Hippileri, Hakları İçin Politik Şiddet Yanlılarına Dönüştüren Aktivist: Abbie Hoffman

1936-1989 yılları arasında yaşayan ABD'nin en önemli aktivistlerinden Abbie Hoffman'ın hayatının kısa özeti.
Hippileri, Hakları İçin Politik Şiddet Yanlılarına Dönüştüren Aktivist: Abbie Hoffman
Getty Images / David Fenton

60'ların "karşıkültür" ikonlarından biri olan abbie hoffmann birçok hippiyi, hakları için politik şiddet hareketi yanlılarına dönüştürdü. 1936 senesinde worcester, massachusetts'de bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. brandeis üniversitesi'nden mezun olduktan sonra sivil hakları hareketinde faal rol oynadı. mississippi'de, "freedom summer" esnasında tutuklandı.

amerika'nın yekvücut olmuş kültürünü reddedişi ve bunu alaya alışı ile ismini duyurduğu söylenebilir. 1967'de, hoffmann ve birtakım arkadaşları ziyaretçilere ayrılan bölümden new york menkul kıymetler borsası zemini üzerine banknotlar atmış ve bu olay tacirlerin yere düşen paralar için birbirleriyle kapışmalarıyla neredeyse bir ayaklanmaya yol açmıştır. bir savaş karşıtı gösteri sırasında ise, düzenlemesini yaptığı "exorcism of the pentagon" (pentagon'u defetme) organizasyonunda, pentagon binasının etrafını sarıp psişik enerjiyle yerinden kaldırma gayreti içinde olan 50000 kişiye önderlik de etmiştir. 

Getty Images / Jack Manning

1968 yılında, jerry rubin ve diğer şiddet yanlıları ile beraber "yippy" oldular ve "youth international party" kuruldu. aynı yıl yippyler "democratic national convention" sırasında "festival of life" gösterisini düzenlediler. büyük şiddet olaylarına ve tutuklamalara yol açan bu hadise,sonunda meşhur "chicago seven" davasının sebebi oldu.

bundan sonraki birkaç sene içinde, 1973 senesinde, kokain satma suçlamasıyla tutuklanana kadar hoffmann, hayatına full-time aktivist olarak devam etti. ömür boyu hapis cezasına çarptırılmakla karşı karşıya kalınca yeraltındaki hayatı başlamış oldu ve 6 yıl süren bu zaman içinde estetik ameliyatı oldu, sinir krizleri geçirdi ve takma adla çevreci bir aktivist olarak yaşadı. 80'de ortaya çıktıktan kısa süre sonra kısa sürecek hapis cezasını çekti ve yeniden aktivistlerin dünyasına adım attı.

Getty Images / Miriam Bokser/Villon Films

53 yaşında intihar edene kadar insanları çevre konusunda öncelikle kampüsler olmak üzere muhtelif yerlerde organize etmiştir.