Hızla Değer Kazanan Sanal Para Birimi Ethereum Nedir?

Sözlük yazarları, yükselişte olan bir sanal para Ethereum'dan bahsetmiş. Bitcoin'le ayrıldığı noktalardan nasıl satın alınabileceğine kadar kapsamlı bir ethereum rehberi.
Hızla Değer Kazanan Sanal Para Birimi Ethereum Nedir?
iStock.com


ilk bakışta bir "altcoin" gibi görünse de aslında altcoinlere göre daha fazla yenilik içeren bir dijital para birimi.

kurucuları vitalik buterin, charles hoskinson, anthony diıorio, gavin wood olmak üzere dört kişilik bir ekiptir. bitcoin mantığından yola çıkarak oluşturulmuştur. kendisine ait özel bir yazım dili vardır. bu işletim sistemi kullanılarak "merkezi olmayan" yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlanır. böylelikle aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blok zincir üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabiliyor.

ethereum aslında temel olarak bitcoin ile aynı teknolojik yapıyla çalışıyor. bitcoin'in daha da geliştirilmiş hali diyebiliriz. ethereum, bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blok zincir teknolojisi ile geliştirilmiştir. peki bu blok zincir teknolojisi nedir? sanal para birimlerinin kaydının tutulması için hesap hareketlerinin kaydını temsil eden bir veri yapısıdır.


ethereum, bitcoinde olduğu gibi ağa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımlarını kullanarak yeni coinler üretebileceği şekilde geliştirilmiştir. ethereum’da yeni coin üretmek için bitcoin’den farklı olarak cpu yani bilgisayarın işlemcisini kullanmak yerine gpu yani çok daha seri çalışan ekran kartını kullanıyor. ethereum ile bitcoinle kıyaslandığında farklı bir algoritma kullandığı göze çarpabilir. bu da onu bitcoin madenciliği için özel olarak geliştirilen donanımlarla uyumsuz hale getiriyor. ethereum’un kullandığı algoritma ismi ise ethash olarak anılıyor.

oldukça hızlı büyüyen bu sistemde etr 2015 yılının son aylarında 0.42$ değerindeyken , 2017'nin ilk aylarında 12$ değerini bulmuştur.

bitcoin ile ethereum ise hep kıyaslama içersinde olunca, ethereum'un kurucusu vitalik buterin bitcoin ile yapılan kıyaslamalar için şöyle bir açıklamada bulunmuş

Vitalik Buterin

“eğer dijital paralar ile dünya’daki değerli kaynakları karşılaştıracaksak bitcoin’i en popüler maden altın, litecoin’i ise ondan sonra gelen gümüş olarak kabul edebiliriz. bu durumda ethereum diğerlerinden tamamen farklı olarak petroldür. çünkü ethereum’un arkasındaki teknoloji geleceğin internetinin enerji kaynağı olacaktır. bu nedenle biz ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji ether (eth) ile sağlanacak.”

kaynaklar:

https://www.technopat.net/…eum-madenciligi-rehberi/

http://coin-turk.com/inceleme-ethereum-nedir

https://oguzhankarakaya.com/…-ile-farklari-nelerdir

Ethereum'un nereden ve nasıl satın alındığına gelirsek


1- öncelikle paribu'dan hesap açılır.

2- paribu hesabına tl gönderilir ve bitcoin alınır

3- diğer yandan poloniex hesabı açılır.

4- poloniex sitesindeki deposit/withdraw bölümünden poloniex hesabındaki bitcoin wallet'ınızın adresi öğrenilir.

5- paribu'dan aldığınız bitcoin'i "bitcoin çekme" bölümünden poloniex wallet'ınızın adresini girmek suretiyle gönderirsiniz.

6- poloniex'e bitcoinleriniz gün içerisinde gelir, siz de bu bitcoinlerle ethereum veya başka coinleri alabilir, al-sat yapabilirsiniz.


7- tl ihtiyacınız olduğunda ethereum'u bitcoin'e çevirir, deposit/withdraw bölümünde withdraw'a tıklayıp paribudaki wallet'ınızın adresini girerek paribuya gönderirsiniz.

8- paribuda bitcoini satar, tl'ye çevirirsiniz.

9- paribudaki tl'nizi banka hesabına göndertirsiniz.

şimdilik türkiye içerisinde ethereum alımı yapılabilecek bir borsa yok. yukarıdaki yolu izlemek veya cex.io'dan kredi kartıyla alım yapmak zorundasınız ama bu durumda da tl'ye çevirebilmek için yine paribu hesabınız olması gerekir. umarım paribu veya koinim ethereum'u da sistemlerine entegre ederler. bence bunu ilk yapan borsa tr piyasasındaki ezici üstünlüğü ele geçirmiş olacak.

Sanal para satın alınan paribu sitesi nedir diye soranlar içinse Sözlük yazarlarının yorumları şu yönde olmuş

türkiye koşullarında daha iyisi yapılana kadar en iyisi.

gün itibarı ile ilk işlemlerimi yaptım...

1) minimum tl yatırma tutarı 100 tl lakin daha düşük meblağlar ile bu işe girmek isterseniz kendi adınıza hesabınızdan 100 tl yi gönderip 3 tl geri havale ücretini göze alarak ihtiyacınız dışı olan parayı geri banka hesabınıza çekebilirsiniz.

2) eft işlemi 10 dk gibi bir sürede gerçekleşti

3) geri havale ettim 100 tl altı bir rakamla devam etmek istiyordum, yaklaşık 5 dk içerisinde hesabıma geri geldi para.

4) btc alımını tl üzerinden değerlendiriyor parayı btc ye çevirdim minimum btc alım miktarı 0.001 btc (100.000 satoshi)


5) btc bakyenizi cüzdanınıza ya da başka bir exchange borsasına çekmek için gerekli cüzdan bilgilerini girdikten sonra aktarım ne kadar sürecek henüz bilmiyorum.

6) minimum aktarım 0.001 btc (100.000 satoshi) ve işlem ücreti olarak 0,0005 btc (50.000 satoshi) alıyor.

şimdilik kendisi ile tecrübem bu kadar.

edit: 5 numarada belirttiğim aktarım yaklaşık 20 dk içerisinde gerçekleşti şu an btc bakiyem exchange işlemleri yaptığım platform üzerinde

görüğüm kadarı ile tl karşılığında btc alış için en uygun fiyatı veren site paribu.com
hal böyle iken neden btcturk ya da koinim kullananlar var anlamadım. varsa mantıklı bir neden dinlemek isterim.