Her Şeyden Kaçıp Kendini Doğaya Bırakmak İsteyenlere Tavsiyeler

Özellikle işinden, çevresinden bunalan beyaz yakalıların hayalini kurduğu herkesten uzak, doğayla iç içe bir yaşam için verilen başlıca tavsiyelere bakalım.
Her Şeyden Kaçıp Kendini Doğaya Bırakmak İsteyenlere Tavsiyeler
iStock

- öncelikle herkesten, her şeyden uzaklaşıp kendini doğaya bırakmak için türkiye şartlarında da olsa epey bir geliriniz olması gerek.

- mesela ege’nin bir orman köyünde arsa satın alıp evi dikiniz elektriği de çektiniz köyde su şebekesi yok ise kendi kuyunuzu kendiniz kazmak zorundasınız arazi düzgün su kaynağı bol ise 13-15 bin tl ye sondaj suyuna sahip olabilirsiniz. 

- evin tadilatından anlamıyorum çağırırım ustayı yapar derseniz aradığınız usta iki ay sonra gelir. 

- market manav ulaşılabilir olmalı, eczan, hastane de öyle. 

- ısınma problemine gelince ormandan odun toplar akşam yakarım diyorsanız nah toplarsınız. biri ihbar ederse ormandaki taşıtınıza kadar el koyar devlet bu konuda çok sıkı denetimler var ağaç kesmek kozalak toplamak falan yada odun toplamak hepsi sıkıntılı işler. ya kömür yakarsınız yada odun satın alırsınız. 

- tavuk beslemek güzel lakin tavuk kadar pis bir canlı yok aklınıza gelebilicek her pisliği yiyor uranyum çubuğu koyun önüne onu bile yer. gittiği yere pisletir gider leş bir canlı yani. kafesten dışarı çıkarmamak şartı ile olabilir. 

- doğada beslenecek en temiz hayvan keçidir güzelinden bir süt keçisinden günde 1.5-2 litre süt alırsınız. yoğurt peynir yaparsınız mis gibi doğal. bir top çalı kesip önüne atın, karnı doyar inek gibi aşırı yem tüketmez bakımı çok kolaydır. 

- veterinere tohumlatıp kuzlatırsanız oğlakları olur seversiniz. erkek olursa oğlak süsmeyi öğretmeyin büyüyünce sizi en ufak bir hareketinizde duvara çiviler. 

- bahçede sebze meyve yetirmek acayip zevkli bir eylem keçinin dışkısını gübre olarak kullanabilirsiniz. 

- köyde hiç kimse ile iletişim kurmayın kimse ile samimi olmayın. daha çok huzurlu olursunuz. 

- ormanda sabah yürüyüşü yada bisikletle tur atıp bol oksijen alıp kendinizi 5 yaş daha genç kılabilirsiniz. 

doğa, doğal yaşam hepsi güzel ama imkanlar dahilinde.

Bütün Kariyerini Bir Kenara Bırakıp Bol Kazançlı Doğal Tarım Yapan Sözlük Yazarından Tavsiyeler