Hikayesiyle Sinema Filmlerini Aratmayan Muhteşem Oyunlar

Artık oyunlar sadece aksiyon anlamında değil; sinematik anlamda da çok şey vaat ediyor.

The Last of Us

ben çok oyun oynarım. baya oynarım. kendimi bildim bileli yaptığım tek şey bu sanırım. ve şu kadar net konuşuyorum. beni bu kadar etkileyen, bittiğinde kendimi bu kadar boşlukta hissettiğim bir oyun olmadı.

Max Payne 

döneminin çok üstündeki grafikleriyle, çizgi roman şeklinde tasarlanmış hikaye anlatımıyla, max payne'in dramatik sesi ve karizmatik yüz ifadesiyle, inanılmaz ayrıntılarıyla ve tabii ki bullet timeıyla hayatımda oynadığım en zevkli oyunlardan.

The Witcher 3: Wild Hunt

abartmiyorum gelmiş geçmiş en iyi oyun olabilir. rpg ile haşır neşir olmamama rağmen oyun görüşüm witcher ve diğerleri diye yeniden siniflandirildi. assassin's creed filan bunun yanında resmen basit kalıyor. adamlar o kadar uğramış ki 59$ değil 100$ versem az ulan 50$ daha alın derdim oynadiktan sonra. bitecek diye çok üzülüyorum keşke hiç bitmese 10 sezonluk dizi gibi surse gitse.

Bioshock

sırf konusu için bile defalarca oynanması gereken oyun. buna rağmen yapımcılar grafik, atmosfer, müzik, oynanış gibi özelliklerin hepsinin hakkını vermiş. andrew ryan ın ütopyası mutlaka görülmeli.

Grim Fandango

hayatım boyunca şu kadar oyun oynadım, beni grim fandango kadar büyüleyen bir oyun daha olmadı, oyun dünyasının şimdiki gidişatına bakarak da, en azından uzunca bir zaman olacağını zannetmiyorum. öyle bir oyundur ki grim fandango, benim diyen film böyle bir atmosfer yaşatamaz izleyicine. bu atmosfer öyle kolay kurulmamıstır tabi.

Grand Theft Auto: Vice City

millet oyunun filmini yapar bunlar filmin oyununu yapmış.

--- spoiler ---

oyunun girişi, finali ve geçtiği yer scarface ile birebir. tommy vercetti eşittir tony montana diyebiliriz yani.

@alabamaclarence'ın eklemesi: carlito’s way filminden de izler var hocam. filmde avukatı oynayan sean penn’in karakterle oyundaki avukat birebir aynıdır.

--- spoiler ---

Sanitarium

bundan tam 10 sene önce oynayıp bitirmiştim ve kendime kendime "bu oyunu unutana kadar kurmayacağım ve saklayacağım. tamamiyle unuttuğumda tekrar oynayacağım" demiştim.. 10 sene geçti ve zerre unutmadım..

Mafia

adamlar film yapmış, aksiyon sahnelerini de bize oynatıyorlar.

Planescape: Torment

tek cümlelik bir tanım ile, gelmiş geçmiş en güzel oyundur planescape: torment. 

kendi tanımı ile "hafızasını kaybetmiş, ölümsüz bir adam"ın ana karakter olduğu, hikaye ve diyalogların nakış gibi işlendiği, npc'lerin çoğu oyundaki pc'lerden daha detaylı anlatıldığı, oyun yapmaya kalkışan çoğu zevzeğe ders olarak okutulması gereken bir oyundur. "bilgisayar oyunu" tanımlamasının basit bir eğlence unsurundan bir sanat eserine doğru attığı büyük bir adımdır. bir sanat eseridir.

Horizon Zero Dawn

ps 4'te oynadığım gerek hikayesi ile gerekse grafikleriyle beni kendine bağlayan ofiste dilekçe yazarken gün bitse de eve gidip oynasam ulen dediğim iş gücümü ve beyin fonksiyonlarımın gün içinde doğru çalışmasını engelleyen bir an evvel bitirmem gereken über muhteşem oyundur.

Mass Effect

hikayesi oyle boyle oyun degildir. resmen oynarken hayal gucu genisliyor ozellikle sonlara dogru. gordugum en ilginc hikaye ve dongulerden birisine sahip, hatta en ilginci diyebilirim. kesinlikle klise degil. ayrica oyunun devamının gelecegi belli. birde sonlara dogru terkedilmis bir sehirde arac ile ilerlerken sanki her frame ayri bir yagliboya calismasi gibi grafikler cok guzel.

Life is Strange

oynadığım oyunlarda hikaye en çok dikkat ettiğim unsur,isterse oyunun oynanabirliği kötü olsun.özellikle advanture türdeki oyunlar insanı oyunun içine çekiyor,kararlarınızı verirken ilerisinide düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

şimdiye kadar böyle sağlam hikaye the walking dead,bioshock serileri haricinde başka bir oyunda görmedim.life is strangede en iyi ve unutamayacağım oyunlar listeme girdi.

God of War

ileride sinema sektörüne balta vuracak tatta gelişmelere vesile olabilecek bir oyun. zaten hikaye, görüntü ve ses açısından film gibi... bir filme müdahale etmek de apayrı bir güzellik. *