Hayatı Güzel Kılan Detaylardan Biri: Motorcuların Trafikte Birbirine Selam Vermesi

Belki yollarda denk gelmişsinizdir. Bazen, motor sürücüleri birbirlerine korna çalarak selam verirler. Nedenini hiç merak ettiniz mi?
Hayatı Güzel Kılan Detaylardan Biri: Motorcuların Trafikte Birbirine Selam Vermesi
iStock.com

motosikletin kendine has bazı getirileri ve götürüleri var. götürülerinden biri yolda kalmanın arabaya göre daha olası olması. benzin biter, gaz teli kopar, teker patlar, akü boşalır, yağmur yağar şase yapar, motor boğulur, buji tıkanır. mutlaka ya biri ya ötekisi olur yani bunların. o zaman da araba gibi vurup kapıyı gidemezsin. illa ya iteceksin ya biri sana yardım edecek.

işte motosiklet sürücüsü bunu bilir. yalnız olmadığını da bilmek ister trafikte. ben 20.000 kilometre motosiklet kullandım şehir içinde, kendimi hiç yalnız hissetmedim sağ olsunlar. daha ilk gün yola çıktığımda gaz telim koptu. ne yapacağımı bilmez şekilde çektim kenara mal gibi havayı seyrediyorum. 5 dakika geçmeden üç adet motosikletçi yanıma yanaştı üzerlerinde deri eldiven dışında kıyafet yoktu aralarından biri telin mi koptu yakışıklı diyerek kulağıma üfled... dur lan bu değildi o hikaye...

içlerinden biri yeni mi aldın dedi (düşün o kadar anlaşılıyor halimden). evet deyince çektiler kenara yarım saat uğraştılar, sorunu çözmeden de yanımdan ayrılmadılar.

bunun gibi 20 tane olay yaşayınca insan anlıyor ki takibe takip, desteğe destek önemli. ışıklarda selam verip iki laf etmek iyidir. karşı şeritten gelen kısa bir "düt" sesi bir yaşam tarzına övgüdür.

o yüzden buradan tüm motorculara kocaman bir düt yolluyorum.

iStock.com

güzel bir harekettir. ben de ilk başladığım zamanlar bana motosiklet kullanmayı öğreten arkadaş bundan bahsetmişti. acemilik zamanlarım bir pazar günü e-5 bostancı'dan carrefour'a doğru gidiyorum. trafik çok fena ve yandaki emniyet şeridi üzerinde sürekli eds uyarıları var. tabii o zamanlar safım, kendi şeridimde gittiğim sürece bir şey olmaz düşüncesi var kafamda. emniyet şeridinden devasa bir goldwing giderken beni gördü ve sağımda benimle aynı hızda ilerlemeye başladı. adam yanımda hem benimle aynı hızda ilerliyor hem de beni ve motorumu süzüp duruyor. 

ben tabii acemilikten dolayı gözümü yoldan ayırmıyorum. bir süre sonra rahatsız olmaya başladım kafamı bir ara sağa çevirdiğimde eleman hem kafasıyla beni selamladı hemde bir kısa korna çalıp gazladı gitti. çok şaşırmış olsam da muhtemelen kullanmamdan acemiliğimi anladı ve geç emniyet şeridine ölecen amk demek istedi diye düşünmüştüm. daha sonra 2 sefer yolda kaldığımda gören çoğu motorcunun yardım için durmasından sonra, ne zaman yolda kalmış motor görsem (teknik bilgim sıfır olmasına rağmen) bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sormak için durmuşumdur.