Hindistan'da Kadına Şiddet Uygulayanları Döven Kadın Çetesi: Gulabi Gang

hindistan'da kadınların cinsiyetçi şiddete karşı kurdukları örgüt.
pempe örgüt anlamına geliyor.

özellikle tecavüzler ve namus cinayetleriyle mücadele etmek için ihtiyaç duymuşlar bu örgüte. ve elleri sopalı bu kadınların. tabiri caizse değil, gerçekten elleri sopalı. erkekleri ve erkekten yana tavır alan polisleri dövüyorlar sopalarıyla.
geçenlerde karısını döven bir adamı polis serbest bırakmış, bunun üzerine gulabi gang kadınları emniyet müdürlüğünü basıp, sopalarıyla polisleri dövmüşler.

hindistan'da kadına yönelik şiddet o kadar had safhada yaşanıyor ki bu kadınlar "erkeklere karşı sopa sözden daha etkili" diyorlar.

eylemlerini pembeler giyinip sopalarını kuşanarak gerçekleştiriyorlar.

adını hintçede pembe anlamına gelen ‘gulabi’den ve üyelerinin pembe renkli elbiseler giymesinden alıyormuş.

hindistan’ın en yoksul bölgesi olan banda ve civarında yaşayan, kastın en altında olmaları sebebiyle ezilen, kadın olmaları sebebiyle de bir kez daha ezilen kadınlar, tüm bu koşullar hayatlarını işkenceye çevirirken sessiz kalmak
yerine örgütlenip isyan etmeyi seçmiş.


gulabi çetesi yalnızca kadınlara yönelik adaletsizliklere değil, toplumsal adaletsizliklere de doğrudan eylemle karşılık veriyormuş. örneğin, faturalarını ödeyemeyenlerin elektriklerini kesen memurlar, elektrikleri yeniden açmak için rüşvet istediğinde karşılarında gulabi çetesi’ni bulmuşlar. ya da köyde fakirler için ayrılan buğdayları deposunda öylece tutan memurun ofisini basan çete, ayrılan buğdayları iki traktöre yükleyerek ihtiyacı olanlara dağıtmış.

şöyle de bir mottoları var: “bu yol çiçeklerle değil, tersine dikenlerle kaplı bir yol ve yalnızca kalplerinde dünyanın çilesini taşıyanlar bu yolda yürüyecek cesarete sahiptir.”