Hayata Dair Bakış Açısını Değiştirmek İsteyenlerin Derhal Başlamaları Gereken Şeyler Listesi

Çevremiz; mutlu edildiğinden fazla mutsuz eden, iyi niyeti zayıflık olarak algılayıp bunu suistimal eden insanlarla dolu. Onlara karşı hem gardını alıp hem de ödün vermek istemeyenler için birtakım tavsiyeler.
Hayata Dair Bakış Açısını Değiştirmek İsteyenlerin Derhal Başlamaları Gereken Şeyler Listesi
iStock.com


i- insanlara/şeylere/olaylara değil hedefe odaklanın 

- her şey/herkes ölür, her şey/herkes çürür, her şey/herkes biter, her şey/herkes mahvolur, her şey/herkes kötüleşir, her şey/herkes gider (oku: entropi). ölecek, çürüyecek, bitecek, mahvolacak, gidecek objelere/süjelere değil bir amaca bağlanın. hayatta bir emeliniz, isteğiniz, hedefiniz olsun. (önemli: kadın/erkek bir hedef değildir.) kendinizi her zaman geliştirin (daha iyi bir cv, daha iyi bir vücut, daha fazla yabancı dil, hobi, spor, etkinlik, yetkinlik, aktivite...). insanoğlunun elindeki en önemli hazinesi zamandır, bunu birilerinin peşinden koşarak değil, kendinizi geliştirerek ve hayat amacınıza ulaşmaya çalışarak harcayın.

ii- sükut/sessizlik altındır 

- çok konuşmayın, insanlara sırlarınızı, isteklerinizi, hayallerinizi anlatmayın. ya kimsenin umrunda değilsinizdir ya da sizi sırlarınızdan, isteklerinizden, hayallerinizden alıkoymak isterler.

iii- önemsemeyeni önemseme 

- sizi siklemeyeni siz de siklemeyin. kimsenin götünü kaldırmayın.

iv- zayıflıklarınız aleyhinizde kullanılabilir - hiç kimseye zayıf yönlerinizi belli etmeyin, ağzınızda kan olsa tükürmeyin. güçlü olun/güçlü görünün. kendinizi her daim geliştirerek, zayıflıklarınızı, zayıf yönlerinizi, eksikliklerinizi gidermeye çalışın. her daim söylediğiniz her şey aleyhinize kullanılabilir. konuşmadan önce yeteri kadar düşünün, ağzınızdan çıkanları belirli bir mantık dahilinde sıralayın. yalan söylemeyin, bu sayede bir süre sonra ne söylediğinizi, ne kadar söylediğinizi, nerede kaldığınızı hatırlamaya çalışmayın.

v- defansif değil ofansif olun 

- hiçbir zaman kendinizi aklamaya, bir şeyler açıklamaya ya da savunmaya çalıştığınız durumlarda kalmamaya gayret gösterin, her zaman böyle anlardan kaçmaya çalışın. kavga etmek zorunda kalırsanız ya hiç etmeyin ya da kafayı gömen ilk kişi siz olun.

vi- güzellik kötü niyeti ustaca gizler 

- hiçbir şeyin ihtişamına aldanmayın, parıldayan her şey altın değildir, görünüşe aldanmayın. zarfa değil mazrufa bakın. altını altın kılan şey, altın olması, malzemesi değil, nadide, güzel ve ihtişamlı görünmesidir. her güzellik, her ihtişam gider; unutmayın, bugünden yarına değişmeyen tek şey güçtür. kimin daha çok altını varsa o en güçlüdür.

vii- kaybetmekten korktuğunuz şeyi kaybedin - hayatta hiçbir şeye bağlı kalmayın, bütün bağımlılıkları (hangi formda olurlarsa olsunlar) hayatınızdan çıkarın. bağımlılık sizi mutsuz, bağımsızlık ise özgür kılar. her şey zıttı ile kaimdir, mana kazanır. korkak yaşamayın, kimse korkakları sevmez.

viii- ikili ilişkilerde karşınızdakine göre davranın 

-anne/babanıza/kardeşlerinize/sevenlerinize/sevdiklerinize kadirşinas, merhametli, mütevazı ve dürüst, sıradan kişilere medeni ve centilmen, düşmanlarınıza ise acımasız olun. etrafınızdaki herkesi mutlu etmeye çalışmayın.

ix- yardımsever ve güvenilir olun 

- insanların güvenini kazanmanın en iyi yolu onlara yardım etmektir. güvenini kazandığınız insanlar sizi "kral" olarak görecektir.

x- mantık mantık mantık - hiçbir zaman tekrarlıyorum hiçbir zaman duygularınızla hareket etmeyin, mantığınız, sağduyunuz, sistemsel muhakeme yeteneğiniz her daim alarm vaziyetinde olsun.

xi- her zaman test edilirsiniz 

- otorite, sistem, güç, devlet, patron, ikili ilişkilerde güçlü olan sizi her zaman test eder, ne kadar kudretli olduğunuzu denemeye çalışır, başarısızlıklarda vazgeçerseniz kaybedersiniz. ya otoritenin kendisi olun ya da hayatta bütün testlere karşı hazırlıklı olun. her şey ayrıldığında, kırıldığında, bütün ortaklıklar bozulduğunda, menfaatlerinin damarına basıldığında ya herkes gider ya da savaş başlar. nasıl savaşılacağını çok iyi bilin, savaşı başlatan olmayın ama gerektiğinde savaşın ve onu bitiren siz olun.

xii- yeter şartlar oluşursa herkes ihanet eder 

- kimse ihanete uğramak istemez ancak yeterli/gerekli şartlar sağlanırsa kendi menfaatleri doğrultusunda herkes ihanet eder/ihanete meyillidir. kimseye kayıtsız/şartsız güvenmeyin. kişilere güven endeksinizi (0-100 skalasında) 100'den değil 0'dan başlatın.

