Hayvanat Bahçesinde Sergilenen Pigme Afrikalı Ota Benga'nın Trajik Hikayesi

Amerika'da 1900'lerin başında hayvanat bahçesinde hayvanlarla birlikte sergilenen Kongolu pigme Ota Benga'nın hikayesi.
Hayvanat Bahçesinde Sergilenen Pigme Afrikalı Ota Benga'nın Trajik Hikayesi

ota benga, 1883 yılında bugünkü kongo demokratik cumhuriyeti'nde doğmuş bir mbuti pigmesi. oraların yerli bir kabilesi olan mbutilerin boy ortalamaları 1.50'nin altında. ota benga da 1.49 boyunda bir pigme. bir gün fil avından köyüne döndüğünde eşinin, çocuklarının ve neredeyse tüm kabilenin halk kuvvetleri (the force publique) tarafından katledildiğini görür ota benga ve hayatı bu noktadan sonra bambaşka yerlere gider.

aynı örgüt tarafından esir alınan ve günlerce yürümeye zorlanan ota benga, nihayetinde öncelikle basişeller adı verilen bir insan grubuna, sonra ise samuel phillips verner isimli bir hristiyan misyonerine satılmıştır.


daha sonrasında verner, ota benga'yı st. louis fuarına katılması için kafalamış. ota benga, verner'in pigme olmayan 4 afrikalıyı daha kafalayıp fuara getirmesine yardım etmiş. verner, fuardan sonra 5 afrikalıyı afrika'ya geri götürmüş, diğer dördü evlerinde kalırken, ailesi köle tacirleri tarafından katledilmiş olan ota benga tekrar amerika'ya gelmeye karar vermiş.

Ota Benga (soldan ikinci)

1906'da hayvanat bahçesinde sergilenmesine yol açan olaylar ekonomik krizdeki verner'in kendisinin sırtından para kazanma çabalarının dolaylı bir sonucu. hayvanat bahçesinde 3 ay kalmış. ''arkadaş canlısı'' olması ve sivri uçlu dişleriyle dikkatleri kısa sürede üzerine çekmiş. ziyaretçiler, ota benga'nın kendisini görmek için 25 sent, dişlerini görmek içinse fazladan 5 sent para ödüyorlarmış. daha sonraları maymun kafesinde sergilenmesine hemen çok büyük tepkiler gelmiş.


hayvanat bahçesinden kurtulmasını sağlayan peder james gordon, onu basının ilgisinden kaçırmak için virgina'ya götürmüş. ota benga burada ingilizce öğrenmiş, evlenmiş, tütün fabrikasında çalışmış, amerikan stili giyinmeye başlamış, sivri dişlerini dolguyla kapattırmış... 


1914'te dünya savaşının başlamasına doğru anayurdunu özlemiş, ama savaştan dolayı gemiler çalışmadığı için gidememiş. 20 mart 1916 tarihinde, maymun kafesinde sergilenmesinden 10 sene kadar sonra, henüz 32 yaşındayken dişlerindeki dolguları sökmüş ve kalbine bir tabanca ile ateş ederek intihar etmiş.