Hız Limitini Aştığı İçin ABD'deki Hayatı Bitme Raddesine Gelen Ekşi Sözlük Yazarı

Amerika Birleşik Devletleri'nde aracıyla hız limitini 20 mil aşan bir Ekşi Sözlük yazarı, hapse girmenin ucundan döndüğü hikayesini aktarmış.
Hız Limitini Aştığı İçin ABD'deki Hayatı Bitme Raddesine Gelen Ekşi Sözlük Yazarı

amerika birleşik devletleri, hapse girmenin çok kolay olduğu bir ülke. amerika maceram neredeyse başlamadan bitiyordu. bunu buraya yazayım da aklınızda olsun, dikkat edin.

washington dc’yi ziyaret ettik, dönüşte highway’den (otoban) gidiyorum. hız limiti 55, ben 65’le gidiyorum. normalde hız limitinin 10 mile üstüyle gitmek normaldir, ama polisler size şöyle bir numara yapıyor: hız limitinin 45’e düştüğü noktada pusu kuruyorlar, tam o noktadan geçtiğinizde ise 45’lik yerden 65 ile geçmiş oluyorsunuz, yani hız limitinin 20 üstü…

işte burada sıkıntı var, çünkü hız limitinin 20 üstü “reckless driving” (dikkatsiz sürüş) denen bir suç oluyor ve eğer mahkemede speed ticket’a (hız cezası) indirgenmezse “criminal record” (sabıka kaydı) sahibi oluyorsunuz… durduk yere gül gibi bir sabıkalı oldunuz. peki bu ne demek? hiçbir beyaz yaka işe almıyorlar, hatta delivery hesaplarınız bile kapanıyor. yasaların gözünde sabıkalı oluyorsunuz. 7 sene bu sabıka silinmiyor ve resmen hayatınız bitiyor, yapabileceğiniz en iyi iş mcdonald's’ta çalışmak oluyor. sistem sizi inanılmaz kolay harcıyor, yeteneklerinize vs. bakılmıyor.


neyse, polis beni durdurdu ve yabancı olduğumuzu görünce zaten bir kuruldu. sonra ukala bir tavırla “derdinizi mahkemede anlatın” dedi, dikkatsiz sürüş ceza makbuzumu verdi ve gitti.

reckless driving'in (dikkatsiz sürüş) ne kadar önemli bişey olduğunu anlamak için reddit’e baktım ve resmen şok oldum, millet hapse falan girmiş…

hemen o bölgeden avukat araştırmaya başladım ve en iyi yorumları olan avukata gittim, 1000 dolar verdim. adamın benden istediği bir sürü şey vardı, onları yaptım (sürüş okuluna gitmek, evsizlere 12 saat yemek pişirmek vs.) ve mahkeme günü takım elbise giyip duruşmaya gittim. avukatım iyi olmasa yargıç direkt cezayı verecekti, çünkü bana “bayım, sizin gibi adamlar yüzünden, çocuklarımı dışarıda gezdirmeye korkuyorum” dedi. o an bende renk gitti ve dedim s*ki tuttuk, ceza alırsam yarın türkiye’ye dönüyorum çünkü buradaki hayatım bitecek…

neyse, sonra avukat dedi ki ilk cezası bu, evsizlere yardım etti, pişman vs. ve yargıç hanım cezamı hız cezasına indirdi ve kurtuldum…. ama yaşadığım stresi anlatmaya gerek yok sanırım… işin garip yani, california ve texas’ta millet 80’le gidiyor ve polis karışmıyor. 

yani dikkatli olun...