Hollandalı Bir Çiftçinin Bilim Kurguları Aratmayan Teknolojik Araç Gereçleri

Bu video belki de uç bir örnek olabilir ama tarımda batı ülkelerinin ne kadar gelişmiş olduğuna çok iyi bir kanıt teşkil ediyor.
Hollandalı Bir Çiftçinin Bilim Kurguları Aratmayan Teknolojik Araç Gereçleri

batı ülkelerinde tarımda kullanılan teknik ve teknolojiler ufkunuzu açabilir. bu aynı zamanda batı ülkeleriyle neden tarımda yarışamayacağımızı da güzel bir şekilde gösteriyor.

geçen gün haberlerde hollandalı bir çiftçinin hikayesini gördüm. adam tüm tarlasını teknolojiye emanet etmiş. toprağın altında su, nem, mineral oranlarını ve toprağın sıcaklığını, belli bakterilerin aktivitelerini sürekli tespit eden sensörler var ve bunlar cloud üzerinden yapay zekaya bağlı. tarlanın herhangi bir bölgesinde su veya minerallerde eksiklik varsa o bölgeye otomatik olarak takviye yapılıyor. ürünlerde hastalık filan varsa bu da yapay zeka tarafından tespit ediliyor. hasat zamanı da adamın yolladığı 5-6 drone bir sürü sefer yaparak tüm ürünleri topluyor. adam bildiğin evinde farmville oynar gibi bilgisayar üzerinden tarlasını işletiyordu. yapay zekayı kullanarak üretimi 7-8 kat arttırmış.

Patates çiftçisinin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz


kendi kendini süren traktörler, biçerdöverler, hasat ve ilaçlama drone'ları derken tarladaki her şey otomatiğe bağlanmış. üretim kat kat artmış çünkü tarlada bir mineral eksikliği veya hastalık olduğunda bunu yapay zeka çok daha çabuk fark edip önlem alıyormuş. ayrıca bir tarlada tüm topraklar eşit miktarda kaynağa sahip değilmiş ve yapay zeka aynı tarladaki çeşitli varyasyonları görme konusunda daha iyiymiş. mesela bir tarlanın kuzey tarafı güney tarafına göre daha sıcak, bakteri yönünden daha zengin veya belli mineraller konusunda daha fakir olabiliyormuş. insanlar bunun çoğu zaman farkına varamadıkları için tüm tarlanın her şeyi homojenik gibi davranıyorlar ama yapay zeka bu tür nüans farklılıklarını yakalayabiliyormuş.

daha israil'in tohum teknolojilerine, genetik mühendisliğe filan hiç girmedim. bu işlerin sadece yapay zeka kısmı. şu anda tarım teknolojilerinde inanılmaz bir devrim yaşanıyor ve türkiye ne yazık ki bu devrimi çok geriden takip ediyor. bu yüzden sivas büyüklüğündeki hollanda bile bizden kat kat fazla tarım ürünü üretebiliyor.

bu konuda birkaç video:

Çiftçilik ve tarımın geleceği


Besin ve tarım teknolojilerinin bir sonraki jenerasyonu


Teknoloji çiftliğin yerini alacak mı?


Tarımsal üretimi artırmak için yapay zekayı tarıma entegre etmek

Ekmeğini Topraktan Çıkaran Bir Çiftçiden: Türkiye'de Tarım Nasıl Çökme Noktasına Geldi?

Yakın Gelecekte Mavi Yaka Sınıfını Tamamen Sileceği Düşünülen Endüstri 4.0 Tam Olarak Nedir?