hayat Kurtaran Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanın belki de anatomik kusurlarından biri olan yemek ve soluk borusunun yakınlığı, bazen yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasına izin verir. Bu durumda da yapılacak tek şey Heimlich Manevrası oluyor.
Hayat Kurtaran Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır?

ilkyardım derslerinden, bir ihtimal de amerikan filmlerinden aşina olduğumuz, olmamız gereken bir harekettir bu, birisinin boğazına bir şey kaçtığı anda ilk yapmamız gereken. 

bilir misiniz ki henry j. heimlich adlı insanlık camiasına çok yararlıklar göstermiş bir doktor 1974 yılında bu hareketi keşfetmeden evvel boğazına bir şey kaçarak ölenler amerika'da kazayla ölenler istatistiklerindeki altıncı en büyük grupmuş. oysa şimdi yılda "sadece" 4000 kişi bu şekilde boğuluyormuş, çoğunluğu çocuk ve bebek olmak üzere. 

bildiğim kadarıyla boğazımıza bir şey kaçması riskinin fazlalığı konuşma becerimiz için ödediğimiz bir bedel, konuşma sesleri çıkarmak için gerekli anatomik değişimlerin bir getirisi. 

işte bu bedeli fazla ağır bir şekilde ödememek için bilmemiz gereken heimlich manevrası ise bebekler ve yetişkinler, bilinci açık ve kapalı olanlar için farklı şekillerde yapılmakla beraber temelde şu: bir elinizi yumruk yapıyor ve acı çekmekte olan insanın arkasına geçip elinizi onun tam olarak göbeğiyle iman tahtası arasına koyuyorsunuz (teşekkürler mercan). sonra diğer elinizle yumruk şeklindeki elinizi sıkıca tutup aniden, sertçe kendinize doğru çekiyorsunuz, bunu beş-altı kere tekrarlıyorsunuz. bir ihtimal ki, bir hayat kurtarıyorsunuz böylelikle.

Kaynak: iStock.com

hiç kullanmamanız, üzerinizde hiç kullanılmaması dileğiyle elbette, esen kalın..