"Hayatın Farkında Olacak Kadar Zeki Olduğum İçin Mutsuzum" Diyenlere Net Bir Zeki İnsan Tanımı

Aklı başında veya zeki insanların, hayatın kötü taraflarını idrak edebildikleri için mutsuz oldukları önermesine Sözlük yazarı "gok yeleli bozkurtun avukati"nın itirazı var.
"Hayatın Farkında Olacak Kadar Zeki Olduğum İçin Mutsuzum" Diyenlere Net Bir Zeki İnsan Tanımı
Sherlock

"allah kahretsin o kadar zekiyim, o kadar zekiyim ki çok mutsuzum"

- hayatta başına ne geliyorsa fazla zekadan geldiğini sanan insan.

bilgi insanı mutsuz yapmaz

zeki insanlar bir belgesel izlediğinde, bir kitap okuduğunda, yeni bir bilgi öğrendiğinde ve ufku ikiye katlandığında duyduğu mutluluğu ve o anda aldığı hazzı hiçbir şeyde duymaz. zeki insanlar öğrendikçe mutlulukları artar, ufukları genişledikçe hayattan duydukları memnuniyet artar, onlar için öğrenmek ve bilgi edinmek yeme içme gibidir. kendini zeki sanan tipler de bütün gün depresif depresif dolaşıp "kahretsin çok zekiyim ondan mutsuzum" diye kendini avutur.

zeki insanlar sürekli öğrenerek ruhlarını beslerler çünkü bilgi onların ruhunun gıdasıdır. mesela işini seven ve askerden kaçmak için değil de bilgi edinme aşkıyla kendini bilime adayan akademisyenler başarılı olan her deney sonrası yeni bir şeyler öğrenince orgazm olmuş gibi şevke gelirler. onlar öğrendikçe daha çok öğrenmek isterler. asla bilgiye doymazlar. asla kendilerini geliştirmeye doymazlar.

siz anlayamazsınız çünkü hayattaki tüm başarısızlıklarınızın sebebini "fazla zeki" olmanıza bağlıyorsunuz. size göre hoşlandığınız kişi size yüz vermezse kesin fazla zeki olduğunuz içindir ve karşı taraf zekanızdan korkmuştur. bir işe başvurup giremediğinizde kesin patrondan daha zeki olduğunuz içindir. okulda hoca size taktıysa kesin fazla zekanızdan dolayıdır. size göre haddinden fazla zekisiniz ve mutsuz olma sebebiniz bu ama gerçek bu değil. aileleriniz sizi yetiştirirken "zeki ama çalışmıyor" olduğunuza ikna etmiş ve hala buna inanıyorsunuz. acı ama gerçek bu. 


belki de sandığınız kadar zeki değilsinizdir. belki de mutsuz olma sebebiniz bambaşka bir şeydir

geçen gün gerçekten çok zeki olan ve türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinin mühendislik bölümünü 4,00'a yakın ortalamayla bitirip uluslararası bir şirkette yüksek maaşla işe giren bir arkadaşımı ziyarete gittim. kendisi daha çocukluğundan itibaren zeka fışkıran biriydi ve herkes onunla tanıştıktan 10 dakika sonra zekasının farkına varıyordu. arkadaşımın evine gittiğimde bana yeni hobisini gösterdi. evinin bir odası boştu ve bu odayı "lego odası" yapmıştı. arkadaşım legolarla odasında çeşitli şeyler inşa etmişti ve legolarıyla oynarken o kadar mutlu, o kadar huzurlu, o kadar neşeliydi ki sanki 6-7 yaşlarında bir çocuk gibiydi. zeki insan yaratıcıdır, kendisine hiç yoktan hobi yaratmasını ve mutlu olmayı bilir. tanıdığım ve dahi derecede zeki diyebileceğim hemen hemen herkesin en büyük ortak noktası bilgi öğrendikçe daha mutlu olmaları, sürekli kendilerini geliştirmeleri, hayatta başarılı olmaları ve sürekli kendilerini mutlu edecek hobiler bulmaları. hiçbiri de mutsuz değil.

birkaç örnek vereyim. zeki olmayan insan ne yapar? istanbul gibi yerde işyerine trafikle 2-3 saat gidilecek mesafede ev tutar, gününün yarısını trafikte geçirir ve sonra da "çok mutsuzum" diye ağlar. zeki insan ne yapar? evinin dibinde iş bulur veya işine yakın ev tutar, vaktinin çoğu kendine kalır. belki işyerine yakın ev daha pahalıdır ama benzin, araba masrafları, araba vergileri ve yolda geçirilen zaman derken uzakta ev tutmak her zaman daha pahalıdır. 


zeki insan sevdiği ve zevk aldığı işi yapar

zeki olmayan insan en çok paranın nerede olduğunu düşünüyorsa o işi yapar ve mutsuz olur. zeki insan kazandığı paranın kıymetini bilir ve tasarruf yapar. parasını çarçur etmez ve parasına hakimdir. zeki olmayan insan parasını çarçur eder ve sonra sürekli ne kadar parasız olduğunu söyleyip mutsuzluk edebiyatı yapar. zeki insan popülarite kasmaz ve etrafında iyi geçindiği ve kendisini anlayan 3-4 tane sağlam arkadaş tutar ve mutlu olur. zeki olmayan insan sırf popüler olmak için 50 tane arkadaş yapıp hiçbiriyle arasını sağlam tutamaz ve mutsuz olur. zeki insan kitap okuyup müzik dinleyerek ufkunu ikiye katlama yoluyla mutlu olur, zeki olmayan insan bundan mahrum kalır.

zeki insan başını beladan uzak tutar, suça bulaşmaz, ne zaman nerede nasıl duracağını bilir. hayat tamemen tercihlerden ibarettir ve zeki insan kendisini başarılı ve mutlu edecek seçenekleri seçmede daha iyidir. zeki olmayan insanlar sürekli yanlış tercihlerde bulunup hayatlarını zindan ederler. hayatta her tercihin sonucu vardır ve tercih yapma konusunda ne kadar iyiyseniz hayatta karşılacağınız sonuçlar da onunla orantılı olacaktır.