Herkesin Roma İmparatorluğuyla İlgili Doğru Bildiği Bazı Yanlış Bilgiler

Roma İmparatorluğu, tarihin en önemli imparatorluklarından biri. Geniş sınırlara yayılmış bu imparatorluk hakkında birçok doğru bilinen yanlışlar da yok değil. Sözlük yazarı "mangon" anlatmış.
Herkesin Roma İmparatorluğuyla İlgili Doğru Bildiği Bazı Yanlış Bilgiler
iStock.com


yanlış 1 ''dünya tarihinin en büyük ve uzun süreli imparatorluğu.''

roma imparatorluğu tarihin gördüğü en görkemli devletlerden birisidir, orası ayrı mesele ama ne en büyüğüdür, ne de en uzun süreli olanıdır. tarihin en büyük imparatorluğu 35m km2'lik yüzölçümüyle britanya imparatorluğudur, ama britanya imparatorluğu bir sömürge imparatorluğu olduğu için kıyaslama yapmak doğru olmaz. bitişik sınırlara sahip imparatorluklarla, sömürge imparatorlukları aynı şekilde kıyaslanamaz. bu yüzden bitişik sınırlara sahip imparatorluklara bakalım. burada liste başı olarak 33 milyon km2'lik devasa yüzölçümüyle moğol imparatorluğu geliyor. en geniş sınırlarına ulaştığı dönem de 5 milyon km2 toprağa hükmetmiş roma'nın altı katından fazla. arap (emevi), çin (qing) , türk (osmanlı), makedonya (büyük iskender), pers (ahameniş) imparatorluklarıda gene bitişik sınırlara sahip imparatorluklar olarak daha geniş sınırlara sahipler.

en uzun süreli imparatorluk konusuna gelirsek, m.ö 750 kurulduğu kabul edilen antik roma'nın m.s 476'da sonlandığı kabul edilir. takribi 1200 yıl. çin imparatorluğu ise yaklaşık 2000 yıl varlığını sürdürmüştür.


en büyük sınırlara sahip olmaması ya da en uzun süreli yaşamamış olması roma'nın şanına gölge düşürmez burası ayrı mesele. roma belki tarihin en önemli imparatorluğudur, ama yalan yanlış bilgilerle savunulmaya ihtiyacı yok.

yanlış 2 ''roma imparatorluğunu geri getirmeye çalışmıyorlar''

neresinden tutsan elde kalır. roma imparatorluğu erken orta çağ'ın başından beri avrupalılar tarafından yeniden kurulmaya çalışıldı, birleşik avrupa hülyası bugün bile avrupa'da etkinliğini yitirmiş değil. 

roma'yı geri getirmeye çalışanlara şöyle bir bakarsak:

(bkz: iustinianus

(bkz: doğu roma / bizans imparatorluğu

(bkz: charlemagne

(bkz: kutsal roma imparatorluğu

(bkz: napoleon bonaparte

(bkz: benito mussoloni

(bkz: avrupa birliği)


bu işin sadece avrupa ayağı. bunun dışında avrupa dışından da roma'yı yeniden tesis etmek isteyenler var pek tabii:

(bkz: fatih sultan mehmet

(bkz: osmanlı imparatorluğu

(bkz: rusya çarlığı

(bkz: amerika birleşik devletleri)

yanlış 3 ''şu anki avrupalılar roma'lıların soyundan geliyor''

roma imparatorluğunun ana vatanı olan italya topraklarında bugün yaşayan halkın bile roma'nın soyundan geldiği şüpheliyken, bunu bütün avrupaya genelleyerek iddia etmek en basit tabirle abesle iştigaldir. bugün avrupa milletlerinin çoğu roma topraklarını işgal eden barbar kavimlerinin soyunda gelmedir, cermen kökenlidirler. (ingiltere, almanya , isveç , norveç , danimarka, belçika, hollanda vs.) doğu avrupa ve balkanlardaki halkların ezici çoğunluğu slavdır. slav olmayan arnavutlar, rumenler, macarlar ve yunanlıların ise etnik köken olarak romalılarla bir ilgisi yok. latin kökenli italya ve ispanya ise tarih boyunca çok sayıda istila ve göçe maruz kalmışlar, uluslasşma süreçlerinde çeşitli etnisitelerin birleşmesiyle yeni bir ulus ortaya çıkmıştır. fransa ise cermen ,latin ve gal kültürlerinin bir sentezi ulus olarak erken orta çağ'da ortaya çıkmıştır.


kısacası bugün avrupa'da ya da dünyada biz romalıların soyundanız diyebilecek bir millet ya da devlet yok. ama bu tabii tarih boyunca ve günümüzde çeşitli millet ve devletlerin roma'nın mirasını devr alıp, sürdürmesine engel olmadı. çünkü tarihin gördüğü en görkemli medeniyetlerden biri, belki birincisi olan roma'nın ihtişamı, mirası ve kültürü herkesi cezbedip, gözlerini kamaştırıyordu.