Hitler'in New York'u Bombalamak İçin Yapılmasını İstediği Uçak: Amerikabomber

Adolf Hitler, 1943 yılının sonlarına doğru, New York'u bombalayıp geri dönmesi için Amerikabomber adında bir bombardıman uçağı yapılmasını istemiş.
Hitler'in New York'u Bombalamak İçin Yapılmasını İstediği Uçak: Amerikabomber

adolf hitler, 1943'ün sonlarına doğru, luftwaffe generallerinin karşısına akıllara zarar bir planla çıkagelmiş:  "amerikabomber"

projenin amacı, isminden de anlaşılacağı üzere, o dönemler almanya'nın kontrolünde olan fransa'nın batısındaki bir hava üssünden kalkış yapıp, new york'u bombalayıp geri dönecek bir ağır bombardıman uçağı üretmekti. gidiş ve dönüş toplam 14.000 kilometrelik bir yolculuk neredeyse! proje, kabul diliyor. amma velakin, heinkel mühendisleri kısa bir değerlendirme yapıyor ve 14.000 kilometre menzili olan bir bombardıman uçağı üretilmesinin teknik açıdan mümkün olmadığını belirtiyorlar.

hitler bu sefer de "dönmelerine gerek yok öyleyse. böyle süper bir olay için 2-3 pilotu feda etmekte bir beis göremiyorum." diyiveriyor. neyse, heinkel 177 şasisinin üzerine üretilecek bir süper uzun menzilli bombardıman uçağı planlanıyor ama zaten kaynak sıkıntısı çeken almanya'nın böyle bir makine üretmesi mümkün olmuyor. hitler'i bir süre "hee aynen, birkaç ay içerisinde hazır o uçak." diye tıngırdatıyorlar. zaten bir süre sonra da reich'in savunulması aşamasına geçildiği için, çok daha önemli ihtiyaçların arasında unutulup gidiyor bu proje.