Hermione ve Ron Arasında, Daha İlk Kitaptan Beri Fark Edilen Cinsel Tansiyon

Büyük Hogwarts Savaşı'ndan birkaç yıl sonra evlenen Ron ve Hermione ilişkisi aslında başından beri hissediliyordu. Yazar JK Rowling'in seri bittikten sonra söylediği "Hermione, Harry ile evlenmeliydi" sözünü bir kenara bırakarak bu ilişkiyi inceliyoruz.
Hermione ve Ron Arasında, Daha İlk Kitaptan Beri Fark Edilen Cinsel Tansiyon

hermione'nin harry yerine ron'u tercih etmesi, harry potter serisinin başından beri belli olan bir gerçek.

birkaç yıl önce j.k. rowling -bir kez daha- kendi yazdığı seriye ihanet ederek hermione'nin aslında ron yerine harry'yle evlenmesi gerektiğini söyledi. oysa ron ve hermione'nin arasında bir şey olacağı ilk kitaptan belliydi. serinin başından beri ikisi arasında hiç bitmek bilmeyen bir tansiyon vardı. her şeyi bir kenara bırakın, ron ve hermione'nin evlenmesi harry potter serisini diğer kitaplardan ayırıp ona orijinal bir özellik katan detaydı. çok yaygın bir kilişedir. esas oğlanla en yakın arkadaşı aynı kıza aşık olurlar, kız esas oğlanı seçer. diğer oğlan da kaderine razı olup durumu kabullenir. oysa ron weasley bu klişe friend zone durumundan çıkmayı başarmış bir kraldı! bir efsaneydi! neden, sadece soruyorum, neden rowling bunu bozmaya çalışıyor?

filmleri (hele ki david yates imzalı olanları) görmezden gelirsek seri boyunca harry ve hermione arasında hiçbir şey olmuyor

ne bir yakınlaşma ne bir ima ne bir temas. iki insan ancak bu kadar arkadaş olabilirdi. belli ki rowling serinin en başında çiftlerini belirlemiş ve olay kurgusunu ona göre inşa etmiş. nasıl ki ron ve hermione arasında ilk kitaptan itibaren bir gerilim var, harry ve ginny arasında da var ama ron - hermione ikilisi gibi çok göz önünde değil. kitapları okuyan biri çok büyük ihtimalle yedinci kitaptaki ron - hermione ilişkisine şaşırmamıştır. her kitapta artarak devam eden ipuçları çok barizdi ki harry'yle hermione'nin bir arada olması gerektiğini düşünenler genellikle filmleri izleyenler. kitaptaki ron ve hermione arasındaki gerilimi yeterince veremedikleri gibi bir de yedinci filmde harry'yle hermione'yi dans ettirerek fitilin ucunu ateşlemiş oldular.


hani bir arkadaş ortamında sürekli didişen iki kişi olur da diğerleri suratlarında gülümsemeyle bilmiş bilmiş onlara bakar ya, işte daha ilk kitapta ron ve hermione arasında böyle bir tansiyon var. karşılaştıkları ilk sahnede hermione, ron'u görmezden gelmiş gibi davranıyor. sanki onu önemsemiyormuş gibi görünüyor ama saatlerce onunla aynı kopartmanda yolculuk eden harry'nin fark edemediği burnundaki lekeyi fark edecek kadar da dikkatli inceliyor. kitap ilerledikçe hermione'nin yakından takip edip önüne çıktığı ya da sürekli hatalarını düzelttiği kişi harry değil, ron. wing-gar-dium levi-o-sa sahnesinde tüm sınıf çok kötü ama hermione'nin kendini öne atması ron'un başarısızlığından sonra oluyor. yine ilk kitapta hermione tüm sınıf tarafından çok sevilmezken onu ağlatacak noktaya getiren ron'un incitici sözleri. bir şekilde hermione'nin en çok etkileşime geçtiği isim ron'du, tıpkı ron'un gözüne en çok batan kişinin hermione olması gibi.

ikinci kitapta ise sürekli didişme halindelerdi. malfoy'un hermione'ye bulanık dediği sahnede elindeki asanın kırık olduğunu unutan ron'un hiç düşünmeden malfoy'a büyü yaptığını, sonraki birkaç saati sümüklü böcek kusarak geçirdiğini unutmak mümkün değil. yine aynı şekilde hermione'nin ders çizelgesinde profesör lockhart'ın derslerinin etrafına kalpler çizdiğini fark eden ron'du.

üçüncü kitapta da sürekli didişmişlerdi. bir taraftan scabbers ve crookshanks yüzünden sık sık kavga ederlerken diğer taraftan ron hermione'nin malfoy'a attığı yumruğa hayran kalmaktan ya da ona şahgaga konusunda yardım etmekten geri kalmamıştı.


dördüncü kitapta ikili arasındaki gerilim iyice ortaya çıkmıştı

ron'un flaneur'den hoşlanması ve balo için ona teklif etmesi nasıl hermione'yi rahatsız ettiyse hermione'nin de viktor krum'la baloya gitmesi aynı şekilde ron'u rahatsız etmiş, hermione'ye geceyi zehir etmişti. yine aynı kitapta ron ile harry'nin arası açıldığında ron'un derdinin ne olduğunu gerçekten anlayan bir kişi vardı: hermione. aslında hermione bu şekilde ron'a çok destek oluyor.

beşinci kitapta hermione'nin viktor krum'la hâlâ mektuplaştığını fark eden ron'un bayağı morali bozuluyor ve harry'ye "onda ne buluyor?" diye soruyor, krum için "suratsız bir rezil" demeyi de ihmal etmiyor ki geçen yıla kadar viktor krum ron'un idolüydü.

altıncı kitapta ise artık iyice ortaya çıkıyor. hermione'nin viktor krum'la öpüştüğünü öğrenen ron lavender'la çıkmaya başlıyor. bütün bu süre boyunca da hermione'yle sürekli kavgalılar ve birbirlerine laf sokuyorlar. ron zehirlendiğinde başında en çok kimin ağladığından ya da ron'un bilinçsiz bir şekilde kimin ismini sayıkladığından bahsetmemize gerek yok.


ve nihayet son kitapta...

özellikle ron savaşın ortasında ev cinlerini kurtarmaları gerektiğini söyleyerek artık tam anlamıyla "düşünceli" biri olduğunu ispatladıktan sonra hermione'nin hislerine karşı koyması için hiçbir neden kalmadı. seri boyunca süren ipuçları bir sonuca bağlanarak okuyucuyu ikilinin birlikteliğine götürdü.

şimdi rowling çıkmış, friend zone lanetine düşmeden esas kızı kapmayı başarmış ron'a ihanet ederek "harry, hermione'yle evlenmeliydi" diyor. yedi kitap boyunca itinayla işlediği bu ilişkiyi çöpe çıkarma çabası nedir? harry potter'ı birçok seriden ayıran bu özelliği kendi elleriyle yok etmesini anlamak mümkün değil. yedi kitap boyunca fark etmedi de, seri bittikten yıllar sonra mı fark etti? son yıllarca defalarca kanıtladığı gibi harry potter'ın artık kendi yaratıcısından korunması gerekiyor. yoksa bu kadın seriyi yakıp yıkıp kül edecek.