Hollywood'un En Büyülü Rüyalarından: Universal Studios'a Gideceklere Tavsiyeler

Hollywood'daki Universal Studios'a dair yapmanız gerekenlerden bilete kadar nice detaylı öneri için sizi böyle alalım.
Hollywood'un En Büyülü Rüyalarından: Universal Studios'a Gideceklere Tavsiyeler
iStock


hollywood'dakine 109-129$ karşılığında girebiliyorsunuz. hafta sonu 09:00-18:00, hafta içi 10:00-17:00 arası açık, ancak saatleri değişebiliyor ve özel konsept geceleri düzenleyebiliyorlar. örneğin; ekim'de halloween konsepti vardı, onun için de ayrı bir bilet alıp gece de devam edebiliyorsunuz. saatleri ve özel geceleri web sayfasından öğrenebilirsiniz.

arabayla gittiyseniz, belli bir ücret karşılığında arabanızı otoparka koyup universal city üzerinden giriş yapabilirsiniz. hafta sonu çok kalabalık olduğu için çok sıra bekliyorsunuz, hafta içi daha sakin, her şeyi bir-iki kere görebiliyorsunuz. vaktiniz varsa hafta içi gidin derim.

öncelikli olarak studio toursa mutlaka katılın

bir tram sizi alarak stüdyoları gezdiriyor, hollywood'un ne sahtekar olduğunu görüyorsunuz. o new york sokaklarında geçen filmlerin sadece ahşap ya da tuğla ön duvarlardan ibaret görüntüler olduğunu görüyorsunuz. 3d king kong gösterisi aklınızı başınızdan alıyor. jaws'la karşılaşıyorsunuz, tram metro istasyonuna park ettiği anda deprem oluyor, patlamalar, su baskınları vb. wisteria lane de yalanmış, o kocaman sokaklar, evler küçücük bir setten ibaret.


sonra kendinizi eğlenceye atın. defalarca, defalarca

the simpsons ride şahane tasarlanmış. simülasyon, gerçekten bir roller coasterdasınız hissi yaratıyor, beynin bir simülasyonu bu kadar gerçek algılamasına şaşırdım. favori oyuncaklarımdan biri bu oldu, kaç kere bindim hatırlamıyorum.

transformers görsel bir şölen sunmuş, yine bir simülasyon ancak optimuş prime masmavi gözleriyle, gözünüzün içine içine görevinizi söylüyor. bumblebee ile korku dolu bir seyahat yaşıyorsunuz. patlama sahnesinde burnunuzun dibinde alevi hem görüp hem de hissediyorsunuz. megatron oldun sen olum. buna da bayıldım.

the mummy en korkunç olanı, hele bir siyah iğrenç böceklerin ayaklarınızın altından geçtiği sahne var ki, çığlık çığlığa kalıyorsunuz. bunda raylı bir sistem üzerinde ilerliyorsunuz.

jurassic park da en ıslak olanı. suyun içerisinde bir botla ilerliyorsunuz ve ıslanmadık yeriniz kalmıyor. hele ki botun yüksekten aşağıya düştüğü bir sahne var, orada öldüm sandım.


diğer oyuncaklara ve gösterilere de mutlaka birer kere katılın ama yukarıdakileri sakın es geçmeyin. birkaç kere binin, tadını çıkartın. bir de, kahramanlarla belirli saatlerde fotoğraf çektirebiliyorsunuz, o saatleri öğrenip mutlaka fotoğraf çektirin.

buraya gidecek olanlara, sağlıkları için, vereceğim en önemli tavsiye (los angeles'takini baz alarak konuşuyorum) ya yanlarında yedek kıyafet götürmeleri, ya water world'ün ilk gösterisine yetişip girmeleri (günün sonundakine girince insanın üstü başı kurumuyor) ya da water world'ü izlemeye girdiklerinde mümkün olduğunca en arkalarda oturmalarıdır. lapin gibi 3. sırada oturan bir insan olarak, gösteriden önce ve gösteri süresince baştan aşağı sürekli ıslatıldığımız için çıkışta koşa koşa gidip aldığımız sweatshirt'lere rağmen, pantolonlarımız ıslak olduğu için otele dönene kadar hasta olup uzun süre karın ve bel ağrısı çektiğimizi belirtmek isterim. 

