Hem "Nasıl Gitmeli?" Sorusundan Kurtaran Hem de Cep Dostu Bir İngiltere İçi Ulaşım Rehberi

Günümüzde sterlin almış başını giderken İngiltere planlarındaki her harcama yapılmadan önce kırk kere düşünmeye değer. Hem gereksiz harcama yapmanızı önleyecek hem de nasıl gidileceği sorusundan sizi bir nebze olsun kurtaracak bu rehber tam İngiltere seyahati öncesi göz atmalık.
Hem "Nasıl Gitmeli?" Sorusundan Kurtaran Hem de Cep Dostu Bir İngiltere İçi Ulaşım Rehberi
iStock


öncelikle londra hakkında tüyolar vereyim

oyster adı verilen bir kart alıyorsunuz. bu istanbul'daki akbil, izmir'deki kentkart, yozgat'taki yozgart gibi içine para yüklenen bir kart. 5 pound karşılığında makineden alabiliyorsunuz. hatta mail adresinize kaydedip, kaybederseniz içindeki paraları koruma altına alabiliyorsunuz. oyster'a paraları da makine yardımıyla, kartla ve ya nakit yükleyebiliyorsunuz. bazı bakkallarda yükleme yapıyor.

londra metrosunun adı tube. okunuşu çüyup. harita linkine tıklayarak tüm haritayı görebilirsiniz. 


ama esas güzellik, citymapper . application ı hayat kurtarır.

oyster'da haftalık alacaksanız, haftanın 6 günü kullanırsanız mantıklı oluyor. ama haftanın 5 günü kullanacaksanız, mantıksız. sebebi: zone 1-2 ya da 1-3 arası kullanıyorsanız günlük 7 pound mu 8 pound mu ne. onu yüklemeseniz de, gün içinde kartınızdan en fazla o kadar kesiyorlar zaten. üstündeki miktara para almamaya başlıyor.

tabi burda zone 1 ne zone 2 ne, onu kısaca izah etmek lazım

londra merkezi zone 1 diye geçiyor. zone 1 deyince her yer güzel ve pahalı haliyle. zone 1 i bir kare düşünelim, haritadan da belli olacağı üzere. onun etrafını zone 2 çevreliyor. kısmen daha ucuz bölge. daha da genişleyen zone 3 bölgesi var. zone 3 ler de fena değil. ama zone 4 biraz artık insana tehlikeli ve uzak gelmeye başlıyor. turistsen zaten zone 4 ile herhalde hiç işin olmaz.

londra'da otobüse ilk girişte oyster okutuluyor. ama metro ve trenlerde hem girişte, hem çıkışta kartı okutmanız lazım. çünkü ücreti nerden girip nerden çıktığına göre değişiyor. zone 1 de girip, zone 2 de çıkmayla, zone 5 te çıkma arasında çok fark var. o yüzden bazı yerlerde, engel yoksa unutuyorsunuz basmayı. ve hoooop, makine bir sonrakine sizi öttürüyor. en uzak mesafe kesiyor. canım çok yandı. bir de pembe noktalar var. pink card reader. o biraz advanced bilgi. turistseniz kafa karıştırmayın. yerelseniz kendiniz araştırın. paranız cebinizde kalsın.


olur da bazen taksi lazımsa, uber kullanın. ama oldu uber kullanamadınız. ad lee diye bir app var, telefonla da arayip taksi isteyebiliyorsunuz. bastan gideceğiniz adresi söyleyince kaç para tutar, söylüyor. sitesinden de bakılabiliyor. add lee black cab ler pahalı. bunlar da pahalı da, iste artık, kötünün iyisi.

londra harici citymapper birkaç şehirde yine çalışıyor. şehir içi ulaşımlar için kullanılabilinir.

gelelim şehirler arası nasıl bilet bulunur napılır?

uçak için iki ucuz firma var. bunlar uluslararası da uçuyor haliyle. durumunuza göre bakarsınız. easyjet ryanair

şehirler arası otobüsler için national express ve megabus var. yalnız megabus'ta bazen tren bileti de kesiyorlar. ben bakıyorum güzergahım denk gelirse, baya ucuz trenler de denk getirdim. otobüs fiyatları baya saçma olabiliyor bazen. 1 pounda sheffield-londra arası bilet bulunabiliyor. git gel 2 pound. şaka gibi.


otobüsle ilgili en bombası, megabus gold . yataklı otobüs. sadece londra'dan ve sadece iskoçya'ya var. yata yata otobüs pek şahaneydi. fiyatlar da afaki değil. trenden ucuzdu.

ve gelelim trensel olaylara. ingiltere'nin heralde her köyüne tren gidiyordur. acaip güzel bir ağ var. ama biraz pahalı. fakat küçük güzellikler var. ben şimdi biraz bahsedeceğim.

öncelikle bilet alınacak siteler: eastmidlands , cross counrty , yine yeniden megabus , virgin train line

tam sistemini cozemediğim şekilde, bunlar birbirinin biletlerini de satıyorlar. ben en çok megabus'ı seviyorum. en ucuz bilet ondan alınıyor. bilet çıktısı almana gerek yok. cep telefonundan bileti gösteriyorsun. hiç sıkıntı yok.

ikinci en iyi cross. bunda da bilet mailina geliyor. cep telden gösterebiliyorsun. kimliğini de gösterirsen, sıkıntı çıkmıyor. (henüz çıkmadı gerci. illa bileti bascaktın diyen bir dallama çıkar mı bilmiyorum) bu yol ayrıca, misafirleriniz içinde çok iyi. çünkü ona bileti alıp mail atarsanız, o da çıktısını alır. güle güle yolculuk edebilir. eğer illa bileti makinadan bastırcam derseniz de 1 pound ekstra ücret alıyorlar.


3. ve 4.'sü virgin ve east midlands. east trenleri bazen biraz daha uygun oluyor. hepsine tek tek bakmak lazım. bunların kötü tarafı, bileti kartla alıyorsun ya, istasyonda makinaya illa o aynı kartı sokmanı istiyorlar. email'ine gelen kod yeterli olmuyor. bu saçmalık yüzünden(ben a kartımla almışım bileti. ama b kartımla aldım sanıyorum) , bana bileti vermediler. son dakika mecburen yeniden bilet aldım. hayvan gibi girdi . acısı hala yüreğimde.

tüm bunların ışıgında en bomba tüyoyu en sona sakladım

başımdan geçen olayla anlatayım.

sheffield'tan bristola gidiyordum. normalde tek yön 35 pound civarı. yolda 4 durak var. a noktasından e noktasına gidiyoruz diyelim. a dan e ye tek bilet alırsan 35 pound. onu da bir ay önceden alırsan, sonlara doğru 80 100 pounda kadar çıkıyor. neyse. ben naptım? a'dan b'ye. b'den c'ye, c'den d'ye, en sonda d'den e'ye ayrı 4 bilet aldım. aynı tren. hiçbir farkı yok. 22 pounda kadar indi fiyat. dönüşte de aynısını yaptım. o kadar zaman mal gibi boşa para ödemişim. hani tren değiştirsem yine tamam dicem. hiç inmedim trenden. tek fark, bazen oturmam gereken koltuk nosu degişiyor. genelde boş oluyor zaten tren. dolu olsa bile, ben önceden rezervasyonu yaptığım koltuğa taşınıyorum. 10 küsür pound büyük para.

şimdilik bu kadar. işinize yarar umarım

not: bazen cross county trenleri de makineden illa bilet alacaksın diye tutturuyor. misafir işi yalan oldu o yüzden geçen gün.