Herhangi Bir İçecekten Alınan Keyfin Zirvesi Olan Irish Coffee'nin Ortaya Çıkış Hikayesi

İrlanda kahvesinin ortaya çıkış hikayesi 1942 yılının fırtınalı bir uçak yolculuğunda vücut buluyor. Sözlük yazarı "stephen dedalus", bir de Irish Coffee tarifi ekliyor hikayenin sonuna.
Herhangi Bir İçecekten Alınan Keyfin Zirvesi Olan Irish Coffee'nin Ortaya Çıkış Hikayesi


irish coffee hikayesi limerick'teki foynes hava üssünde başlıyor

1937 yılıyla birlikte üs amerika avrupa arası uçuşların yoğun olarak yapıldığı bir yer haline gelir. 1940 yılıyla beraber havaalanı içlerinde john f. kennedy, yehudi menuhin, humphrey bogart, eleanor roosevelt, edward g. robinson, ernest hemingway gibi ünlü isimlerin bulunduğu birçok yolcuya ev sahipliği yapar.

bir süre sonra havaalanı bünyesinde uçaklarını bekleyen yolculara en iyi hizmeti vermek üzere, içinde yalnızca en iyi irlanda yemek ve içkilerinin bulunacağı bir restoranın açılmasına karar verilir. brendan o'regan adındaki genç bir adama, irlanda'nın ve insanlarının yeni görüntüsünü dünyaya sunmak üzere bir merkez yaratması görevi önerilir. brendan görevi kabul eder, john&putzel hunt ile bağlantıya geçer ve iç tasarımını yaptırır. 1942 yılında, bu yeni restoran-vitrin joe sheridan'ın şefliğinde açılır.

joe sheridan, 1909 yılında bridgetown-castleberg de, michael ve mary sheridan ın yedi çocuğundan biri olarak doğdu. 1928 yılında aile dublin'e taşındı. joe, foynes'taki yeni restoran için kendisine başvurulduğu sırada dublin'deki pims of george street de çalışmaktadır, teklifi kabul eder ve işe başlar.

1942 yılında bir kış gecesinde, bir uçak önce botwood'a, oradan da new york'a gitmek üzere foynes'tan ayrıldı

beş saat süren fırtınalarla dolu bir uçuştan sonra, pilotlar geri dönmeye karar verdi. restorana, uçaktaki üşümüş ve perişan haldeki yolculara yiyecek-içecek bir şeyler hazırlaması için talimat verildi.

joe uçaktaki yolcuları ısıtmak için özel bir şeye ihtiyacı olduğunu hissetti. kahveyi kaynatır, içine biraz irish whiskey ekler ve her kupanın üstüne taze yapılmış krema ekler. kahveler havaya kaldırılıp ilk kez denendiğinde uzunca bir sessizlik oluşur. amerikalı bir yolcu, ''hey dostum, bu brezilya kahvesi mi??'' diye sorar. joe sheridan, ''hayır, bu irish coffee.'' yanıtını verir.

anlatmaya gerek olmasa da, bu yeni kahvenin ünü kısa sürede yayılır

stanton delaplane adındaki uluslararası bir seyahat yazarı kahveden çok hoşlanır ve tarifini san francisco'daki buena vista hotel 'de barmenlik yapmakta olan jack koeppler'a götürür. tarife uyarak kahveyi yapmayı denerler fakat denemeleri başarısızlıkla sonuçlanır, üstteki soğuk krema dibe çökmektedir. koeppler kahveyi doğru yapmak için gereken formülü almak üzere irlanda'ya döner - ve bu dönüş hikayede ilginç bir olaya sebep olur.

ekim 1945te, o zamanki, hem denizde hem havada giden uçakların devri sona erince, foynes havaüssü modern uçaklara pist yapılması amacıyla kapanır. shannon estuary-rineanna'nın diğer ucunda, şimdiki adıyla shannon international airport olan yeni bir havaalanı açılır. joe sheridan ünlü içkisini yeni havaalanına taşır ve 1952 yılında kendisine kariyerinde yükselme fırsatı tanınır. san francisco- buena vista hotel'den gelen iş teklifini kabul eder ve buradaki müşterilerine eşsiz irlanda usulü kahveyi sunar.

bugün irish coffee, üzerinden 60 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen popülerliğini korumaktadır. bugün, foynes kasabası, her yıl 18-20 temmuz tarihleri arasında powers whiskey company ile ortaklaşa bir irish coffee festivali düzenlemektedir.

Görsel: Foynes Flying Boat Museum

yapılışı

- büyük, kulplu bir whiskey kadehi (goblet) ısıtılır.

- 1-1,5 fl oz kadar irish whiskey eklenir.

- bir kaşık kahverengi şeker eklenir, kadehin içine ağzına kadar gelecek şekilde sert, siyah kahve eklenir, şeker eriyene kadar karıştırılır.

- üstü krema ile kaplanır. (krema ilave edildikten sonra karıştırılmaz, gerçek tat sıcak kahveyi ve irlanda viskisini kremanın içinden içerken alınır.)

Bu içerik de ilginizi çekebilir