Hayatta Başarısız Olmanın Yemeğe Düşkün Olmakla İlişkisini Sorgulayan Güzel Bir İnceleme

Yemek yemeye aşırı düşkün olmanın insanın iradesiyle ilgisi gözle görülür bir ilişkisi olduğu bir gerçek. Sözlük yazarı "matefelfetik", durumu bir örnek üzerinden akılda bir ışık yakacak biçimde incelemiş.
Hayatta Başarısız Olmanın Yemeğe Düşkün Olmakla İlişkisini Sorgulayan Güzel Bir İnceleme
iStock.com


bir deney izlemiştim ismini hatırlayamıyorum.

bir kaç tane çocuğun önüne marshmallow koyuyorlar. eğer ki bu marshmallowları belli bir süre yemezlerse daha fazlasını vereceklerini, eğer ki yerlerse sadece o kadarına sahip olabileceklerini söylüyorlar. bazı çocuklar çok canları çekse bile yemiyor, bazıları ise dayanamayıp yiyordu.

yıllar sonra bu çocukların hayatlarını irdeliyorlar. çıkan sonuca göre marshmallowu yemeyip bekleyenler hayatta daha başarılı yerlere geliyorlar. marshmallowu hemen yiyenlerse daha basit, daha sıradan hayatlara sahip olmuşlar. ( ama belki de carpe diem felsefesini yaşamışlardır )


oburluk, yemeğe düşkünlük, bunlar aslında anlık zevklerine yenilen insanların problemleridir.
anlık zevklerine yenilen insanların da başarılı olması daha düşüktür. en basit örneği veriyorum; gece ders çalışması gerekirken uykusu geldiğinde, uykunun zevkine kendini bırakmak. kararlı olamamak ve akabinde başarısızlık .

bunun yanısıra ciddi anlamda kilo veren insanların hayatlarına da bakmak gerek. eminim ki ilişkilerinde de iş hayatlarında da çok daha kararlı bir yapıya sahiptirler. anlık zevklerine zincir vurmayı öğrenmişlerdir artık.

elde var sorular...
anı yaşamak başarısızlık mı getirir? anı yaşamak oburluk mudur?
marshmallowu hemen yiyenlerden misiniz?