Her Açıdan Mühendislik Harikası Olan Avrasya Tüneli Hakkında Birtakım Bilgiler

Sözlük yazarı ''erendibi'', dün resmi olarak açılışı gerçekleştirilen Avrasya Tüneli'yle ilgili bazı ilginç bilgileri paylaşmış.
Her Açıdan Mühendislik Harikası Olan Avrasya Tüneli Hakkında Birtakım Bilgiler


hem yatırım açısından hem de mühendislik açısından behemehal başarılı tüneldir. 2016 küresel en iyi tünel projesi ödülüne layık görüldü zaten. tünelin açılması muazzam bir çalışma ile tek bir iş kazası olmadan, planlanandan çok daha kısa sürede bitirilerek küresel çapta ilgi uyandırmıştır. (tünel mühendisliğiyle alakalı herkes bu olayı konuştu uzun bir süre).


öncelikle bu tünel sizin vergilerinizle yapılmadı, tamamen yap işlet devret modeli. firma inşaat için aldığı kredi borçlarını tünel geçişlerinden elde ettiği gelirle ödeyecek. kredi borcu dolarla alındığından ve muhteşem ekonomimiz yüzünden şirketin batmasını engellemek adına, tünel ücreti de usd/try endeksli olacak. sonra üstlenici firmalar yandaşlıkla uzaktan yakından alakası olmayan; eski chp mv ersin arıoğlu'nun sahibi olduğu yapı merkezi ve koreli sk. zaten şirketin sahip olduğu özel ırmak okullarına da baktığımızda kendilerinin modern ve aydın bireyler yetiştiren seküler insanlar olduğunu anlamanız çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. 


100 yıllık bir ömrü var tünelin, yani en az bir asır sağlam kalacak şekilde projelendirildi ve inşa edildi tünel. bu ülkede görebileceğiniz en üst düzey tünel mühendisliği yöntemleri uygulandı. 

(hatta trajikomik bir kıyas gerekirse ankara&istanbul yht hattının uzunca bir süre gecikmesine sebep olan ve bir serveti batıran basit bir mühendislik hatasına sahne olmuş mezit tüneli için sizi şuraya alalım) 


avrasya bu yüzden deprem riskine karşı da güvenlidir. 

tünelde kaza olursa aracınız yolda kalırsa? belirli aralıklarla park boşlukları ve cepler var. tüneli su basarsa? 

tünel deniz kotunun altına açıldı, yani tünel sadece yeraltı suyu ile etkileşimde, boğazın serin sularıyla doğrudan bir temas söz konusu değil. deniz tabanının altından geçiyoruz yani. tünel çıkışlarında artan trafik? 

proje sadece tünelden ibaret değil, bir süredir kullandığınız için unutmuş bile olabilirsiniz ama tünel yapılacağı için d100 karayolu boyunca uzun bir mesafede en az bir şerit eklenerek yol genişletme çalışmaları yapıldı. tünelin sebep olduğu/olacağı trafikten fazla yol genişletme çalışması yapıldı zaten halihazırda. avrasya, artan trafiğin sebebi olamayacak kadar masum ve sevgi dolu bir tünel yani.