Homofobiyle Beraber Gelen Öfkenin Vardığı Çirkin Noktaya Dair Üzücü Bir Olay

Nefret suçlarının başını çeken homofobi yine iş başında.
Homofobiyle Beraber Gelen Öfkenin Vardığı Çirkin Noktaya Dair Üzücü Bir Olay
iStock.com


bugün 21 yaşında genç bir erkeği ameliyat ettim. erkekte meme büyümesi anlamına gelen jinekomasti sebebiyle. 

bu hastalık çoğu zaman sebepsizdir, daha doğrusu tıbbi terminoloji ile idyopatiktir yani sebebi bulunamayan anlamına gelir. ama kimi zaman da hormonal dengesizlikler sebebiyle ortaya çıkar. bu çocuktaki sebep işte bu hormonal dengesizliklerdi. çok muhtemelen yüzündeki kadınsı görünüm, tavırları vs de aynı sebeptendi. (elbette olmayabilir de). 

ücretsiz ameliyat olabilmesi için "ileri evre jinekomasti" tanılı sağlık kurulu raporuna ihtiyacı var. (aksi halde estetik ameliyat kabul ediliyor ve sgk tarafından ödenmiyor). annesi çok uğraşmış ve raporu almış. neticede ameliyatını oldu ve normale döndü. 

sohbet ederken sol gözünün görmediğini öğrendim. buna sebep olan olayı öğrenmekle bende yarattığı travmayı düşününce, kendisinin yaşadığı travmayı hayal etmem pek mümkün değil.
mahallesinde birileri apartmana girerken sıkıştırmış, dövmüş ve gözüne taşla vurmuşlar.

sebebi : "sen kız mısın erkek misin lan".. 

sonuç: bir gözünde kalıcı görme kaybı.

ben öyle her olaydan duygusal sonuçlar çıkaran bir adam falan değilim; ama sanırım uzun zamandır bu derece ezilmişlik, dışlanmışlık, çaresizlik ve kabullenmişlik görmemiştim bir insan yüzünde. 


sadece kendilerine ters geldiği için, babasız büyümüş, belki isteyerek belki istemeyerek edindiği bir kişiliğe ve karaktere sahip savunmasız bir insandan, onun gözünü çıkartacak kadar nefret etmektir sanırım homofobi. insana karşı olan herhangi bir fobiden de farkı yoktur. masumlaştırılamaz. insana karşı olan her fobi gibi kendisi gibi olmayan insandan nefret etmenin bir başka türüdür.