Hizbullah'ın Domuz Bağıyla Öldürdüğü İslamcı Feminist Yazar: Konca Kuriş

1998'de Hizbullah kaçırıldıktan sonra 38 gün boyunca türlü işkencelere maruz kalan, cansız bedeni 2000'de Konya'da bir Hizbullah operasyonu sonrasında ele geçirilen İslamcı feminist yazar Konca Kuriş, toplumsal hafızamızda yer edinmiş önemli kişilerden biri.
Hizbullah'ın Domuz Bağıyla Öldürdüğü İslamcı Feminist Yazar: Konca Kuriş

konca kuriş; 1998 yılında mersin'de evinin önünden kaçırılan ve 2000 yılında hizbullah operasyonu sırasında konya meram'da bir villanın bodrumunda cesedi bulunan islamcı bir kadın yazar. 

islamcı "iktibas" dergisinde adını duyurdu. zamanla "islami-feminist" çıkışlarla medya ve kamuoyunun gündemine girdi. islami cemaatler arasında kadınların din ve kur'an tarafından değil, islamı kendi yorumlarıyla kadınlar aleyhine değerlendiren "erkek egemen anlayış" nedeniyle geri planda tutulduğu tezini ilk kez yüksek sesle duyurdu. 

bu çıkışları; eskiden kendisinin de bir üyesi olduğu ancak sonrasında dinine, inancına uygun olmadığı gerekçesiyle ayrıldığı hizbullah tarafından 38 gün boyunca işkence edilip, domuz bağı yöntemiyle öldürülmesiyle sonuçlandı.

kaçırıldığında ben 15 yaşındaydım, ona televizyonda rastladıktan bir yıl sonra...

din üzerinden insanın kafasını safsatalarla dolduran, hipnotize eden, hayvanlaştıran bir toplumda o, parlak ışıklardan biriydi. hizbullah'ın içinden gelip hizbullah'ı eleştirmek cesaret işiydi. cesurdu. kadınlar üzerinden siyaset yapılmaya yeni yeni başlanmıştı, erkek egemen din bezirganlarına meydan okudu, başka bir çözüm olmalı diyerek...

mersinli bir hayat kadınını intihardan vazgeçirmişti, kadın sığınma evlerine yardım etmişti. canlı yayınlanan açık oturumda cin diye bir şey yoktur demişti, ürpermiştim. arapçada sesli harf yoktur, kuran'da 'cn' olarak geçer ve mealen can'dır demişti anlatılmak istenilen. ben boşuna korkmuşum meğer demiştim, çocukken boşuna korkmuşuz...

konca kuriş, hizbullah tarafından domuz bağıyla öldürüleli 23 sene olmuş, kendilerini allah'ın askerleri sanan katiller serbest kalalı ise 10 yıl.

türkiye'de her gün yaşananan ve yaşanmaya devam eden kadın cinayetlerinden sadece bir tanesidir konca kuriş. eril tahakkümün bir de üzerine islam ve şeriat zırhını geçirerek iyice delirmesi, çirkinleşmesi, kötüleşmesi neticesinde hayatını kaybetmiş güzel kadınlardan sadece birisidir. kendisinin inançlı bir müslüman olması sadece bir detaydır aslında. evet, önemli bir detay ama konca kuriş aslında her şeyden önce kadın meselesine, hele hele 90'lar gibi türkiye'nin zor yıllarında kadın meselesine takmış, üzerine düşünmüş, çözüm bulma yoluna gitmiş aktivist bir kadındır.