Henüz 19'ken Küçük Uçağıyla Sovyet Radarını Atlatıp Kızıl Meydana İnen Genç: Mathias Rust

28 Mayıs 1987 yılında Moskova Kızıl Meydan'da dünya siyasi tarihinin en enteresan olaylarından biri yaşandı.
Henüz 19'ken Küçük Uçağıyla Sovyet Radarını Atlatıp Kızıl Meydana İnen Genç: Mathias Rust

çoğu kişinin bu maceracı genç hakkında gözden kaçırdığı şey şudur ki; mathias rust sovyetler birliğini çökerten adamdır.

dönemin sovyet radarları yerden 200 metre ila 35-40 bin metre ötesini tarabilen süper bir ağ durumundaydı. hatta hatırlayan hatırlar, sovyetler birliği kendi hava sahasına giren, kore'den kalkmış bir yolcu jetini "siz bizim askeri reflekslerimizi sınıyorsunuz, alın size yanıt" diyerek düşürmüştü. pek çok u2 casus uçağını da düşürdüklerini iddia etmişlerdi.

genç rust, yerden 200 metre yerine 100 metre yüksekten uçup sovyet radarlarını atlattı. abd'nin bir sonraki yönelimi yer yüzü şekillerini takip edip yeri geldiğinde deniz üzerinden, yeri geldiğinde 15-20 metre yerin üzerinden uçan cruise füzelerini yapmak oldu. radara yakalanmayan uçaklarla önleme radarlarını vurup füzelerinizi de sovyet radarlarına yakalanmadan nükleer başlıklarıyla bir moskova'ya bile sokma imkanınız vardı.

rusya hesap kitap yapıp 200 metre yerine 10 metreyi tarayan bir radar yapmanın gelecek yılların tüm gayri safi milli hasılasını yutacağını gördü, ondan sonra bu yarıştan çekildi diyor bazı stratejistler.

Mathias'ın uçuş rotası

dunya tarihinin degisimini tetikleyen hamburglu pilot. gundem olusturmak yonunden kariyeri azalan bir logaritmik egriyi andirmaktadir.

- mayıs 1987 : hamburgdan kiraladigi cesna 172 tipi ucak ile finlandiya uzerinden yakıt ikmali yaparak moskova kizil meydana indi

- agustos 1988 : donemin sscb genel sekreteri gorbacov tarafindan affedilerek ulkesine gonderildi.

- kasım 1989 : askerlik hizmetini gerceklestirdigi askeri hastenede kendisini opmek istemeyen hemsireye bicakla saldirdi.

- ocak 1991 : askerlik hizmeti sirasinda yaptigi saldiridan dolayi 30 ay hapse mahkum edildi.

- ekim 1993 : tahliye edildi.

- kasım 2001: hamburg da giyim magazasindan kasmir kazak calarken yakalandi.

halen gecimini poker musabakalari ile saglamaktadir ve kiralayacagi bir ucakla kariyerine yeni bir baslangic yapmak istemektedir.

80 li yillarin efsanelerinden. moskova'ya indiginde epey bir gürültü&patirti cikmi$, $ehrin hava savunma kuvvet komutani vs. bircok üst düzey askerin kafasi kopmu$tu, istifa etmek manasinda.

bir süper gücün maskara konumuna düşmesine neden olmuş kişidir. 19 yaşında bir adamın, soğuk savaşın son yıllarında, rusların tüm savunmasını aşıp, silahsız bir uçağı moskovanın ortasına indirmesi tam bir skandaldır.

Mathias'ın Kızıl Meydan'a iniş görüntüleri