Hayatını Kaybeden Usta Oyuncu Süleyman Turan'ın Yaşam Öyküsü

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Süleyman Turan, bugün hayatını kaybederek Yeşilçam'dan eksilen çınarlardan biri oldu. Kendisini saygı ve sevgiyle anacağız.
Hayatını Kaybeden Usta Oyuncu Süleyman Turan'ın Yaşam Öyküsü

süleymen turan, türk sinemasının bir türlü hakkını vermediği, ölümü nedeniyle uğruna gözyaşı döktüğüm nadir aktörlerden biridir. hiç unutmam, 2002 yılında küçük bir kaza yapmıştı, ona bir şey olacak diye o kadar üzülmüştüm ki... değeri gün gelecek, daha iyi anlaşılacak.

1936 istanbul doğumludur, asıl tam adı süleyman başturan'dır. çok yönlü sanatçılarmızdan biridir. çoğu kişi onu sadece beyaz perde'den bilir ancak turan, ayrıca şair, ressam, roman ve senaryo yazarıdır. çok küçük yaşlarda sinema ve resme duyduğu tutku nedeniyle kadıköy'de halk evlerinden çıkmaz.

Turan, aynı zamanda profesyonel bir çizgi roman sanatçısıydı.

ilk ve orta öğretimini kadıköy'de yapar. haydarpaşa lisesi'nde ise gelecekte çok yakın arkadaşları olacak olan izzet günay ve göksel arsoy ile tanışır, çok sıkı birer dost olurlar. liseyi bitirdikten sonra sinema ve resme tutkusu olması rağmen istanbul üniversitesi ingiliz filolojisinde eğitim almaya başlar ki 3. yılında da ayrılır. askerlik zamanı gelmiştir ve yedek subay olarak vatani görevini yapmaya başlarken kore savaşı patlak verir. hani bir insanın yüzüne bakınca aşağı yukarı nasıl biri olduğunu anlarsınız ya, işte ben süleyman turan'ın gözlerinden çok yardımsever ve her daim gönüllü biri olduğunu görmüşümdür ki geçmiş zaman beni yanıltmamıştır çünkü askerde gönüllü olarak türk birliğine katılarak japonya görevine gider.

görev devam ederken askerler arasında yetenek yarışması düzenlenir, ordumuz askerleri yarışmaya ingilizce bir piyes ile katılır ve birinci olurlar, bu oyunla ilk sahne deneyimini yaşar. görev bittikten sonra memlekete dönmez ve uzun bir süre uzakdoğu ve amerika'da yaşar. memlekete geri döndükten sonra, para kazanmadan hayatın yaşanmayacağının bilincinde olarak dergilere karikatürler çizer hatta veliefendi hipodromunda bilet bile satmışlığı vardır.


bir gün tiyatro'da çok iyi bildiği oyunun oyuncularından olan selim naşit gelmemiştir ve rol saim alpago tarafından ona verilir. yetenek allah vergisidir ama eski dönemlerde bazı yarışmalarda (ki hala devam ediyor) fena bir şekilde torpil dönerdi. torpilin olmadığı yerlerde kişide yakışıklılık ve güzellik gerekliydi, süleyman turan kazanamayacağını bile bile yarışmaya katılır (yıllar sonra hürriyet gazatesindeki röportajında okumuştum, jüriye not verir: "bu yol sinemaya girmek için seçtiğim en dürüst yol") ve hiç beklemediği bir şekilde finale kalır. diğer finalistler ise ediz hun ile ajda pekkan'dır. sayın bayan adlı filmle sinema hayatına bağladığında prodüktörlerden biri soyadındaki "baş"ın fazla olduğun söyleyerek onu turan olarak değiştirir.

9. antalya altın portakal film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü güllü adlı filmle almıştır. bir diğer ödülü ise altın koza film festivalindendir: yarın son gündür.

senaryosunu yazdığı filmler: 1997 tarihli sevgili dayım ve 1982 tarihli baş belası'dır.

oynadığı film ve tv dizilerinin sayısı yaklaşık 160'dır. en önemlileri ise: dikkat kan aranıyor (temel gürsu), güllü geliyor güllü (atıf yılmaz), yarın son gündür (yılmaz güney) ama onu tüm türkiye'nin tanıdığı karakter ise ne yazık ki yılan hikayesi'nde canlandırdığı komiser kemal karakteridir.


Yeşilçam Filmlerinin İçerdiği Zenginleşme Ahlakının Toplum Üzerinde Yarattığı Ters Etki