HIV ve Birçok Kan Hastalığının Teşhisi İçin Yapılan Eliza Tesi Nedir?

Eliza testi nedir? Eliza testi nasıl yapılır? Genellikle HIV, hepatit ve türevleri için yapılan Eliza testi ile ilgili merak edilenler.
HIV ve Birçok Kan Hastalığının Teşhisi İçin Yapılan Eliza Tesi Nedir?
iStock

elita testi; genel olarak, antikor ve antijen arama yoluyla tanı koyma metodlarına verilen isim: enzim ilintili immün test. "aids" özelinde ise anti-hiv 1/2 antikor taraması. temizsin diyorsa kesinlikle temizsinizdir ama pozitif sonuçların yalancı pozitif olması olasılığı her zaman vardır. o yüzden pozitif sonuçlardan sonra ikinci bir eliza testi ve western blot uygulanmalıdır. eliza testleri virüs bulaşmasından hemen sonra sonuç vermez çünkü testte aranan virüsün kendisi değil, vücudun virüse tepki olarak ürettiği antikorlardır.

bu antikorlar ise kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 24 gün içerisinde belirirler. üç ayın sonunda alınacak negatif sonuç ise kesin gibidir ama nadir durumlarda (organ naklinden sonra kullanılan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, kemoterapi ya da uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle) bu süre altı ayı bulabilir. şimdiye dek antikor üretimi altı aydan sonra başlayan tek bir vaka kataloglanmıştır. yani üç ay sonunda alacağınız sonuçla konuyu kapatamıyorsanız altıncı ayın sonunda testin tekrarını alabilirsiniz. ondan sonra gene de içi rahat etmeyenler direk benimle özel mesajdan iletişime geçerlerse kendilerini rahatlatabilirim.

bu testlerin doğru sonuca ulaşması için bulaşmadan sonra geçmesi gereken süre, tayinde kullanılan test kitlerinin kaçıncı kuşak olduğuna da bağlı olmakla birlikte yukarıda verdiğim süreler en kötü durumda bile geçerlidir. ama mesela dördüncü kuşak diye de bilinen kombi testi (hem antijen hem antikor arar) ile 20. günden sonra duyarlı şekilde yakalanabiliyor. son zamanlarda alternatif olarak hiv-rna'sı arayan pcr testi (10. günden sonra) ve hiv p24 testi (15. günden sonra) ile daha erken teşhis de mümkün hale gelmiştir.

gelelim testin gerekli mi gereksiz mi olduğu konusuna... hiv virüsünü başkalarına bulaştıran birçok kişinin, taşıyıcı olduğunu bilmediği ortaya çıkmıştır. yani insanlara kasıtlı olarak hastalık bulaştırıp zevk alan psikopatlar bazılarının sapık fantezilerinin ürünü. korunmasız cinsellikle bile tek seferde bulaşma oranları bu kadar düşükken, üretilen korku hikayelerini gerçekten akıl almıyor. insanların hiv pozitif olduğunu mümkün olduğunca çabuk öğrenmeleri yayılmanın önüne geçilmesi için çok çok önemli.

hastalığın tedavisinin olmadığı ise oldukça yanlış bir ifade. vücuda girmiş olan virüsü tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavi henüz yoksa da, hiv virüsünün dolaylı olarak yol açtığı rahatsızlıkların tedavisi için erken teşhis gerçekten çok faydalıdır. üstelik bağışıklık sistemi iyice tahrip olup, hasta aids evresine geçmeden önce de, virüsün kendini kopyalama süreci yavaşlatılarak hastanın çok uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabiliyor. batı, seropozitif yaşlanma sorunlarını tartışmaya çoktan başladı bile.

son olarak fişlenme durumlarına da değinip, fazla uzatmadan bitirelim de, okurun gözünü iyice korkutmayalım. hemen her büyük kentte hiv testlerini anonim olarak yaptırabileceğiniz tıp merkezleri mevcuttur. buralarda rahatlıkla ahmet sourtimes ismini kullanarak test olabilirsiniz. ben birkaç saat önce ekşi sözlük nickim adına hazırlanmış sonucumu aldım, şimdi güle oynaya millete akıl veriyorum mesela. eğer içinizde bir şüphe varsa fişlenme korkusuyla testinizi geciktirmeyin. kaldı ki sağlık kuruluşları gerçek kimlik bilgilerinize sahip olsalar da bunu hiçbir devlet kurumuna sizden izin almadan bildiremezler.

ve asla "bilsek ne olacak?" da demeyin. hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için!

Dünya Sağlık Örgütünün HIV/AIDS Kafa Karışıklığını Giderdiği Açıklayıcı ve Net Cevaplar