Hayvanların Oldukça Çeşitli Cinsel Hayatlarına Dair Şaşırtan Detaylar

Hayvanlar sanılanın aksine sadece üreme içgüdüsü ile değil bazen de zevk için yaparlar. Sadece karşı cinse ilgi duyma meselesi hayvanlarda da geçersizdir. Belki de cinsel tercih çeşitliliği hayvanlarda çok daha fazla diyebiliriz.
Hayvanların Oldukça Çeşitli Cinsel Hayatlarına Dair Şaşırtan Detaylar
iStock.com

her yola gelir. tek eşlilik, çok eşlilik, grup seks, anal seks, homoseksüellik, heteroseksüellik, seks oyuncakları, tecavüz, nekrofili, mastürbasyon, eş değiştirme, farklı türler arası çiftleşme, sübyancılık, travestilik, transeksüellik, aseksüellik, çift cinsiyetlilik, kısacası seksle ilgili aklınıza gelebilecek her şey vardır hayvanların cinsel yaşamında.

genellikle sosyobiyoloji ya da davranışsal ekoloji alanında çalışanlar tarafından incelenir. çeşitlilik yalnızca farklı türler arasında değil, tek bir türün içerisinde de mevcuttur. bir kaç örnek vermek gerekirse:

- kuşların %90'ı tek eşliyken, memelilerin yaklaşık %7'si monogam yaşar. tek eşlilerin en ünlüsü penguenler genellikle bir çifleşme mevsiminde tek eşli yaşarken, ikinci mevsimde tekrar aynı çiftle eşleşme olasılıkları değişkendir. ayrıca sürüngenler, böcekler ve balıklar arasında da sosyal monogamiye rastlanabilir. sadık bildiğimiz kuğular arada kaçamaklar yaparlar. ama akbabalar tek eşlilikte oldukça katıdırlar.

- çok eşlilik, daha çok erkeklerin birden fazla dişiyle çiftleşmesi şeklinde gözlenirken, birden fazla erkekten oluşan haremlerin sahibi dişilere de rastlanır. hayvanlar dünyasının en renkli cinsel hayatına sahip türlerinden bonobolar, rastgele sekse de sıcak bakmaktadır.

iStock.com


- kimin zevk için, kimin üremek için seks yaptığı konusu pek kesin değildir. en azından bonoboların, kedilerin, domuzların ve yunusların sevişmekten keyif aldığı ve düzenli bir cinsel hayatları olduğu düşünülmektedir. nedeni kesin olarak bilinmese de başka türlerde de üredikten sonra da sevişmek isteyene rastlanabilir.

- kangurularda, köpeklerde, yine yeni yeniden bonobolarda vs. mastürbasyon gözlenmiştir. hatta bazı dişi kirpilerin seks oyuncakları da vardır.

- yunusların, bonoboların (bunlar her listede var zaten), su kuşlarının, sığırların, zürafaların, koçların, kuzuların, aslanların, aslına bakarsanız neredeyse 400 kadar türün bazı üyelerinde homoseksüellik gözlenmiştir. insanlardan farklı olarak, ayrımcılığa maruz kaldıkları görülmemiş, tam tersi son derece olumlu tepkiler almışlardır.

iStock.com

- hermafrodit olan deniz tavşanları, tam bir çember oluşturacak şekilde birbirlerine kenetlenip, günlerce süren grup seks partileri yaparlar.

- deniz atlarında erkeklerin hamile kaldığını söylemiyorum bile. ama aile halinde yaşayan, palyaço balığının (bkz: finding nemo) dişisi ölürse, erkek yumurta üretmeye başlıyor. erkek dişinin yerine geçerken, yavrulardan biri erkeğin yerine geçiyor. benzer bir davranış şimdi adını unuttuğum bir tür kabuklu deniz canlısında da var. üç erkek, bir dişi birbirine kenetlenmiş şekilde yaşayan bu canlılardan dişi olan ölürse, onun hemen üstündeki erkek cinsiyet değiştiriyor.

- bazı penguenlerin, çakıl taşı karşılığında seks işçiliği yaptığı bilinmektedir.

- şerefsiz, tecavüzcü yunuslar ve örümcekler, ölü sevici ördekler vardır.

not: insanlardan özel olarak bahsetmedim, bonobolardan sonra, her listeye girebilecek bir diğer hayvan da insandır tabi. fakat insanlarda kültürlenme sebebiyle üreme isteğinden farklı mekanizmalar devreye girmektedir. o yüzden sosyobiyoloji çerçevesinde incelenmeleri, eksik yorumlamalara neden olabilir.