Hayatınızı Çok Daha Kolaylaştıracak Küçük Ama İşe Yarar İnternet İpuçları

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı inkar edilemez bir gerçek. Bazı ufak tefek bilgiler bu kolaylaştırılmış hayatımızı daha da rahat yapabiliyor. Sözlük yazarı "harry tuttle"ın ufukları açacak paylaşımına bakıyoruz.
Hayatınızı Çok Daha Kolaylaştıracak Küçük Ama İşe Yarar İnternet İpuçları
iStock.com


i.) adres çubuğuna safe browsing: den sonra uğradığınız sitelerin adresini girerseniz, o sitede son 90 gün içinde kötü amaçlı yazılım, virüs vs. olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

örnek: safe browsing:eksisozluk.com

google taramasında çıkan ilk sayfaya tıklıyoruz. sonuç:


ii.)
vk.com üzerinden izlediğiniz videoları programsız indirebilmek istiyorsanız yapmanız gereken de şu;

a.) indirmek istediğiniz videonun üzerinde sağa tıklayarak "copy video code" u seçiyorsunuz.


b.) sonra seçtiğiniz bu kodu, yeni sekmede adres çubuğuna yapıştırıyorsunuz.

c.) yapıştırdıktan sonra da http ile başlayan adres çubuğundan önce gelen ve "width... ile başlayan kısımdan sonra gelen ne varsa silip temizliyorsunuz.


d.) şimdi ise http ile başlayan linkimizin önüne view-source: yazıp enter'a basıyoruz.


e.)
karşımıza çıkan sayfada sonu 360, 480, 720 ile biten link seçeneklerinden istediğimiz çözünürlükte indirmek istediğimizi seçiyoruz. (her zaman bütün çözünürlükte bulunamaz ama 360 ve 480 p çözünürlük hemen her zaman vardır) 


ben 720 çözünürlüğü ile son linki seçtim ve yeni sekmede yapıştırdım.


f.)
son olarak tek yapmanız gereken videonun üstünde sağ tıklayıp "video olarak kaydet" diyerek hd video belgeselleri, filmleri vs. bilgisayarınıza indirmek.

iii.) iphone'unuzu daha hızlı şarj etmek istiyorsanız onu uçak moduna almanız yeterli.

iv.) windows arama çubuğuna size:gigantic yazarsanız, sürücülerinizde 128 mb'ın üzerindeki her şeyi bulup önünüze koyar ki bu da sürücüyü temizlemek açısından faydalı olabilir.

v.) youtube'da j ve l harflerine basarsanız, videonuz 10 saniye geri veya ileri sarmaktadır.

vi.) youtube'da 1, 2, 3, ... 9' kadar olan rakamlara basarsanız, videonuzun %10, %20, %30, ... %90'lık noktalarına erişirsiniz. yani mesela, 60 dakikalık bir videoda 1'e basarsanız 6. dakikaya, 2'ye basarsanız 12. dakikaya fırlarsınız.

vii.) youtube'da video izlerken, youtubeskip şeklinde url'nizi düzeltirseniz, reklamı atlarsınız.

viii.) eğer mailinizde gelen kutusunun arama kısmına unsubscribe yazarsanız, size reklam amaçlı mail gönderen firmaların, bu spam mesajlarından tek tek maillerine girip unsubscribe yaparak kurtulabilirsiniz.

ix.) bir mekana gittiğinizde, o mekana ait foursquare yorumlarına bakarak, mekanın wi-fi şifresini edinebilirsiniz.

x.) şimdi burada old trick bir facebook, twitter vs. hack olayını göstereceğim. bunu kaç kişi biliyor fikrim yok ama buraya aktarayım, dursun yani.

a.) neyse eğer mesela bir facebook hesabını mail ve şifresini ekranda kayıtlı halde görüyorsanız şu şekilde şifre kısmında tümünü seçili hale getirip, sağ tık yapıp "öğeyi denetle" diyoruz.


b.) daha sonra çıkan bar'da, password kısmının üstüne gelip, sağ tık deyip "edit attribute" diyoruz ve oraya show yazıyoruz.


c.) bununla birlikte şifre görünür hale gelir. bayağı bir götlük içermekte bu tabii, etik değil. (twitter için de denenmiştir.)


xi.)
biraz da eğlence ve eğitim diyelim o halde.

a.) mathway.com'a girerseniz, çok çeşitli matematik işlemlerinizin sonucunu kolayca girip sonucunu öğrenebilirsiniz. işlemin adımlarını görmek için ise paralı üyelik gerekiyor. ama direkt sonucu ücretsiz veriyor.

b.) bir diğer meşhur bilgisayarlı matematik sitesinin arama motoru wolphramalpha.com'dur. burada arama kısmına, "how many roads must a man walk down" yazarsanız, bob dylan'ın şarkısında geçen o meşhur cevabı alırsınız.


c.)
http://www.snesfun.com/ da bütün nintendo oyunlarını online oynayıp 90'ları yad edebilirsiniz.

vk.com için bütün resimler

face, twitter için bütün resimler