Hayatı Dibine Kadar Yaşayıp Aramızdan Ayrılan Aydın Boysan'ın Unutulmayacak Cümleleri

Münir Özkul'un ölüm haberinin ardından ünlü mimar ve gazeteci Aydın Boysan'dan da maalesef kötü haber aldık. Bu güzel insan geride tebessümle anacağımız cümleler bıraktı.

"rakıyla 70 senedir, eşimle 60 senedir evliyim. demek ki evlenme kararını almak için 10 sene kafayı çekmek gerekiyormuş."

aydın boysan: zeki müren'in de çocukluğunu bilirim.
sunucu: efendim siz de milattan önce doğdunuz sanırım.
a.b: nuh tufanı'ndan birazcık sonra.

"istanbul nüfusunun 3/1 gayrimüslim'di. ermeni, rum ve yahudi. hepimiz birlikte yaşıyorduk, büyük zenginlikti. dünya insanlarıydık biz, şimdi o istanbul gitti yerine başka bir şehir geldi"

“o zamanlar alkollü yani sarhoş bi şekilde dolaşan veya nara atarak toplum huzurunu bozan insanları toplayıp taksim meydanında hazır bulundurdukları bir otobüse bindirip, sarıyer’e kadar götürüp orda bırakırlardı ve ceza olarak sarıyer’den şehre kadar yürürdü insanlar.

işte bu onurlu yolculukta ben de birkaç kere yer almıştım.”

"istanbul'da balıkçı sayısı kebapçıların altına düştüyse sorun var demektir."

"karım beni unutmasın diye evde ona şarkı söylüyorum. ne de olsa daha yeni evli sayılırız, şunun şurasında 59 yıllık evliyiz." 

"bir ülke de sarışın hanım sayısı ne kadar fazlaysa kel erkek sayısı da o oranda artar."

"hiçbir sevdiğim insanı, sevdiğim arkadaşı, dünyamızı terk etmiş olsa bile unutmadım. hala ve hala sevgiyle hatırlamaya devam ediyorum. hiç olmazsa rüyamda görüyorum yahu. bu da bana mutluluk veriyor. ve rüyamda gördüğümü sabah olup kalkıp da hatırladığım anda bütün günü onunla geçiriyorum neredeyse."

- aydın abi, hangi günü tekrar yaşamak istersin?
- 1949'da... yaşadığım bi' gün var. hayatımın büyük aşkıyla evlendim! o gün. hâlâ birlikteyiz ha!.. hahahaha... hâlâ birlikteyiz!

"bir gün cep telefonu verdiler bana, cebime koydum. akşam yine içmeye gittik pasaja. baktım hanım arıyor; "fazla içme" diyor. ertesi gün o cep telefonunu hanıma verdim ve bir daha kullanmadım."

"türkiye'de gözle görülen ve görülmeyen her şeyin kalitesi bozuldu. kalitesi iyileşen tek şey rakıdır."