Hollanda İle Belçika Arasında Sınırların Evlerin Ortasından Geçtiği Kasaba: Baarle Hertog

İnsan böyle sadece işaretlerle, çiçeklerle ayrılmış sınırları görünce imrenmiyor değil. Hollanda ile Belçika sınırı için de bu bahsettiğimiz sınıra uygun, en güzel örneklerden biri diyebiliriz.
Hollanda İle Belçika Arasında Sınırların Evlerin Ortasından Geçtiği Kasaba: Baarle Hertog
Hollanda - Belçika sınırı

baarle, belçika'da bulunan inanılmaz geyik bir yerleşim birimi. hollanda ile sınır karmakarışık. bir sokak hollanda'da, bir sokak belçika'da, bazen belçika'dayken hop 3-5 apartmanı içine alan bir hollanda oluyor. puzzle parçaları düşmüş gibi.

sınırlar evlerin ortasından geçiyor, cafe'de belçika'da otururken hollanda'da oturan biri ile sohbet etmek mümkün.

deniyor ki, eskiden hollanda'da restoranların erken kapandığı zamanlarda, buradaki restoranların masaları belçika tarafına taşıması yetiyormuş.

bölgenin google haritalar üzerinde konumu: http://maps.google.com/…&spn=0.002761,0.008326&z=17

şu resimde örneğin en küçük hollanda parçası görülüyor


baarle, hollanda sınırları içerisinde, tilburg'a yakın bir kasaba. bir kısmı belçika toprağı sayılıyor, ona baarle-hertog deniyor. geri kalan hollanda toprağı olan kısmı baarle-nassau


sınırlar karmakarışık, birbirinin içinde ve kasabanın tam ortasında olduğu için, burası çok acayip komik bir yer haline gelmiş. 1995 yılında sınırlar kesin olarak belirlendiğinde, sınırın ortasında kalan evler, sokak kapıları hangi ülkeye açılıyorsa o ülkeye bağlanmışlar. 


böyle evlerden biri hollanda'ya açılan kapısını duvarla örüp belçika'ya açılan bir kapı yaparak yüksek vergiden kurtulduğu söyleniyor. iyice turistik olsun diye kaldırımlarda sınırın nerede geçtiği belirtildiğinden, kafelerden birinde otururken bir ayağınız hollanda'da, bir ayağınız belçika'da kahve içebiliyorsunuz, bu da kasabayı oldukça eğlenceli yapıyor.

sevimli sınırdan renkli görüntüler


Bu içerik de ilginizi çekebilir