Hayata Olan Şevkimizi Daha Uyanırken Kıran Çalar Saatin İcat Edilme Hikayesi

Sabah uyanabilmek için akıllı telefonlardan önce kullandığımız çalar saat hala kullanılmaya devam ediyor, zira bazen akıllı telefonu erteleyerek sonsuza gidebiliriz. Çalar saatin ortaya çıkış hikayesi de tam böyle aslında. Sözlük yazarı "antik sehir" aydınlatıyor.

çalar saati icat etmiş, iyi halt yemiştir. sorsan bir de aferin bekler, takdir bekler, teşekkür bekler..

(bkz: levi hutchins)


öncelikle kim bu levi, çoğumuzun düşmanı hiç sevilen bir tip değil. peki ne yaptı bu levi denen eleman anlatalım.

levi 26 yaşında bir saat tamircisi, sabah saat 04:00'da uyanıp işe gitmek zorunda ama çoğu zaman uyanamıyor bizi levi. istediği saatte uyanabilmek için yollar aramaya başladı levi, gitti rafa attığı bozuk saatlerden birisi aldı ve düşünmeye başladı, ne yapabilirim ?

fikri sesli bir alarm yapabilmekti ama nasıl yapacağını bilemiyordu sonra aklına (bkz: çan) geldi. 29x14 boyutunda bir kutu yaptı levi, sonra kocaman bir bakır saatin içini bu kutuya yerleştirdi, bir çivi ve dişli kullandı sadece. akrep saat 04:00'a gelince çiviyi itiyor ve çivi cana vuruyordu.


bu vuruş sadece 1 vuruştu ama sesi o kadar güçlüydü ki uyanmamak imkansızdı. bizim levi 94 yaşına kadar yaşadı, icadının patenti için hiç başvuru yapmadı, kazanabileceği parayla hiç işi olmadı.
levi'nin tek derdi sabahları işine geç kalmamaktı her zaman vaktinde uyanmak istedi sadece.