Herhangi Bir TV Dizisinde Eşine Pek Rastlayamadığımız İki Better Call Saul Detayı

Breaking Bad'in öncesindeki zaman diliminde avukat Jimmy McGill'in başından geçenleri anlatan Better Call Saul dizisindeki detaylar enfes.
Herhangi Bir TV Dizisinde Eşine Pek Rastlayamadığımız İki Better Call Saul Detayı

better call saul, hayatımın şu ana kadarki kısmında izlediğim en iyi dizi. the sopranos'u bir dizinin geçmesi zor diyordum şimdi better caul saul'u geçecek bir dizi olmadığına eminim.

karakterlerin nakış gibi işlenmesi, kameranın o sarı tonu, hiçbir aksiyon vadetmeyen, izlemesi sabır isteyen sahneleri, insanın siyah ya da beyaz değil gri, hayatın düz değil köşeli olduğunu göstermesi, oyunculukların muazzamlığı, artık hemen hemen her diziye konan yakışıklı erkek, güzel kadın, cinsellik, göğüs, kaş işlerinin zerresi olmadan çekilen 50 bölüm, ince ince düşünülmüş detaylar ve daha benzer birçok sahne…

50 bölümün hemen hemen tüm sahneleri, detayları belleğime işlendi fakat iki an var ki "ulan bu kadar önemsiz bir şeyi de mi düşünüp atlamadınız?" dedirtti bana.

Uyarı: Makul miktarda spoiler içerir.

kim 3. sezonun sonunda kaza geçirip kolunu kırıyor ve kendisini 4. sezonun bir kısmında kolu alçıda ve askıda görüyoruz. hatırlarsanız 4. sezonun başında da hayatı ile ilgili bir arayışa giriyor ve gün boyu mahkemelerdeki davaları gözlemlemeye başlıyor. bir sahnede kim'i, kaza anına kadar hatta alçı çıktıktan sonra da devam edecek olan at kuyruğu saçı yerine ancak sağlam olan sol eli ile tutturulabilecek basit bir toka ile yapılmış düz bir saç ile görüyoruz. bu kadar basit bir sahneye bile 5 bölüm boyunca özen göstermek gerçekten çok saygı duyulacak bir şey.

aslında 4. sezonun başında bu sahneye kadar birçok yerde daha kim'in saçı düz bir şekilde aynı toka ile görülüyor fakat ilk defa o anda kameralar bu kadar odaklandığı için özellikle bu sahneden bahsettim.


bunun dışında bir detay daha var

yine hatırlarsanız kim, mesa verde'nin çağrı merkezi inşaatı yüzünden kevin'i dize getirmek için jimmy'den yardım istiyor. tabi ki her ne kadar işler kim'in istediği seviyeye gelse de bu, jimmy'e yetmiyor ve jimmy anlaşmanın yapılması için ayarlanan toplantıda kim'in arkasından son bir hamle yaparak kevin'i, mesa verdi'nin itibarını zedeleyebilecek saçma sapan bir video ve banka logosunun telif hakkı ihlali ile köşeye sıkıştırıyor. olan bitenden canı fena halde sıkılan kevin jimmy'i arayarak başbaşa görüşmek istiyor ve otopark'ın 8. katında buluşuyorlar.


ilahi komedya'da dante cehennemi, yerin altına doğru giden 9 çember olarak tasvir ediyor. 9. katmandan sonra da şeytan geliyor. dolayısıyla katmanlarda aşağıya indikçe daha büyük günahkar ve ve şeytana da bir o kadar yakın oluyorsunuz. dante'ye göre sekizinci katın sakinleri hilekarlar. başka bir deyişle dizinin başından beri çevresi ve chuck tarafından hilekarlık ile suçlanan jimmy.