Her Gün Parmağınızda Taşıdığınız Alyans Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Uzun yıllardan beri evrensel bir şekilde evliliğin sembolü olan alyans, neden illa altın olmak zorunda? Neden yuvarlak şekilde? Sorularını cevaplayan, hakkında daha önce muhtemelen duyulmayan bilgiler.
Her Gün Parmağınızda Taşıdığınız Alyans Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler
iStock.com / Anton Bogodvid

alyans ile ilgili bilgiler..

**860 yılında papa 1. nikolas nişan yüzüğünün evlenme arzusunu bildirmek üzere takılmasını zorunlu kıldı. evliliğin fedakarlık gerektirdiği savıyla da yüzüğün altın olmasını şart koştu. yahudiler evlilik yüzüğünü işaret parmağına, hintliler ise başparmaklarına takıyorlardı. yunanlılar aşk damarının sondan bir önceki parmak üzerinden geçip doğrudan kalbe ulaştığını keşfettiler. hıristiyanlar ise bunu bir adım ileri götürdü. törenlerinde yüzük önce baba adına işaret parmağının ucuna geçirilip, oğul adına orta parmağa aktarıldıktan sonra kutsal ruh adına yüzük parmağına geçirilmeye başlandı. *

**alyans ilk kez eski mısırlılarda görülüyor. sol elin üçüncü parmağından [bazı kaynaklarca bizim yüzük parmağı olduğunu bildiğimiz dördüncü parmak olarak geçiyor] geçen damarın doğrudan kalbe gittiği keşfedilmiş ve bu yüzden sol elin üçüncü parmağı kullanılmış.

**halka olmasının nedeni de yuvarlak şeklinin sonsuzluğu simgelemesiymiş.

**yuvarlağın ortasının boş olması da hem bilinene hem bilinmeyene açılan bir kapıyı ifade ediyormuş.

**önceleri değersiz metalden yapılmış ama daha sonra zenginlik göstermesi amacı ile değerli madenlerden yapılmaya başlanmış.

**antik roma'da erkekler yüzük için bakır ve pirinç yerine demir kullanıyorlarmış, çünkü erkeğin kadına duyduğu aşkın güçlülüğünün bir simgesiymiş bu metaller.

**rönesansta ise italya'da gümüş olarak kullanılmış. bu arada ingiltere ve fransa'da da kabul görmüş.

**altına geçiş ise irlandalıların başının altından çıkmış. irlandalılar "eğer yüzük altın değil de başka maddeden yapılmışsa uğursuzluk getirir." demişler. ama bu o sıralar çok uygulamada durmamış.

**yüzüğün tam oturması da önemli. çok sıkı duran yüzük acılı bir kıskançlık, çok bol duran bir yüzük umursamazlık belirtisiymiş.

**protestanlığın ilk zamanlarında tanrı katında yeri olmayan bir pagan inancı olduğu iddiasıyla protestanlar alyansa karşı çıkmışlar. ancak sonradan anlaşıp vazgeçmişler.

**asya ve arap kökenli bir puzzle ring kavramı da alyansla ilişkili. bu puzzle ringler açmayı bilenler tarafından açılıp kapanma özelliğine sahipmiş. kadınlar bunları kocaları uzaktayken takarlarmış ki eğer kocaları döndüklerinde bu yüzükler açılmışsa karılarının sadakatsiz olduğunu anlarlarmış. bir nevi bekaret kemeri muhabbeti. çünkü sadece açıp kapama bilgisi olan biri bu yüzükleri çıkarabilirmiş.

**bu puzzle ringlere turkish puzzle ring de denirmiş oysa ki türkler evliliklerinde bu yüzükleri kullanmıyorlarmış. efsaneye göre bir türk eşinin sadakatinden emin olamayıp bu yüzüğü yaptırmış ama buna puzzle ring değil harem ring adı verilmiş.