Her İnsanın Parmak İzi Neden Birbirinden Farklıdır?

Parmak izi anne rahminde nasıl oluşur ve neden insanların parmak izleri birbirinden farklıdır?
Her İnsanın Parmak İzi Neden Birbirinden Farklıdır?

parmak izinin her insanda farklı olmasının elbette biyolojik sebebi vardır. 

daha ana rahmindeyken dış katman epidermis ile iç katman dermis tabakasındaki etkileşimden kaynaklanmaktadır bu farklılık. bu etkileşimler de birçok etkene bağlıdır. bu etkenlerden bazıları: kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormonal seviye, fetüsün hareketleri.


biraz daha detaylandıracak olursak:

anne karnında bebeğin iç deri tabakası dermis ve dış deri tabakası epidermisi birlikte büyür. bu iki katmanın birleştiği yerde genler tarafından yönlendirilen sürtünme sırtları ortaya çıkar. bu katmanlar her fetüste farklı hızda büyür. bir hücre tabakası daha hızlı büyürse, diğerlerini gerebilir ve çekebilir. fetüs hareket ederken parmakları rahmin yan tarafına sürtünebilir.

bu küçük kuvvetler cildi büyüdükçe iter. birlikte, büyüyen sırtların yönünü şekillendirirler. sonuç: başka hiç kimseye benzemeyen benzersiz bir parmak izi.

herkesin cildi biraz farklı bir ortamda büyür. bu sebeple, herhangi birinin sizinle aynı parmak izlerine sahip olma olasılığı çok düşüktür. (bilim insanı francis galton'a göre bu ihtimal 64 milyarda 1'dir.)