house of horrors'ta chucky'nin elinde bıçakla kovalaması, jurassic park'taki su kayağı, simpsons ride'daki sanal roller coaster vs son derece atraksiyonlu olmasına rağmen, en eğlenceli kısmı stüdyo turuydu. (sanal deprem, yangın, sel, metro kazası, araba kazası ve benzeri simülasyonlar, emedy gölü ve jaws'ın otobüse saldırması, bates motel filmine ait ufak canlandırmalar, 3d king kong vs içeriyor) back to the future, bruce almighty, desperate housewives'ın setlerinden geçmek ve bütün bunların esasında plastikten evler olduğunu öğrenmek ilginç geliyor. ancak transformers için saatlerce sıkıcı upuzun bir kuyrukta beklemeye çok da değmez sanki... keza shrek de görülse de olur görülmese de...

Hogwarts Express

hollywood şubesi için dikkat edilecek hususlar

buraya metro ile gelince(kırmızı hat, universal studios durağı), metro çıkışındaki üst geçitten devam ederseniz, ücretsiz servisin kalktığı durağa geliyorsunuz. google maps'te bu bilgi olmadığından sizi 13 dk yürümeye yönlendiriyor ve yokuş yukarı bir yoldan yürümek pek akıl karı değil. servise binin. ilk servis 09:00 civarı. bazı günler erken kapanabiliyor. normalde akşam 21.00'de kapanırken benim gittiğim gün 18:00 kapanıştı. biletinizi netten alın. 10 usd daha ucuz olur. bazı günlerde fiyatlar daha yüksek olabiliyor. benim en çok keyif aldığım bölüm mummy ve transformers. harry potter bölümü ise kitap&film serisini takip edenler için bulunmaz nimet.

her ride maksimum 5dk sürüyor ama giriş kuyrukları bazen 45 dk kadar çıkıyor. universal studios app indirirseniz, her ride için bekleme sürelerini canlı görebilirsiniz.

eğer tekseniz, bazı bölümlerde single riders ile sıra beklemeden hemen içeri girebiliyorsunuz.

hollywood'da bulunan universal studios için ek bilgi olarak; los angeles civarındaki süpermarketlere bir göz atın biletini almadan / gitmeden önce

la brea üzerindeki ralphs'da universal studios kartı bulmuş almıştık. normal girişin yanında mummy ride için unlimited front of line pass ekstrası ile birlikte normal girişin internet fiyatından da ucuza geliyordu. ayrıca içeri giriş yaptığınız günün bir sonraki günü de giriş ücretsiz hale geliyordu bu kart ile birlikte. 

sezonluk pass almak haricinde girişler için mantıklı bir seçenek. west hollywood, pico ve wilshire'da bulunan ralphs'lara da göz atmakta fayda var.

bahsettiğim universal studios kartları süpermarketin "gift cards" bölümünde..

faydalı olabilecek diğer küçük bilgiler

1. biletinizi önceden internetten alın 

2. otopark ücreti 25usd 

3. ilk iş alt kattaki transformers,mumya ve jurassic world'e girin. 

4. sabah 9.30 gibi orda olun. 

5. express bilet sıra beklemenizi önlüyor ancak ücreti daha farklı.

6. sıra olmuyor diyenlere inanmayın sıra oluyor ama kimisinde 20 dk kimisinde 45 dk oluyor. 45 dk yı geçen bekleme süresi yok diyebiliriz.

7. yeme içme şehre göre yüzde 30 daha pahalı.

8. waterworld tamamen anlamsız bir aktivite. suyun içinde teatral bir gösteri var ve kova kova su atıyorlar üstünüze. biz çıktık girdikten 15dk sonra.

9. diğer tüm oyunlar aşırı keyifli.

10. üst kattaki special effects nasıl yapılır konulu showa katılmazsanız hiçbir şey kaybetmezsiniz.onun yerine harry potter veya transformers'a yeniden girin.

Şehrin Tadını Dibine Kadar Çıkarmak İsteyenler İçin: Los Angeles'a Gideceklere Tavsiyeler