Her Yıl 10 Binden Fazla İnsanın Canını Alan Hayvan: Öpücük Böceği

Arjantin, Bolivya, Uruguay ve Şili'de yaygın olarak görülen ve her yıl binlerce insanı öldüren Öpücük Böceği, denk gelince uzak durulası bir hayvan.
Her Yıl 10 Binden Fazla İnsanın Canını Alan Hayvan: Öpücük Böceği

orta amerika, güney amerika ve şimdi kuzey amerika'nın baş belası olmuş bir böcek öpücük böceği. latincesi triatoma infenstans

öpücük böceği, chagas hastalığına neden olan hastalık taşıyan parazitlerdir. öyle ki tahtakurusu familyasından olan bu böcek türünün en sevdiği şey kandır. kanla beslenen bu parazit maalesef birçok insanın (yılda 10 binden fazla) ölümüne sebep olmuştur. 


genellikle gece yatarken insanlara saldıran bu böcek, daha çok yüz çevresi ve en önemlisi dudaktan kan emmeyi sever. dudaktan kan emmesiyle ve dışkısını bıraktığında ölümcül chagas hastalığına yakalanabilirsiniz. tahtakurusu gibi insanları ve köpekleri uykusunda yakalar. 


ısırılan yerlerde şişlik ve iltihap olması kaçınılmaz. bu durumda hemen bir doktora başvurmalısınız. grip gibi başlayan ve sonrasında daha kötü hal alan bu hastalığı erken teşhis şart! neyse ki ülkemizde pek bulunmayan bir böcek türü.

oldukça tehlikeli ve ısırığı çok can yakan bir böcek türü öpücük böceği. birkaç ay önce memlekette gördüğümde "aa ne tatlı, atayım dışarı" dedikten sonra avucumdayken ısırmasıyla tanıştık kendisiyle. elektrik çarpması veya sıcak bir şey girmesi gibi bir his olduktan sonra ellerimi hemen yıkadım. 


yara veya göz çevresine dışkı ile parazit bırakabiliyormuş. son bir haftadır yine gördüm çevremde, iki kez. sayıları artmaya başlamış olabilir. türkiye'dekilerde hastalık olacağını pek düşünmüyorum ama yine de ısırıldıysanız veya yaşadığınız ortamda bunlarda gördüyseniz risk altında olabilirsiniz.