xiii- tarihi kazananlar yazar - mühür kimdeyse süleyman o'dur, süleyman kimse tarihi o yazar. kimse pargalı ibrahim paşa'dan bahsetmez, herkes süleyman'ın 46 yıllık hükümdarlığından bahseder. ya süleyman'ın kendisi olun ya da süleyman'ın çevresindekilerden biri olun. (dikkat edin: süleyman'ı hiçbir kimsenin yanında küçük düşürmeye çalışmayın. illa bunu yapacaksanız, etrafta sadece ve sadece güvendiğiniz ve ortak çıkarlarınız olan insanlar varken yapın. son dakikada ihanete uğrayabilirsiniz.)

xiv- hayvanları sevin 

- hayvanlara gösterdiğiniz sevgi, sizi mutlu kılar.

xv- inanın 

- teist, deist, agnostik, ateist hiç fark etmez, ne olursa olsun bir şeye inanın (allah, tanrı, force, simülasyon argümanı, çoklu evrenler kuramı, paralel evrenler hipotezi, fiziğin ta kendisi vs.) inanç sizi güçlü kılar.

xvi- kelimelerinizi ustaca kullanın - kelime hazineniz, bilginiz, dağarcığınız, telaffuzunuz, belagatınız, dilbilginiz, güzel konuşma yeteneğiniz, anlayış kabiliyetiniz, hazırcevaplılığınız üst seviyede olsun. gecikmiş cevap, cevap değildir; gecikmiş nutuk, nutuk hiç değildir. yeteneğine güvendiğiniz stand-up'çıları vakit buldukça izlemeye gayret edin.

xvii- algılarınız her daim açık olsun 

- algılarınız, kavramanız, anlayışınız her zaman en üst düzeyde olsun, her zaman teyakkuzda olsun, eğer değilse üst seviyeye çıkarın. öte yandan, üst seviyede bir algınız varsa, bunu güvenmediğiniz, sevmediğiniz/sizi sevmeyen insanların yanında her daim belli etmeyin. insanlar sizi kıskanmaya, kötü kullanmaya, manipüle etmeye meyillidirler ve ilk fırsatta bunu uygularlar.

xviii- hayat başlı başına oyundur 

- hayat bir oyundur ve bu oyundan ancak ölünce çıkarsınız. oyun oynamamazlık yapamazsınız. oyunu kurallarına göre oynayın ya da oyunun kurallarını siz belirleyin. aksi takdirde, birileri sizin yerinize oynar ve güçsüz kalırsınız. kimse de güçsüzün yanında kalmak istemez.

xix- üzerinize oynayan insanlar sizi sindirmesin - etrafınızda her daim başarınızı kıskanan, sinsi, sizi ilk fırsatlarında toplum önünde rezil etmeye çalışan insanlar olacaktır. böyle bir harekete maruz kaldığınızda ya sessiz kalın ya da karşınızdakine misliyle saldırın.

xx- kazanmaya çalışın 

- hiçbir zaman yenilmemeye çalışmayın. sahaya mağlup olmak ya da berabere kalmak için çıkmayın. her zaman yenmeye uğraşın, bu uğurda savaşın. affedilmeye, birilerinin dudakları arasından çıkacak kelimelerin acizliğine, merhamete oynamayın; tam aksine birinciliğe odaklanın. taktik değil strateji geliştirin. taktikler sizi bir yere kadar götürür, stratejiler ise şampiyonluğa.

xxi- merhameti abartmayın - cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla örülüdür, bunu asla unutmayın. insanlar iyi niyeti, merhameti, yumuşak huyluluğu suistimal etmeye meyillidir. iyilikleriniz, yardımseverliğiniz ve merhametiniz, karşınızdaki tarafından kullanılmaya, sizi önemsememeye/ mutsuz etmeye ve otoritenizi sarsmaya başladığı anda yaptıklarınızı bırakın ve artık o kişi için hiçbir şey yapmayın. tekrar eden iyilikler, bir süre sonra karşı taraf tarafından görevinizmiş gibi addedilir. işiniz dışında hiçbir şeyin, sizin göreviniz olmasına izin vermeyin.

xxii- farklı alanlarda bir sürü kitap okuyun 

- felsefeye, sosyolojiye, tarihe; matematiğe, fiziğe, pozitif bilimlere ilgi duyun, bu alanlarda kitap okuyun.

xxiii- aşk ilişkilerinizde ihtiyatlı olun 

- hiçbir zaman "seni seviyorum" diyen ilk kişi olmayın; karşı cinsi hayatınızın odağı, kaynağı, amacı yapmayın; gizemli olun, kendinizi merak ettirin; oyunu onun kurallarıyla oynamayın, kendi kurallarınızı dikte edin; ona her istediğini vermeyin, ona istediklerini yavaş yavaş verin, ödülünü zamana yayın; ona tek seçeneğinizmiş gibi davranmayın, ona tek seçeneğiniz olduğunu hissettirmeyin, ona ondan başka seçenekleriniz de olduğunu gösterin, ona ondan başkalarının da size ilgi duyduğunu gösterin, bunu onun gözüne gözüne sokun; çok mecbur kalmadıkça özür dilemeyin; karşınızdakinin fiziksel güzelliğini gözünüzde çok büyütmeyin, hatta unutun gitsin mümkünse; özgüveniniz her daim en üst seviyede olsun; çok ama çok iyi sevişin; onu kaybetmekten asla korkmayın, gerektiğinde, size zarar vermeye başladığında, mutsuz ettiğinde, etmeye başladığında resti çekin; kimsenin peşinden koşmayın.