Hayvanlar Eti Çiğ Yerken İnsanlar Neden Pişirerek Yer?

Çiğ et yemek neden pişmiş et yemek kadar normal karşıladığımız bir durum değilmiş, bakalım.
Hayvanlar Eti Çiğ Yerken İnsanlar Neden Pişirerek Yer?
iStock

eğer ilkel çağlarımızdaki gibi beslenseydik bugün hala sadece karnımızı doyurmak için avlanıyor olurduk. pişirilmemiş yiyecekleri saklamak gibi bir sorunumuz vardı. besinler çürümemiş, yenmesi mümkün hallerinde bile besin değerleri kayba uğruyordu. bu da enerji kaybı demek. oysa pişirilmiş yiyeceklerin, ısıtıldığında dahi %100'ü metabolizma tarafından kullanılıyor ve enerjiye dönüşüyor, ilkel yemeklerinde sadece %30-40'ı.

yiyecekleri pişirmek, metabolizmaya gerekli olan enerji ihtiyacını en verimli şekilde karşılayabilmek demek. ayrıca birçok besin pişirildiğinde daha kolay çiğnenip sindiriliyor, içeriğindeki lifler ortaya çıkıyor, besin değeri artıyor ve bildiğimiz gibi lezzet olarak da tercih edilir oluyor. bu da her bakımdan tasarruf demek. evrimse tasarruflu olanı tercih eder.

hal böyle olunca çenemiz küçüldü, diş sayımız azaldı ki hala azalıyor, 20'lik diş denen belayla uğraşma nedenimiz o dişlerin çenede yer bulamıyor olmasıdır. büyük çenenin küçülmesi demek, beynin büyüyebilmesi için yer açılması demek. atp'den tasarruf etmek demek demek. biyolog bir arkadaşımın dediği gibi, su yakmıyor bu...

burnumuz da bu nedenle küçüldü çünkü koku duyusuna ilkel dönemlerimizdeki kadar ihtiyacımız kalmadı. yiyeceklerin öldürücü/çürümüş olup olmadıklarını anlamak için yararlandığımız en önemli mekanizmaydı koku. hamilelerin bugün kokuya aşırı duyarlı olmaları ve kusmalarının nedeni de budur, doğa anne ve bebeği korumak için bu hassasiyeti artırarak daha da dikkatli olmasını sağlamıştır.

bütün bu nedenleri ayrıntılarıyla açıklamak mümkün, bilimciler uzun uzun anlatmış. sonuç olarak yiyecekleri pişirmemiz çok yönlü olarak değişip gelişmemizi sağlamıştır. basit bir ayrıntı değildir veya sadece lezzeti artırmak gibi bir nedene dayanmaz.

Neden Köpekleri Severken İnekleri Yiyoruz?