Her An Güzel Olma Zorunluluğu Algısını Yıkan, Çığ Gibi Büyüyen Bir Akım: Beden Olumlama Hareketi

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada kendine çokça yer bulan bu hareket, bedeninizi kabul etmeniz gerektiğini benimseyen bir anlayış. Bedeninizi belli güzellik kalıplarının içine sokmaya çalışmaktansa, bedeninizin güzel olmak zorunda olmadığını kabul etmenizi söyleyen bir anlayış. Sözlük yazarları, oldukça fazla kabul görmeye başlayan bu anlayışı sizlerle paylaşmış.
Her An Güzel Olma Zorunluluğu Algısını Yıkan, Çığ Gibi Büyüyen Bir Akım: Beden Olumlama Hareketi
iStock.com


yıllardır özellikle kadınlara belli güzellik algısı dayatılıyor. ince bir bel, dolgun göğüsler, ince bacaklar, küçük bir kalça... bu liste böyle uzar gider bu örneklerle. her şeyin belli ölçüleri var. bu algının biraz dışına çıkarsanız eğer hemen çirkin olarak suçlanırsınız. üstelik sağlıklı bir bedene sahip olsanız bile. bunun için yaratılan kocaman bir güzellik ve moda endüstrisi var. medya sadece bu belli tip güzellik anlayışına göre hareket ediyor. deliler gibi sizi ince gösterecek, daha uzun gösterecek kıyafetler üretiliyor. oysa siz vücut tipinize göre değil; canınız nasıl istiyorsa öyle giyinebilirsiniz.

Rihanna


işte beden olumla hareketi de tam olarak bu noktadan doğuyor. bütün bu dayatmaları reddediyor ve bedeniyle barışık yaşama anlayışını benimsetiyor. beden olumlama hareketi sadece kadınların bedeni üzerinden değil; bütün bedenleri kadın, erkek, trans, beyaz, siyah bütün bu vücut tiplerini kapsıyor. bedeninizi her an her saniye sevmek zorunda değilsiniz. sadece nefret etmemelisiniz. çünkü güzellik sizi mutlu edecek salt şey değildir. güzel olmadığınızda da mutlu olabiliyorsunuz. olay aslında bundan ibaret.

bu akım sosyal medyada da oldukça yer veriliyor. birçok insan dikkat çekmek için dayatılan güzellik anlayışının dışında fotoğraflar paylaşılıyor. haliyle çok hızlı bir biçimde büyüyen bir akım haline gelmiş durumda beden olumlama.

Instagram/berraque


şöyle de bu akımla ilgili daha detaylıca bilgi almak isteyenler için güzel bir yazı var:
https://berraque.com/…i-guzel-hissetme-zorunlulugu/

kişinin kendi bedeniyle mutlu olması gerektiğini savunan bir hareket. aşırı şişmanlık, aşırı zayıflık, bedensel deformasyon gibi şeyleri kapsar. hatta sadece bedenle sınırlı kalmayıp cilt kusursuzluğu dayatmasına da karşıdır. peki insan sahip olduğu bedeni her zaman sevip bununla mutlu olabilir mi? hiç sanmıyorum. vücudunun şeklinden nefret eden biri beden olumlama hareketiyle hemen vücudunu sevmeye başlayamaz. 


o yüzden bu hareket içindeki "bütün vücutlar güzeldir" mottosu bana biraz dayatma gibi geliyor. kendimize karşı nötr yaklaşıp sadece benimsemekle başlasak daha doğru olur. böylece adım adım kendimizi sevmeye başlayabiliriz.