Hayvanları Tanıttığı Videolarıyla Kısa Sürede İnternetin Gözdesi Olan Çocuk: Mehmet Kanur

Yaklaşık 1 yıl önce açtığı YouTube kanalında hayvanlarla ilgili tanıtıcı videolar çeken Mehmet Kanur isimli arkadaşımız, Ekşi Sözlük yazarlarının kendisini keşfi üzerine kısa sürede internette gündem oldu ve takdir gördü.
Hayvanları Tanıttığı Videolarıyla Kısa Sürede İnternetin Gözdesi Olan Çocuk: Mehmet Kanur


Kendisinin keşfi, Ekşi Sözlük'te "cauchygalois" isimli yazarın aşağıdaki entry'si ile oldu

mehmet kanur, yaşıtları gibi saçma salak challenge videoları, slime yapıyoruz vs gibi paylaşımlar yapmadığı için düşük sayıda abonede kalmış bir çocuktur. kanalını inceledim, gayet de güzel videoları var. bu yaşta bir çocuğun doğa sevgisine ve bilimsel merakına destek olalım lütfen. kanalının linki burada.

işte videolarından bazıları...

oluklu kertenkele


avuva böceği


engerek yılanı


ekleme: ekşi sözlük'ten "çocuğa kamera ekipmanları alalım, yardımcı olalım" tarzında çok sayıda entry ve mesaj geldi. inanın bu işlerin prosedürünü hiç bilmiyorum ve çocukla da şu an için bir temasım yok. bu konuda bilgili arkadaşlar mesaj vasıtasıyla yardımcı olurlarsa böyle bir kampanya da yapabiliriz.

ekleme 2: bakarsan bağ bakmazsan dağ olur misali bir baktım, kanalının abone sayısı 52 bin olmuş. bu arada iletişim bilgilerini de yazmış. yardım etmek isteyenler kanurismail10@gmail.com’a yazabilirler.

ekleme 3: çocuk teşekkür videosu paylaşmış, gmail'ini de koymuş. buradan ulaşmak ve yardım etmek isteyenler için > kanurismail10@gmail.com


rica eklemesi: muhtemelen bu arkadaşımızın da esinlendiği böcek reis kanalını da takip edebilirseniz çok memnun olurum. ben de bu çocuğu böcek reisin oluklu kertenkele videosunu ararken tesadüfen keşfetmiştim. kendisi de çok değerli bir youtuber'dır ve çok tatlı bir adamdır. entomoloji ile ilgilenen herkese tavsiye ederim bu kanalı.

Sözlük yazarlarını olumlu yorumları da peşi sıra geldi

mehmet kanur, takla böceği (kendi deyimiyle ta-la böceği) videosunda bana çok şey öğretmiştir.

ben hayvanları çok seviyorum sözde. o böceği görsem anında üstüne basarım. mehmet böceğe diyor ki “hadi gel seni görsünler dur gitme” sevgi dolu, tiksinmeden, canını yakmadan böceği tutuyor. kendimi zorlarsam belki mehmet sayesinde nefret ettiğim o hayvanın videosunu da izleyerek fobimi yenebilirim diye düşündüm. teşekkürler çocuk!

mehmet bana çocukluğumu hatırlattı, biz de böyle doğal ortamda büyüdük. arkadaşla kitaplardan bakıp hayvanları filan inceler bir şeyler yapmaya çalışırdık sürekli. bilim çocuk alırdım her ay bir sürü doğayla ilgili bilgi öğrendim oradan küçük yaşlarda. kartlarını biriktirirdim, hala da duruyordu bir ayakkabı kutusu dolu geçen senelerde küçük kuzenime verdim. tübitak'ın çok güzel bilim serisi kitapları vardı bilenler vardır. oralardan deneyler meneyler yapardık tam nerd çocuktuk. bilime ilgimi arttırdı hep bunlar ve baki kaldı bu durum.

bu çocuk da bir video'sunda hortum böceği bulmuş, bir tane de kitabı var böceklerle ilgili sanırım oradan gösterip bilgi veriyor. kendimi izledim sanki çok hoşuma gitti. belli ki kendi merakı var, ailesi de destek oluyor. videoyu çeken kişi arada bir şeyler hatırlatıyor filan. ne güzelmiş ya çocuk köyde hem doğal yaşam, hem bir şeyler öğreniyor uygulamalı, hem youtube'dan öğretiyor bunları valla çok hoşuma gitti. büyük şehirlerde yazları bütün gün evde oturan çocuklara kıyasla farklı çocuk olacak işte bu büyüyünce. gidip kuş kanadından esinlenip uçak kanadı filan tasarlayacak...

oturdum saatlerdir ciddiyetle kendisini izliyorum. yalnız tanıttığı hayvanlar, kısıtlı imkanlara rağmen çok güzel ve anlatımı da akıcı. belki bu çocuk büyüyecek, teşvik ve destekle bu konu üzerine yoğunlaşacak ve bu konuda uzmanlaşacak. bir bakmışsın romanya mağaralarında troglobit inceliyor, bir bakmışsın galapagos adaları'nda darwin ispinozlarını tanıtıyor. sayesinde şimdiden birçok şey öğrendim ve severek takip etmeye devam da edeceğiz kendisini.

Tam 7 Bin Hamamböceği Besleyen 8 Yaşındaki Shelby Counterman'ın Saykodelik Görüntüleri