Hayatta Başarı ve Mutluluğa Götüren En Önemli Şey Olan Güç Kazanmanın Zihinsel Yolları

Algı yönetimi uzmanı Sözlük yazarı "daitoryu", çevrenizdekileri incitmeden güç kazanmak denen şeye giden yolları bir bir anlatıyor.


1) nasıl bir güç?

güçlü olmak hayatta en çok istediğiniz sonuçları üretmek ve bunu yaparken başka insanlara faydalı olmak demektir. başkalarına zarar veren güç gerçek güç değildir.


2) harekete geçmek

bütün başarıların temelinde harekete geçmek yatar. sadece bilgi sahibi olmak veya bir şeylere niyetlenmek eğer harekete geçmezseniz hiçbir değer taşımaz.


3) her şeyin anlamı ona verdiğimiz anlama göre değişir

işten çıkarılan iki kişiden bir tanesi bunu felaket olarak görürken diğeri kendisine yeni imkanlar sağlayacağı için sevinebilir. olayın kendisinden çok, ona yüklediğiniz anlam güç kazandırıcıdır. hayatınızda olanların hissettirdikleri “gerçekten” olanlar değil bunlara yüklediğiniz anlamdır. iş yerinde terfi alamayan biri “üzüntü” tepkisi verebileceği gibi kendisini daha çok geliştirmesi gerektiğini düşünerek yeni hamleler için “heyecan” tepkisi de verebilir.


4) çözüm bulamadığınız durumların sebebi zihninizdeki kısıtlayıcı düşüncelerdir

bir konuda çıkış bulamadığınız zaman zihninize şunu sorun “eğer kesinlikle başarısız olmayacağımı bilseydim bu sorunu nasıl çözerdim ? “ bu soru zihninizdeki kısıtlayıcı önyargıları aşabilmenizi sağlayacak ve beyninizin çözüm bulmasına yol açabilecek bir sorudur.

5) sorumluluk almak başarıya götüren yoldur

hayatınızda ne olursa olsun mutlaka sorumluğunu alın. “bu sorun benim çözmem gereken ve çözebilecek güce sahip olduğum bir sorundur” cümlesi sizi başarıya götürecek adımları atmanızı sağlar. başarısız insanlar genelde hayatlarında olan her şeyin sorumluluğunu başkalarına atar ve bu sebeple üzüntü dolu mutsuz hayatlar geçirirler.

6) yaşadığınız her deneyimi olumlu şekilde yorumlayın

hiçbir şey yüzde yüz olumsuz değildir. her şeyin içinde yer alan olumlu tarafı bulun ve olumlu tarafı ön plana çıkartarak olayı yeniden yorumlayın. örneğin iş yerinde maaşınızın artması için ingilizce bilme zorunluluğu var ve siz bu zammı hak etmenize rağmen sırf ingilizce bilmediğiniz için bir türlü terfi alamıyorsunuz. olayı olumsuz şekilde yorumlarsanız “ne kadar adaletsiz bir şirket burası, ingilizce bilmemin işimi yapmamla ne alakası var, o terfi benim hakkımdı” gibi üzüntü ve öfke üretecek düşüncelerin içinde kaybolursunuz. ancak olayı olumlu yorumlamayı tercih ederseniz “ böyle bir şart koşmaları çok iyi oldu böylece gayret gösterip hayatımda işime yarayacak ingilizce öğrenmek için motive olacağım. o zammı hakkediyorum ve ingilizce engelini kısa zamanda halledebilirim. hemen araştırmalara başlayayım” türü bir düşünce sizi başarıya götürecektir. kendinizi alıştırırsanız her olayı sizi güçlendirecek şekilde yorumlayabilirsiniz.

7) inanç çok kuvvetli bir başarı faktörüdür

inandığınız şeyler hayattaki yerinizi belirler. sizi geliştirip güçlendiren inançlara sarılırken, sizi zayıflatan inançları zihninizden çıkarın. örneğin elinizin her işe yatkın olduğuna inanmak güçlendiren bir inançtır. sakar ve şanssız olduğunuza inanmak da zayıflatan bir inançtır. zihninizde sadece sizi güçlendirecek inançlara yer verin.

8) hayatta her zaman en iyisini isteyin ve bunu insanlardan talep edin

nerede yaşayacağınızdan tutun diğer insanların size davranış şekillerine kadar hep en iyisini arayın ve bunun dışındakileri kabullenmeyin. hayatın çok ilginç bir yönü kendisi için en iyisinden başka seçenek görmeyen insanların genelde en iyisine ulaşmalarıdır. hiç kimsenin sizi vasat bir hayata razı etmesine izin vermeyin.

9) zorlukların ardını görmek

her zorluk sizi başarıya ulaştıracak ve mutlu edecek şeylerin tohumlarını içinde barındırır. olayları dikkatle inceleyin ve o minik tohumları görmeye çalışın. her zorlukla beraber mutlaka bir kolaylık olduğuna gerçekten inanın.

10) şansım yok diye kıvranan bir insansanız şunu bilin

şans denilen şey fırsat ve hazırlığın birleşiminden oluşur. eğer hazır değilseniz önünüze fırsat çıksa da değerlendiremezsiniz. futbolda önüne kaleye yakın bir yerde top gelen oyuncu eğer o topa vurmak konusunda senelerce antrenmanla kendisini hazırlamamışsa gelen pozisyonu değerlendiremez. fırsatlara karşı gözünüzü açık tutarken bir yanda da yapmak istediğiniz her neyse o alanda kendinizi sürekli hazırlayın.

11) başarının formülü şudur

önce ne istediğinizi kesinlikle bilmek. daha sonra o istediğiniz şeye ulaşmak için hayatınızda hangi bedeli ödeyeceğinize karar vermek. sonra da o bedeli ödemek.

12) kendinizle konuşurken üzüntülü şekilde konuşmayın

ne kadar bezgin ve üzüntülü şekilde kendi kendinize konuşursanız o kadar çabuk depresyona girersiniz. iç konuşmalarınız her zaman canlı ve güçlendirici şekilde olsun.

13) yapmak istemediğiniz ve sevmediğiniz hiçbir şeyde başarılı olamazsınız

olsanız bile mutsuz olursunuz. yaparken keyif aldığınız ve size oyun gibi gelen işlerde başarı şansınız çok yüksektir. neyi yapmayı seviyorsanız dikkatinizi oraya yoğunlaştırın.

14) inandığınız her şey sizin için “olabilir” hale gelir

inanmadığınız şeylerde beynininiz tarafından “kesinlikle olamaz” olarak yorumlanır. bir konuda olumsuz ve kötümser düşünceleriniz varsa bunun en büyük sebebi inanç sisteminizde yatar. bu tür olumsuz düşüncelere hangi içsel inancınızın sebep olduğunu bulmaya çalışın. örneğin tüm çocukluğunuz boyunca aileniz size “bizler sıradan insanlarız öyle gözünü çok yükseklere dikme” telkininde bulunmuşsa ve buna dayalı bir inanç geliştirmişseniz başarı hedefinize ulaşmanız zordur çünkü zihninizin içindeki bu zayıflatıcı inanç sizi sürekli engeller. bir yerde takıldıysanız iyice düşünerek hangi zayıflatıcı inancınızın buna sebep olduğunu bulmaya çalışın.