Hubble'ın Yerine Geçecek Olan James Webb Uzay Teleskobu Tam Olarak Ne İşe Yarayacak?

Kasım sonu-Aralık başı fırlatılması planlanan ve insanoğlunun uzay seyahatinde çok önemli bilgilere erişebilecek James Webb uzay teleskobunun işlevine dair net bir yazı.
Hubble'ın Yerine Geçecek Olan James Webb Uzay Teleskobu Tam Olarak Ne İşe Yarayacak?

james webb uzay teleskobu yıllardır takip ettiğim, o parçası takılırken bu parçası geliştirilirken görüp heyecanlandığım olağanüstü bir teleskoptur.

hani o gördüğünüz binlerce yıldız fotoğrafı var ya, onu 100 kat net ve yıldız sayısını fazla olarak hayal edin. yani daha önce odaklanmış bir yıldız kümesi fotoğrafında 1.000 tane yıldızı gözlemleyebiliyorsanız, şimdi kaba bir hesap ile 100.000 yıldızı göreceksiniz. ayrıca o eski teleskop ile gördüğünüz 1000 yıldız çok daha detaylı görünecek.

güneş sistemindeki herhangi bir gezegen, meteor, kuyruklu yıldız vb tüm nesneleri ve cisimleri, odaklandığında mükemmel bir detay oranına kadar fotoğraflayabilecek. hatta yüksek teknolojisi sayesinde video şeklinde kaydedebilecek.


kızılötesi kamerası inanılmaz bir şey. üzerindeki bilimsel aletler muhteşem. incelediği güneş sistemi dışındaki herhangi bir gezegenin üzerindeki tüm elementleri tanımlayabiliyor. yani kaba bir mantıkla, proxima centauri'deki bir gezegene odaklandığında (atıyorum) su barındırıyor mu, oksijen oranı nedir gibi bilgileri detaylı bir şekilde keşfedebilecek.

son bir şey daha söyleyeyim, yine kaba bir şekilde anlatıyorum ki her okuyan anlayabilsin, o hani gördüğümüz "dünya benzeri gezegenler" haberleri var ya, işte onların gerçekten ne kadar benzer oldukları ihtimali üzerinde çalışabilecek. şu ana kadar 1000 tane u şekilde gezegen keşfedildiyse ve bunlardan 100 tanesi büyük ihtimalle yaşam barındırabilecek kapasitedeyse, bunların yaşam için gerekli koşullara sahip olup olmadığı büyük oranda tanımlanabilecek.

Görsel temsilidir.

hani kusura bakmayın böyle mal gibi yazmış olabilirim fakat gerçekten de dünya için keşif çağının doruk noktası olacak bu teleskop.

şahsen dünya dışı yaşamın bulunacağını/ispatlanacağını bu teleskop ile birlikte bekliyorum.

ekleme: bu arada teleskop biz amatör bir şekilde astronomi ile ilgilenen kişilerin de erişimine açılacak. yayınlayacağı milyonlarca görüntüye erişim hakkı alıp, kendi keşiflerimizi yapmamıza fırsat tanıyacak ki beni en çok heyecanlandıran şeylerin başında bu da geliyor elbette.

kaynak