Henüz 2. Yılında 2. Büyük Kazasını Yapan Uçak: Boeing 737 MAX

Boeing'in 2 yıl önce piyasaya sürdüğü 737 MAX model uçağı, geçtiğimiz Ekim ayında Endonezya'da düşmüş ve kazada 189 kişi ölmüştü. Dün de Etiyopya'da yine aynı model uçağın düşüp 157 kişinin ölmesiyle Boeing 737 MAX 8 hakkında tartışmalar başladı. Çin Sivil Havacılık Kurumu'nun Etiyopya'daki kazanın ardından ülkedeki havayolu şirketlerine seferlerde kullanılmaması talimatını verdiği Boeing 737 MAX 8 ile ilgili son bilgileri derledik.
Henüz 2. Yılında 2. Büyük Kazasını Yapan Uçak: Boeing 737 MAX


boeing 737 max serisi ile ilgili bilgiler kısaca şu şekilde

- bu uçağın motorları bir önceki modelden daha öne ve daha yükseğe konumlandırılmış. bunun da uçağın dengesini etkilediği söyleniyor.

- endonezya ulusal taşımacılık güvenliği komitesi, lion air'in ekim 2018'de düşen 610 sefer sayılı uçağında, stall uyarısı sensörlerinden birinin hatalı veriler gönderdiğini belirtmiş.

- bu sensör ve sensörün bağlı olduğu yazılım bir önceki modelden daha farklı çalışmasına rağmen pilotlara bu konu ile ilgili bilgi verilmemiş.


- federal havacılık otoritesi (faa), eğer durum (stall uyarı sensörünün hatalı veri göndermesi) pilotlar tarafından fark edilemezse söz konusu sensörün, uçuş ekibinin uçağı zor kontrol etmesine, uçağın burnunun çok fazla aşağı doğru yönlenmesine, önemli irtifa kaybına ve çarpışmaya neden olabileceğini söylemiş.

- faa, bu bilgiyi tüm ulusal havacılık düzenleme kuruluşlarına iletmiş.

- ethiopian airlines pilotlarının da bu konu ile ilgili bilgilendirilmiş olmaları gerektiği söylenmekte.

kaynakhttps://www.bbc.com/news/business-47514289

kısacası, lion air kazasının nedeninin stall uyarı sensörü olduğu söyleniyor ancak nihai kaza raporu henüz yayınlanmadı

etiyopya'daki kazanın ise sebebi şu anda bilinmiyor, ancak kaza benzer koşullarda oluştuğu için benzer nedenden dolayı uçağın düştüğü ihtimali üzerinde duruluyor. bu sensörün çalışmasındaki problemle ilgili ethiopian airlines pilotlarının bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

en nihayetinde, 2017 yılında çalışmaya başlayan bu uçak, çok ciddi bir imaj kaybına uğradı. bu olayları görünce aklıma direkt olarak koca firmanın batmasına neden olan mcdonell dougless dc-10'un kargo kapağı kaynaklı kazaları geldi. bu kazalardan sonra firma boeing'e geçmişti. thy'nin 1977'de 346 kişinin ölümüne neden ermenonville kazasının nedeni de bu kargo kapağı tasarımı ile ilgili hataydı.

boeing 737 max serisi hakkında da benzer bir hükme varmak için henüz erken, ancak işler boeing için hiç iyi görünmüyor. tahminim bu durum piyasalar açılınca boeing hisselerine de direkt yansıyacaktır.

THY Tarihinin En Ölümcül Uçak Kazasının Yaşandığı Gün: 3 Mart 1974

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi